•  

Talve tulek novembri lõpus. Täienes pidevalt (30.11.2012 20:06)

Autor: Jüri Kamenik ja Ellu Vibur

Lisatäiendus 8. detsembril

Suladeta talv on jätkunud, ehkki enamasti üpris pehmelt. Ainult paaril ööl on külma selgelt rohkem kui 10 kraadi olnud ja sedagi mitte igal pool. Ka praeguse seisuga ei ole sula ette näha. 

1. detsember

Viimane täiendus
Rahu on maa peale saabunud, sest hommikuks kadus tuul ja tsüklon on hääbumas. Mitmel pool sajab kerget lund, kui erilist lisa see ei anna. Mereefekt on praegu nõrgenemas, sest õhk on jäänud liikumise poolest väga vaikseks ning pilved sajavad seal, kus need tekkisid. Seetõttu ei jõua midagi rannikualadele. Olukord võib selles osas lähipäevadel veel muutuda, sest hääbuv tsüklon jõuab lõpuks Soome kohale. 
Nädala jooksul jääb talvine ilm kindlalt püsima. Kuna õhumass on väga külm, siis peab arvestama, et kui taevas selgineb, võib -20 kraadi kindlasti ära tulla. Nädala jooksul mõjutavad Eestit nii lääne- kui lõunapoolsed tsüklonid, millest üks võib jõuda ka otse Eestini, tuues lund lisaks. Sula praeguse seisuga silmapiiril pole.

Tänasel päeval võis näha, et kagunurgas läks ilm väga soojaks. Asi on selles, et lõunatsükloni toodud soe õhumass mõjutab Lõuna-Eestit ja seetõttu tõusis temperatuur tuule nõrgenedes märkimisväärselt. 

Ilm ja temperatuur kl 13. Võrus tõusis temperatuur väga kõrgele, sest seda mõjutab soe õhumass. Allikas: EMHI

29.11.2012 Väike-Kamari
Foto: Eve Kõrts

Kas tegu oli tuisu või lumetormiga?
Mõlemaga, sest lund on palju, tugev üldtuisk oli suures osas Eestist ja maksimaalsed tuule kiirused hommikul Vaindlool 32 m/s, Pakril 23,5 m/s ja Narva-Jõesuus 22 m/s.'
Mõnel maal on lumetorm juba seotud tugeva üldtuisuga, aga ka tugeva lumesajuga. Kõik on suhteline. Tormihoiatust antakse juba 14 m/s puhul!

Mereefektist. Soome lahel on see selgelt olemas. Viimasel ajal on see laienenud ka kohati põhjarannikule. Seega soovitame jälgida Testbedi või Harku radarit. 
Sellest nähtusest pikemalt leiate siit lõpust >>>

30.11. õhtu

Soome lahel on tekkinud märkimisväärne mereefekt. Seda näitavad tuule suunas rivistunud sajutänavad (rullkonvektsioon). Kui tuul hakkab kirdest puhuma, siis jõuab lumi rannikule. Praegu on tuul idast ja sademed on mere kohal.

Mereefekti sajutänavad, mis tekivad tugeva tuulega. Testbed.

Linnud ootavad süüa!

Kaks varblast akna taga
30.11.2012 pool üks Õismäel
Foto: Reet Sep
p

Täna Helsingis:

Moskvas on lumetorm kestnud juba kaks päeva, täna see vaibub:

Mõningaid tekkinud küsimusi on selgitatud SIIN

30.11. pärastlõuna

Lumesajud on suures osas Eestis nõrgenenud või lõppenud. Kuna esialgu ei liigu õhk merelt maale, siis ei ole ka mereefekti lund oodata. Selles osas võib muutus tulla homseks. Rootsis arutletakse samuti selle üle, vaata siit.

Praeguse seisuga ei ole järgmiseks nädalaks sula oodata ja seetõttu vähemalt esialgu jääb talv püsima.


