•  

Tormiuudised 4.-7. detsember (07.12.2013 21:46)

Autor: Jüri Kamenik ja Ellu Vibur

7. detsember

Kiri Taanis elavalt eestlaselt:

Kuna ajupesu enne tormi oli vägev, siis surmajuhtumitest pole kuulnud. Tänavad olid ka peaaegu inim- ja autotühjad. Aga see veetõus läänerannikul ja Sjællandi pöhjarannikul (Roskilde fjord) on kohutav. Inimesi evakueeriti täna. Tuhandeid. Noh, esimesed korrused üle ujutatud,  nii tänavad kui jõed, vesi tõuseb,  sadamates kaidki vee all. 

Läänerannikul  ja eriti Hirtshalsis on lugu hull. Meri kõrge ja laine kõrge. No meeldib inimestele ehitada oma maju ja suvilaid kiviviske kaugusele rannast. Kuigi liikuvatest liivadest on kõik teadlikud. Entusiasmiga kaevavad oma suvilaid igal kevadel liivast välja ja taovad vihaseid silte luidetesse, et luiteharjal käimine keelatud, soodustab liiva lendumist. Aga näed, tuleb sajandi torm Bodil, paneb VEED liikuma ja peksab majad merre. Peksiski. Ühe lausa täna telereportaaži ajal. 
Skagenis oli õhurõhk saja aasta madalaim.

Viikingilaevade muuseumi aknad Roskildes pragunesid ja vesi tungis sisse, aga öeldakse, et suurt ohtu pole... akendele on kiirelt luugid leiutatud!

Videod Taanist

Video tormikütist vanaprouast

Õhtused uudised

Aarhuse tänaval pärast tormi
Foto: Ülle Möller

 

Pisike kokkuvõte lõpetuseks
Intensiivne tsüklon liikus üle Läänemere ja Kuramaa kagusse. Eestis mõõdeti madalaim õhurõhk Sõrves, kus öösel oli see 966 hPa. Arvestades tsükloni trajektoori, siis on selline väärtus väga ebatavaline. Nt Norra merel on selliseid tsükloneid palju rohkem.

Tuul oli tugevaim 5. detsembri õhtul ja järgnenud ööl eeskätt Lääne-Eestis. Tugevaim puhang oli 6.12. öösel Vilsandil (23,8 m/s). Pirital küll justkui mõõdeti rohkem, ent tõenäoliselt on tegu artefaktiga. Päeval jäi tuul nõrgemaks. Mõnel pool sisemaal ei saanud üldse aru (nt Tartus), et tegu on mingi tormi või ebatavaliselt intensiivse tsükloniga.
Tsüklon paistis silma ebatavaliselt väheste sademete hulgaga Eestis. Räägiti isegi ekstreemsest olukorrast. Tõepoolest, sellise tsükloni puhul võiks oodata sademeid vähemalt 20-30 mm, kuid tegelikult tuli 5-10 mm, mõnel pool veelgi vähem. Rohkem sademeid tõi 4.12. osatsüklon ja 5.12. lohk, mis ei olnud otseselt tsükloniga seotud. Samas lumesadu oli lõpuks siiski laialdasem – lumikate tekkis ka mitmele poole sellistesse kohtadesse, kus õieti lund polnud sadanudki.


Lumikatte paksus 6.12. hommikul. Allikas: Ilmateenistus

Väike prognoos pärast esitatud kokkuvõtet on siin: http://ilmjainimesed.blogspot.com/

 

6. detsember

Kell 11.36

Torm Kaliningradis:

Kaliningradis on oodata täna tuulepuhanguid 25-30 m/s, aeg-ajalt sajab lörtsi ja vihma. Öösel on oodata tuule kiirust 15-20 m/s, puhangud võivad ulatuda 25 m/s.

 

Kell 9.02

Üleujutused Hamburgis:

Kell 8.48

Satelliidipildil on selgesti näga tsükloni silm (keskpaik) Läänemerel Gotlandi ja Läti ranniku vahel:

 

Kell 7.56

Poola rannikualadele on tänaseks välja antud hoiatus tuule kohta, mille puhangud võivad ulatuda 30-35 m/s.

Venemaa Kaliningradi oblastis oodatakse 25-30 m/s ulatuvaid tuuleiile.

Leedu ilmateenistus prognoosib, et pärastõunal võivad seal tuuleiilid ulatuda 27 m/s.

Läti ilmateenistus hoiatab, et lõunarannikul võivad tuulepuhangud ulatuda 20 m/s,

 

Eesti: öösel langes alates saartest õhurõhk alla 970 hPa. Suuremas osas mandrist asendus vihm lörtsi ja lumega, kuid sadu polnud kuigi tugev.