Lumine mets. Foto: Jüri Kamenik

Taas on saabunud talv
Pildistatud Orissaares 28.11.2012.a.
Foto: Kalmer Saar

Ootame värskeid lume-tuisu- ja muidu ilmapilte! Pilte saab lisada SIIT

Vaata, mis toimub Pärnu rannas

EMHI hoiatus
Eesti   30.11.2012 12:25
30.11.12 päeval sajab lund ja tuiskab. Pärastlõunal tuul veidi nõrgeneb ja saju intensiivsus väheneb.
Orienteeruv lumekihi kõrguse suurenemine 12h jooksul Lääne-Eestis 2-5, Ida-Eestis 5-10 cm.

EMHI lumekaart

Kell 10.08
Elektrita on hetkel kokku 4999 majapidamist. Vaata katkestuste infot SIIT. (Selle lehekülje avamiseks on vaja kannatust, ei ole alati kättesaadav)

Raepress
30. november 2012 kell 9.22
Tartu maantee kaudu Tallinnasse  sissesõit on umbes
Tallinna liikluskorraldusosakond teatab, et seoses avariilise olukorraga on Tartu maantee suunalt Tallinnasse sissesõit hetkel võimatu.„Tekkinud olukorda, juba lahendatakse ja lähiajal peaks liiklus taastuma,“ teatas liikluskorralduse osakonna juhataja  Talvo Rüütelmaa.
Ummiku põhjus on  libedaga kääri sõitnud sadulveok, mis blokeeris kaks sõidurada.

30. novembri hommik
EMHI: Täna jätkub tihe lumesadu ja tuisk .Õhtu poole saju intensiivsus väheneb ja tuul nõrgeneb.

Põhjarannikul ulatuvad tuulepuhangud 16-18 m/s, Pakri poolsaarel olid maksimaalsed kell 9 puhangud 24 m/s.

EMHI Harku radar (aeg on UTC ajas, Eesti aja teadasaamiseks tuleb liita kaks tundi)

Maanteeamet
Teeolud.Hoiatus! kl 06:15
30.11.2012

Lumesadu, piiratud nähtavus ja tuisk, Võru maakonnas hommikutundidel ka vihm on muutnud liiklemise ülimalt keeruliseks. Varahommikul enne kella kuut olid suuremad riigimaanteed vaatamata lume- ja libedusetõrjele lumised, lagedatel kohtadel kohati jäised ja libedad. Kinnisõidetud lund on sõidujälgede ja radade vahel. Lumiste, kohati pinnatuisust kitsendatud teeoludega tuleb arvestada nii põhi- kui kõrvalmaanteedel. Väiksematel teedel võib esineda pinnatuisust läbimatuid kui ka raskelt läbitavaid lõike. Saju jätkudes on oht libeduse laienemisele.

Teekaamerad

EMHI
Eesti   30.11.2012 05:40

30.11.12 hommikul ja päeval jätkub lumesadu ja tuisk. Pärastlõunal tuul veidi nõrgeneb ja saju intensiivsus väheneb. Lõuna-Eestis võib sekka tulla vihma ja seal on jäitekihi tekkimise oht!
Orienteeruv lumekihi kõrguse suurenemine 12h jooksul ligikaudu 10 cm, paiguti võib ulatuda 15 cm-ni.

30.11. öö

Eesti kohal areneb uus sajuala ja Lätist on kõvasti lisa tulemas (vt Läti radarit). Öö jooksul katab sadu terve Eesti ning esialgne tugevate sademete ja tuisu prognoos on jõus.

29.11. kell 22.30

Pärnu-Narva joonest kagu pool sajab üpris tugevat lund (inimeste raporteeringute alusel hinnatud saju tugevus). Ehkki näib, et mingisugune saju vaheaeg satub lähitundidel Lõuna-Eestisse, on edelast lisa tulemas: 

Tsüklon liigub hetkel otse Eesti poole. Liikumissuunda saab hinnata juhtvoolu järgi 700 hPa pinnal. Seal on näha, et voolujooned on meridionaalsed, st tsüklon liigub otse põhja. 24 h jooksul on oodata juhtvoolu orientatsiooni muutumist loode-kagu suunaliseks ja hiljem hakkab juhtvool moodustama suletud kõveraid. See näitab, et tsüklon jääb Eestini jõudes väheliikuvaks ja hakkab siin täituma. 
Voolujooned 500 hPa pinnal


Eestit mõjutav hiiglaslik lõunatsüklon Heike, mille põhjaservas on nüüdseks uus tsüklon arenenud. Allikas: Berliini Vabaülikool

29.11. kell 18

Suurem lumesadu on juba jõudnud Eesti piiridesse, jäädes hetkel ida poole, kuid lõuna poolt tuleb lisa. Hommikuks on arvatavasti tuisk jõudnud tervesse Eestisse. 
Praegu on jälgitav mereefekt Soome lahel. 