5. detsember

Fotosid tormist Euroopas näeb SIIT

Kell 23.23

Saksamaa ajakirjanduse andmetel mõõdeti Põhjameres Sylti saarel maksimaalseks tuulepuhanguks 185 km/h (51,4 m/s)
Saksamaa ilmateenistuse vaatlusandmeid näeb SIIT

Kell 23.17

Torm on jõudnud Poola rannikule, tänaseks ööks prognoositakse seal tuulepuhanguid kuni 37 m/s.

 

Kell 21.34

Rootsi lõunaosas ulatuvad tuulepuhangud 35 m/s

kell 20.54

Tormi teekond. Allikas: Läti ilmateenistus

 

Video Saksamaalt:

 

kell 20.33

Rootsi edelaaosas ulatuvad maksimaalsed tuulepuhangud 32 m/s

Kell 20.20

Kui Saksamaal oli tsükloni nimi juba varakult teada - Xaver, siis Taanis sai torm nimeks Bodil ja Rootsis Sven. Norras polnud torm piisavalt tugev, et sellele nime anda.

Bodil on Taani naisenimi. Ajalehe Ekstra Bladet andmetel elab Taanis 9 inimest, kelle nimi on Bodil Storm (e.k torm).

Praegu möllab Sven Rootsi lõunaosas, kus on peatatud rongiliiklus. Lennuliiklus Stockholmi ja Malmö vahel peatatakse hiljem. Rootsis on oodata tugevat lumesadu, lund võib maha tulla kuni 30 cm.

 

Video Ühendkuningriigi rannikult:

Kell 20.08

Saksamaal Brockenis ulatus tuule kiirus 140 km/h (38,9 m/s)

 

Kell 18.29:

Torm Xavrer/Bodil satelliidilt:

 

Torm Taanis:

Kell 16.58:

10. minuti keskmised tuuled Taanis:

 

Kell 15. mõõdeti Saksamaal maksimaalseks tuule kiiruseks 35 m/s.

 

Kell 16.30

Hamburgis peaks äike hakkama paistma, kaamera.


Tormitsüklon 5. detsembri hommikul

 

Veebikaamerad Taanis

Kell 16.17

 

Veebikaamera Saksamaa looderannikul:

 

Kell 15.00

Taani ilmateenistus pani praegu möllavale tormile nimeks  Bodil. Tänase päeva jooksul oodatakse seal edelatuule tugevnemist 25 kuni 30 m/s, võimalikud on ka tuulepuhangud kiirusega 35-45 m/s. Lisaks tugevale tuulele on oodata veetaseme tõusu.

 

Täna hommikul Norras:

 

Kell 14.43

Euroopa eksperimentaalne tormiennustuskeskus on märkinud hoiatuste kaardil ekstreemseks ohualaks Hollandi kirdeosa, Saksamaa põhja- ja loodeosa ning Taani lõunaosa. Tuule kiirus võib seal ulatuda 35-40 m/s, välistatud pole ka tornaadod.

 

Kell 14.34

Koos tormiga liigub Lääne-Euroopas ka hiline äike:

 

Kell 14.32

10. minuti keskmine tuule kiirus Taanis. Kaart: Taani ilmateenistus DMI

 

Kell 14.00
 

Põhja-Saksamaal valmistutakse tormiks. Kell 11 mõõdeti Helgolandis maksimaalseks tuule kiiruseks 104 km/h (28,9 m/s)

Torm on jõudnud Norra edelarannikule ja Taani, Jüütimaa läänerannikule ning liigub itta, hilisõhtul võib tuule tugevus  ulatuda üle 30 m/s. Taani väinades on oodata veetõusu.

 

Kell 13.40

Meteoalarmi hoiatused 5. detsembriks

 

Juba 4. detsembri õhtul tõusid Lääne-Euroopas tormituuled, Suurbritannia põhjaosas tõusid tuuleiilid üle 40 m/s. Maksimaalne tuulepuhang, 41,6 m/s mõõdeti Šotimaal Lanarkshires. Šveitsis, Taanis ja Saksamaal puhusid tuuled kiirusega 22-27 m/s, Norras 30-35 m/s. Vaata pilte

 

Enne tormitsükloni saabumist tuleb üle elada äikesevõimalus, mis on suurim Lääne- ja Loode-Eestis. Samuti toob 5. detsember sademeid saartel ilmselt vihmana, mandril lörtsi ja lumena, on sulailm. Sademed võivad olla tugevad, kuid ei kesta nii kaua, nagu 4. detsembril.

05.12.2013 Foto ilm.ee kontori aknast. Kõrgustesse kasvavad pilved annavad tunnistust tõusvatest õhuvooludest, mis on eelduseks äikesele.

 


Äikeseks soodne ala on rohekas ja katkendjoonega ümbritsetud, 

 

Kuna tõepoolest on tegu plahvatusliku tsüklogeneesiga ja ebatavaliselt sügava tsükloniga (vähemalt 50. laiuste kohta), siis on ESTOFEX mõnele poole andnud koguni 2. astme oluala, äikesevõimalus ulatub Eestini:

 

 

4.12.2013

Gröönimaast edalas keerleb 4. detsembril väga sügav tsüklon, mis Berliini vabaülikoolis on nimeks saanud Xaver. Üsna pea toob ta tormise ilma Euroopasse, Šotimaal pole välistatud 45 m/s ulatuvad tuulepuhangud. Tsükloni mõju all  on 5. detsembril Suurbritannia põhjaosa. Tormituuled puudutavad Saksamaad, Taanit, Norrat ja jõuavad 6. detsembril läbi Rootsi Baltimaadele.


Tormi teekond ja tuuled. Allikas: Läti Ilmateenistus

 

Ilmateenistuse prognoos reedeks:

Reede (6.12) öösel liigub aktiivne tsüklon Gotlandi lähistele. Sajuala liigub Eesti kohale. Sajab lund ja lörtsi, Lääne-Eestis ka vihma. Lõuna- ja kagutuul on tugev, saartel on puhanguid 20 m/s. Päeval lörtsi- ja lumesadu jätkub, võib tuisata. Tuul pöördub põhjakaarde, pärastlõunal lääne poolt alates tugevneb, õhtul võib Saaremaal, Hiiumaal ja Liivi lahel puhanguid ka üle 25 m/s olla. Õhutemperatuur jääb ööpäeva vältel -2..+2°C piiresse.
Tähelepanuks! Liiklusolud on keerulised kiiresti muutuvate ilmastikutingimuste (tihedad sajuhood, tuule suuna ja kiiruse muutus, 0°C lähedane õhutemperatuur) tõttu!

Kaart: Berliini vabaülikool
 

Mõned prognoosikaardid:

Sademed 6. detsembri hommikul
Kaart: HIRLAM

 

Tuul 6. detsembril kell 13
Kaart: Taani ilmateenistus

Eelmised artiklid:

Detsember algas tormiga. Uudisvoog (02.12.2013) Detsember algab tormiselt ja püüame siinses uudisvoos edastada uudiseid tormi arengust. Kommentaaridesse ootame endiselt teateid ilmaoludest Eesti erinevates paikades. Oodatud on ka fotod.

Uudistevoog muutlikust ilmast novembri lõpus (29.11.2013) Ilm on praegu väga muutlik - hoiame siis selle arengutel silma peal.  Kommentaaridesse ootame aga  tähelepanekuid ilmaolude kohta Eesti erinevatest paikadest.

Torm 28.-30. oktoobril. Täienesid pidevalt. Lisatud Ilmateenistuse tormi järelkaja (30.10.2013)   Veetase Pärnus Pärnus 29.10.2013 kell 07:54 Foto: Avo Soidla Eesti Ilmateenistus: 28.-29. oktoobri tormi järelkaja 30.10.2013 Esmaspäeval (28.10) jõudis Atlandilt väga äge tsüklon Briti saartele ja tõstis tuule puhanguti kuni 44 m/s. Jätkas väga kiiresti teed üle Põhjamere. Taanit räsisid läbi aegade tugevaimad tuuleiilid 53,5 m/s. Teisipäeva öösel üle Rootsi kiirustanud tsükloni servas mõõdeti puhanguid kuni 42 m/s.  

Esimene sügistorm 17.-20. oktoobril. Täienes pidevalt (19.10.2013) Tänavune suvi oli pikk ja helde, sügis on olnud suhteliselt soe ja erakordselt värvikirev,  ühtegi sügistormi pole veel olnudki. Ka 17. oktoobril saabuv torm on siiski leebemate killast.

Pidevalt täienevad ilmauudised (28.08.2013)

Äike 8. ja 9. augustil. Pidevalt täienevad uudised (10.08.2013) 10.08.2013 Äike 8. augusti hilisõhtul oli väga aktiivne ja ilm.ee augustikuu galeriisse ja Pilvejahile on saabunud mitmeid suurepäraseid fotosid sellest erakordsest vaatemängust. 

Äike 23. ja 24. juulil. Pidevalt täienevad uudised (23.07.2013)   Venemaa põhjaosas on  väga palav ja sealne suur soe liigub tsükloni serva pidi meie poole. Õhumassi vahetus toob kaasa hoovihma ja äikese. Reaalajas andmed ja prognoosid äikese kohta on koondatud leheküljele ilm.ee/pikne

Äikesed 17-20. mail. Pidevalt täienevad uudised (20.05.2013) Eestisse saabus kagust väga soe ja niiske õhumass, mis loob soodsad tingimused äikeste tekkeks. Tõsisematele äikesehuvilistele on abiks   "Äikeste jälgimise ja seletuste lehekülg" , kuid püüame ka siinses