All on toodud satelliidipilt. Ärge laske end eksitada: mida heledam, seda külmemad pilved, kuid need pole otseselt seotud saju tugevusega. Väga külmad pilved on ju ka kiud- ja kiudkihtpilved, millest aga ei tule märkimisväärseid sademeid. 
Kõige tugevamad olid kl 20 seisuga sademed Lätis ja need liiguvad põhja.


 

EMHI hoiatus

Eesti   29.11.2012 17:22
29.11. õhtul muutub Kagu-Eestis sadu tugevamaks.
30.11. öösel on Eestis oodata tihedat lumesadu, tugevat tuult ja tuisku. Tihedam sadu laieneb Kagu-Eestist keskööks Pärnu-Narva jooneni. Pärast keskööd muutub sadu tugevamaks ka lääne pool. Puhub ida- ja kirdetuul kuni 15, puhanguti 20, põhjarannikul kuni 25 m/s.
30.11.12 päeval jätkub lumesadu ja tuisk. Pärastlõunal tuul veidi nõrgeneb ja saju intensiivsus väheneb. Lõuna-Eestis võib sekka tulla vihma ja seal on jäitekihi tekkimise oht!
Orienteeruv lume kõrguse suurenemine 24h jooksul (29.11. 18.00 kuni 30.11. 18.00) võib olla 10-20 cm, pole välistatud kuni 30 cm paksuse lumekihi lisandumine.

Maanteeameti hoiatus kell 16.00:

Hoiatus: Prognooside kohaselt tugevneb täna õhtust lumesadu koos tuisuga, mis võib kaasa tuua teeolude olulise halvenemise alates Kagu-Eestist ning alates keskööst kogu Eestis. Homseid ja nädalavahetuse alguse sõite planeerides tuleb arvestada nii  halbade teeolude kui lisaajaga sihtpunkti jõudmisel.
Kuigi teeolud on talvised tuleb sõidukijuhtidel arvestada, et liikluses osaleb veel sõidukeid, millel on all suverehvid.

Ohutuks liiklemiseks talvistes oludes:

1.       Varu aega – seda kulub rohkem nii auto puhastamiseks enne sõidu alustamist kui kindlasti ka teekonna läbimiseks, sest maksimaalkiirusega sõita ei saa.

2.       Tutvu eelnevalt teeoludega  – varu teeinfot www.mnt.ee 

3.       Hoia liigeldes suuremat pikivahet ja hoidu järskudest manöövritest.

4.       Arvesta kaasliiklejatega ja hinda olukorda ristmikel ja ülekäiguradadel, ka kiirendus- ja aeglustusradadel võib olla libe. Peateega ristumisele lähenedes hakka aegsasti vähendama kiirust.

5.       Ole tähelepanelik jalakäijate ja teiste liiklejate suhtes.

6.       Arvesta nähtavusega – seisvast autost väljudes veendu ohutuses.

Pikemale sõidule mine täispaagiga, laetud telefoniga ja ära unusta sobivat riietust, millega võiks minna ka autost välja. Autos peaks olema taskulamp, lumelabidas, kindlasti hari, jääkaabits ja ohutusvest.

Pea alati meeles, et suurim lubatud sõidukiirus ei ole kohustuslik – eriti kehvade tee- ja ilmaolude korral!

EMHI hoiatus
Eesti   29.11.2012 12:39

29.11. sajab lund, tuiskab. Kagu-Eestis on sadu tugev. Nähtavus on sajus halb. Ida- ja kirdetuul sisemaal puhanguti 12-15, saartel ja rannikul 15-20 m/s.

EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT

Erakorraline teave
Hoiatus
29.11.12 10.30

 Kesk-Euroopast läheneb aktiivne madalrõhkkond.

29.11.12 päeval on Kagu-Eestis ja Peipsi äärsetel aladel lumesadu mõõduka tugevusega, lääne ja põhja pool nõrgem. Siin-seal võib tuisata.

 29.11.12 õhtul muutub sadu Kagu-Eestis tugevaks ja kandub edasi põhja poole.

  30.11.12 öösel on Eestis oodata tihedat lumesadu, tugevat tuult ja tuisku. Keskööks laieneb tihedam sadu Pärnu-Narva jooneni. Pärast keskööd muutub sadu tugevamaks ka lääne pool. Puhub ida- ja kirdetuul 10-15, puhanguti kuni 20, põhjarannikul kuni 25 m/s.

 30.11.12 jätkub lumesadu ja tuisk. Pärastlõunal tuul veidi nõrgeneb ja saju intensiivsus väheneb. Lõuna-Eestis võib sekka tulla vihma ja seal on jäiteoht suur!


Orienteeruv lume kõrguse suurenemine 24h jooksul (29.11. 18.00 kuni 30.11. 18.00) võib olla 10-20 cm, pole välistatud kuni 30 cm paksuse lumekihi lisandumine. 

Maanteeameti hoiatus kell 11.40:

Hoiatus! Teeolud halvenevad täna õhtul.

Prognooside kohaselt tugevneb alates täna õhtust lumesadu koos tuisuga, mis võib kaasa tuua teeolude olulise halvenemise alates Kagu-Eestist ning alates keskööst üle kogu Eesti.

Homseid ja nädalavahetuse alguse sõite planeerides tuleb arvestada halbade teeoludega.

EMHI lumekaart

EMHI hoiatus
Eesti   29.11.2012 05:58

29.11. sajab lund, tuiskab. Kagu-Eestis on sadu tugev. Nähtavus on sajus halb. Ida- ja kirdetuul sisemaal puhanguti 12-15, saartel ja rannikul 15-20 m/s.

Maanteeinfokeskuse teade
Teeolud 6:05
29.11.2012

Varahommikul enne kella kuut olid sõiduolud suurematel riigimaanteedel lumesajust ja tuisust tingituna valdavalt halvad. Teekatted olid soolalumesegused, piirkonniti lumised, Harju maakonnas paiguti jäised. Kohatist libedust esines Ida-Viru maakonnas Tallinn-Narva maanteel ning Jõhvi-Tartu-Valga maanteel. Kõikjal sadas lund ja tuiskas. Lumesajus ja tuisus oli nähtavus piiratud.
Teepinna temperatuurid jäid vahemikku -0,5 kuni -4 kraadi.

Ilmaprognooside kohaselt lumesadu jätkub, suuremat sadu on oodata Kagu-Eestis. Puhub tugev ida- ja kirdetuul, paljudes kohtades tuiskab. Nähtavus on sajus halb.

Kuigi talverehvid on kohustuslikud alles mõne päeva pärast, ehk alates 1. detsembrist, soovitab Maanteeamet lumiste ilmaolude tõttu suverehvide vahetamisega tõsiselt kiirustada.

28.11. õhtu

Eesti kohal on arenemas uus tsüklon. Satelliidipildilt on see hästi näha. Sellega seotud sajuala on juba Lõuna-Eesti jõudnud ja liigub öö jooksul kirde poole.

Eesti kohal asuvas frontaaltsoonis areneb uus laine - see on embrüonaalne tsüklon. Allikas: Sat24.com

28.11. õhtupoolik

See lumi osutub tõenäoliselt püsilumeks, st niipea selle sulamist ette näha pole. Seega sel aastal võib talve algust lugeda 27.-28. novembrist, sest teatavasti on talve kui aastaaja klimaatilise alguse kriteeriumiks külmapäevade domineerimise algus ja püsilume saabumine, mis seekord kattusid. 
Kuna nädala lõpus jõuab kohale päris külm õhumass, siis on mere(lahe)efekt võimalik. Täpne olukord sõltub õhumassi temperatuurist, tuule suunast ja tugevusest. Kui tuul on maalt merele, siis efektiga seotud sademed ei jõua maale. Samuti väga nõrga õhu liikumise korral ei pruugi sademed maismaale jõuda, vaid jäävad veekogule.
Enne seda tuleb aga üle elada reedene tsüklon, mis on eilsest märksa aktiivsem ja suurema sajupotentsiaaliga. 

EMHI hoiatus: Eesti   28.11.2012 16:01
28.11. sajab paljudes kohtades lund ja lörtsi, kohati tuiskab. Puhub idatuul sisemaal puhanguti 15, saartel ja rannikul kuni 18 m/s.
Liiklusolud muutuvad libeduse ja paiguti ka halva nähtavuse tõttu keeruliseks.
29.11. sajab aeg-ajalt lund, paljudes kohtades tuiskab. Õhtupoolikul muutub sadu lõunapoolsetes maakondades tihedamaks. Nähtavus on sajus halb. Ida- ja kirdetuul sisemaal puhanguti 15, saartel ja rannikul 18, päeval 20 m/s.

Maanteeinfokeskuse teade
Teeolud kell 15.30
28.11.2012

Pärastlõunal olid sõiduolud suurematel riigimaanteedel rahuldavad. Sõidujäljed olid valdavalt puhtad, teekatted soolamärjad. Kohatist libedust esines Tallinn-Narva maanteel Ida-Viru maakonnas. Põhja-ja Kesk-Eestis sadas kerget lund, paiguti tuiskas Lääne-Viru, Ida-Viru ja Järva maakonnas.
Teepinna temperatuurid jäid vahemikku -2 kuni 0 kraadi.

Ilmaprognooside kohaselt lume- ja lörtsisadu jätkub, paljudes kohtades tuiskab. Nähtavus on sajus halb.

Ilm on talvine ning seetõttu palub Maanteeamet kindlasti kasutada talverehve. Alates 1. detsembrist on talverehvid kohustuslikud!

28.11. pärastlõuna

Öö jooksul jõudsid sademed kõikjale ja enamasti tuli lund. Seetõttu jõudis moodustuda ka lumikate, mille sügavus väheneb edelast kirdesse, kuhu sademed jõudsid viimasena. Ainult Liivi lahel jäi vihm püsima.


EMHI lumekaart

Lume toonud tsüklon on kadumas. Uus on tekkinud Vahemerel ja selle lohk on suunatud Läänemerele. Kuna õhumasside vastasseis on suurenemas (barokliinne tsoon), siis tekib lähiajal veel üks tsüklon Eestile palju lähemal. Selle sajupotentsiaal on märksa suurem ja seetõttu peab arvestama suuremate sademetega. Lund võib 10-15 cm lisanduda ööpäevaga. Samal ajal on tuul küllalt tugev, eriti Soome lahel, mistõttu peab arvestama tuisuga. Soe õhk võib laupäeval Lõuna-Eestini ulatuda, mistõttu seal läheb korraks kas sulaks või sajab jäävihma. 
Külmenemistendents jätkub ja järgmisel nädalal võib külma 10-15 kraadi olla.

Loe lisaks>>>

EMHI hoiatus
Eesti   28.11.2012 11:18
28.11. sajab paljudes kohtades lund ja lörtsi, kohati tuiskab. Puhub idatuul sisemaal puhanguti 15, saartel ja rannikul kuni 18 m/s.
Liiklusolud muutuvad libeduse ja paiguti ka halva nähtavuse tõttu keeruliseks.

EMHI Harku radar

EMHI hoiatus:
Eesti   28.11.2012 05:28

28.11. sajab paljudes kohtades lund ja lörtsi, kohati tuiskab. Puhub idatuul sisemaal puhanguti 15, saartel ja rannikul kuni 18 m/s.
Liiklusolud muutuvad libeduse ja paiguti ka halva nähtavuse tõttu keeruliseks.

Maanteeameti teade kell 6.15:

28.11.2012
Teeolud. Hoiatus!

Varahommikul enne kella kuut olid teeolud põhi- ja suurematel tugimaanteedel Põhja- ja Kesk-Eestis head, teed olid peamiselt kuivad või soolaniisked, kuid Lääne, Lõuna ja Kagu-Eestis õhtul alanud lumesaju tõttu halvad. Lääne-Eesti saartel sadas hommikul juba lörtsi ja vihma, kuid mandril jätkus lumesadu Lääne, Pärnu, Rapla, Viljandi, Võru, Valga, Põlva, Järva ja Jõgeva maakondades. Teekatted olid soolalumesegused ning kohati libedad.
Teepinna temperatuurid jäid vahemikku 0 kuni -1,6 kraadi. Nähtavus on sajupiirkonnas halb.
Sajuala on levimas üle kogu Eesti.

Reiu teekaamera kell 27.11. kell 21.44 Vaata lisaks

27.11. kell 20.30

Lõuna-Eestis, Hiiumaal ja läänerannikul sajab lörtsi ja lund, Saaremaal ja Liivi lahel vihma. Sajuala liigub aeglaselt ida suunas, kusjuures Kirde-Eestisse jõuab alles öö jooksul, kui üldse. Nagu 27.11. pärastlõuna arutelus öeldud, on reedeks oodata suuremat ja tervet Eestit haaravat sadu.

Tuul ja pilvede liikumine. Pilvede liikumise suund erineb sageli märkimisväärselt maapealsest tuule suunast, sest eri õhukihtides pole õhu liikumine tihti samasuunaline. Frontide ja tsüklonite ees võib tihti näha, et tuul on lõunast, kagust või idast, aga pilved koos sajualadega liiguvad itta ja kirdesse. Siit on selgelt näha, et pilvemass liigub itta ja kirdesse>>>, kuid tuul on samal ajal idast: VAATA. Seega on tuulesuund peaaegu vastupidine sajupilvede liikumissuunale.

NB! Soome lahe sajualad liiguvad läände-loodesse, Vaata , mille põhjus on selles, et need sademed pärinevad madalatest pilvedest (umbes 1 km kõrgusel), mis on idatuule mõjutada. Tsükloniga seotud sademed pärinevad 4-5 km kõrguselt, kus valitseb juba lääne- ja edelavool, mistõttu suur sajuala liigub aeglaselt ida-kirde suunas.

Tuule suund ja sajupilvede liikumissuund. Pane tähele sõltuvust kõrgusest, vt ka allolevat diagrammi. Allikas: EMHI, Sat24.com, Testbed

Diagrammilt on selgelt näha, et teatud kõrgusel muutub õhu liikumise suund järsult. Allikas: EMHI

Hiiumaal sajab lörtsi:

EMHI hoiatus kell 19.33
27.11. õhtul hakkab Edela-Eestis lund ja lörtsi sadama, öö jooksul levib lumesadu kirdesse ja muutub intensiivseks. Kohati tuiskab. Idatuul tugevneb sisemaal puhanguti 15, saartel ja rannikul kuni 18 m/s. Päeval jätkub mandril lumesadu ja tuisk.
Liiklusolud muutuvad libeduse ja paiguti ka halva nähtavuse tõttu keeruliseks.

27.11. kell 16.08

Vaata sademete liikumist radaripildilt: 

EMHI hoiatus:
Eesti   27.11.2012 12:33

27.11. õhtul hakkab Edela-Eestis lund ja lörtsi sadama, öö jooksul levib lumesadu kirdesse ja muutub intensiivseks. Kohati tuiskab. Idatuul tugevneb sisemaal puhanguti 15, saartel ja rannikul kuni 18 m/s. Päeval jätkub mandril lumesadu ja tuisk.
Liiklusolud muutuvad libeduse ja paiguti ka halva nähtavuse tõttu keeruliseks.

27.11. pärastlõuna

Esmaspäev ja teisipäev olid hea ilmaga, kui udu välja arvata, nagu prognoositi. Udust niipalju, et madalrõhud olid toonud niiskust, kuid siis jäi tuul vaikseks ja taevas selgines, mistõttu tekkisid soodsad tingimused jahtumiseks ja seega udu tekkeks. Tavaliselt ongi just radiatsiooniudu õhuke, aga kõige tihedam.

Praeguseks on kohale jõudnud väheaktiivne tsüklon. Sellega seotud kiudkihtpilved on katnud suurema osa Eestist, kuid sademed on veel saartel ja Liivi lahel, levides aeglaselt kirde poole. Saartel ja mere kohal tulevad sademed vihmana, aga mandrile jõudes võivad lörtsiks muutuda. See tsüklon laguneb peatselt ega too märkimisväärses koguses sademeid.

Tsüklon 27.11. Läänemerel. Allikas Sat24.com

Hoopis aktiivsem tsüklon on tekkimas praegu Vahemere lääneosas, liikudes edaspidi süvenedes Itaalia poole. See lõunatsüklon otse Eesti peale ei tule, kuid suunab oma kauges idaservas väga sooja õhu põhja poole. Samal ajal jõuab Barentsi merelt ja Venemaalt väga külm õhumass Skandinaavia kohale. See tähendab, et suureneb õhumasside vastasseis, mis paneb aluse uue madalrõhkkonna tekkele Eestile juba palju lähemal. See hakkab muutuma intensiivsemaks, sest õhumassid on kontrastsed ja Baltikumini jõudnud soojast õhumassist saab energiat. See kujunev tsüklon toob arvatavasti reedeks ohtralt sademeid ja talvise ilma, sh lumikatte tekkimise
Üha tõenäolisemaks muutub variant, et soe õhumass jõuab ainult Lõuna-Eestini. See tähendab, et reedel võib sulale minna Eesti lõunaservas, aga põhjapoolsetes maakondades säilib talvine ilm. Siiski hiljemalt laupäeva õhtuks taastuvad talvised olud ka lõunapoolsetes maakondades.
Praeguse seisuga on muutunud tsükloni liikumine Venemaale küsitavaks ja suurenenud võimalus, et see võibki Eesti naabrusesse mitmeks päevaks jääda. See tähendab, et väga külm õhumass ei pääse Eestini ja mere(lahe)efekti võimalus pole eriti suur. Samas tsükloni keskme vahetus läheduses pole ka tormi, vaid see jääb Soome ja Läänemerele. Tuisuga peab siiski arvestama.

26.11. õhtupoolik

Prognoositav tsüklon hakkab tasapisi tekkima. Tsüklogenees saab  hoogu juurde kolmapäeval, kui õhumasside kontrast kasvab. 
Kõige raskem on praegu prognoosida sula, sest pole täpselt teada, kui kaugele soe õhumass pääseb. Esialgu jääb Eesti tsükloni jahedasse ida- või kirdeserva, kuid kui tsüklon päev-päevalt süveneb, siis tähendab see suuremaid õhurõhu gradiente ja õhk hakkab kiiremini liikuma. Nii liigub ka väiksematel laiustel olev soe õhk kiiremini põhja poole ja võib reedeks Eestini jõuda. Kui see juhtub, siis ilmselt on oodata 24 h kestvat sula, mis lund ära ei jõua viia ja nädalavahetusel külmeneb ilm uuesti.

Sula pole siiski kindel. Samuti on võimalik variant, et soe õhk jõuab ainult Lõuna-Eestini, kuid Põhja-Eestis säilib lumine ilm ja päris sulale ei lähe. Kindel saab olla jahenemises (vahele võib 30.11, tulla korraks sulailm) ja sellega seotud lumesadudes, kusjuures sademeid tuleb tõenäoliselt ohtralt ja mitu päeva järjest.

See ilmakaart näitab, et barokliinne tsoon - koht, kus sünnivad kesklaiuste tsüklonid - on jõudnud kohale. Eesti ilma mõjutavat tsüklonit pole veel tekkinud, kuid see hakkab formeeruma ilmselt üle Kesk-Euroopa ulatuval frontaaltsoonil. Kaart: Berliini Vabaülikool

 

26.11. lõuna

Hetkeseis on selline, et täna ja homme on ilm veel päris hea. Vähesed sademed on võimalikud, need on kas vihma või lörtsina. Küllaga halveneb ilm märkimisväärselt kolmapäeval ning siis sajab lund ja lörtsi. *
Kuna Eesti lähedal tekib tsüklon, mille kese jääb Eestis lääne või lõuna poole, siis tugevneb ka tuul ja see loob tingimused tuisuks. Et tsükloni kese läheb tõenäoliselt lõuna poolt mööda, siis jääb talv peale ja neljapäeval või reedel esialgu võimalikuks peetud sula seetõttu pole oodata, vaid lumi jääb uue nädalani maha. See stsenaarium laseb arktilisel õhumassil nädala teisel poolel Eestini pääseda, mistõttu peab arvestama mere(lahe)efektiga. Mäletatavasti tõi see 2010. a. novembris kaasa meeletud lumesajud.


Laheefeki lumi 28.11.2010 Tallinnas. Foto: Jüri Kamenik

*************

25.11. õhtu

Tulemas on märkimisväärne ilmamuutus, mis seisneb jahenemises, rohketes sademetes ja lumes, kuid praegu pole selge, kas kõik sademed tulevad lume ja lörtsina või sajab algul lund, siis vihma ja siis jälle lund. Igal juhul on oodata ebatavaliselt keerulisi ilma- ja teeolusid, mistõttu ettevaatust!

Selle põhjuseks on külma õhumassi jõudmine Barentsi merelt Läänemereni. Esialgu see edasi ei pääse, sest ees on soe õhumass. Nende piirialal on barokliinne tsoon, milles tekib uus tsüklon ja see jääb meie ilma tõenäoliselt nädala lõpuni mõjutama. 

a) Kui tsüklon jääb paariks päeva meist lääne poole, võib soe õhumass kohale jõuda ja lumesaju vihmaks muuta. Nädala lõpus läheb taas külmemaks.
b) Kui tsükloni kese liigub üle Eesti või veidi lõuna poolt, siis jäävad sademed lumeks ja lörtsiks ning lõpuks võib kohale jõuda ka päris külm õhumass, nii et loodevoolus tekib võimalus mere(lahe)efektiks.
Tsükloni keskme üle liikumisel erilisi tuuli pole oodata. Küllaga läheb tuuliseks siis, kui tsüklon eemaldub.

Järgnevalt kaks ilmakaarti, millel esimesel on näha külma õhumassi saabumine Läänemereni, õhumasside vastasseis ja uue tsükloni teke; teisel ilmakaardil on näha tsükloni kese Eesti kohal.

See on ainult üks stsenaarium pühapäevase seisuga. Iga päev pakub korrektiive ja seetõttu prognooside tulemid muutuvad pidevalt.
Et veelgi paremini näidata, kuidas ilmarindel võivad prognoosid näidata erinevaid arenguid, võrrelge seda ja seda.  

Eelmised artiklid:

Tormi-ilm 25.-26. oktoobril. Jooksvad uudised (27.10.2012) Keerulised ilmaolud. Pidevalt täienenud uudisvoog.

Äike 6-7. augustil. Täienes jooksvalt! (07.08.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud.

Äikesetormi-info juuli lõpus.Täienes pidevalt! (30.07.2012) Jooksvalt täienevad udised ja tähelepanekud juuli vimaste päevade ilma kohta.

12. juuli kapriisne ilm - täienes pidevalt! (12.07.2012) Kasutame taas pidevalt täienevat tähelepanekute ja uudiste voogu, sest 12. juuli ilm tuleb praeguse seisuga märkimisväärsete ilmaoludega. 

Ilmainfo 7.- 8. juuli 2012. Täienes pidevalt! (09.07.2012) Palav ja äikeseline nädalavahetus. Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud. Lõpetuseks üks võimas pilvepilt.

Pakase-eri. Täieneb pidevalt! (06.02.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 13.01-14.01. Täieneb pidevalt! (14.01.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.  

Ilmainfo 03.01-04.01. täieneb pidevalt! (04.01.2012) Saksamaa meteoroloogid on tormi ristinud ULLI-ks, Norra meteoroloogid EMIL-iks Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo. LIVE! (29.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 27.12.2011. LIVE! (27.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 26.12.2011. LIVE! (26.12.2011) Värsked, pidevalt täienevad ilmauudised.  


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam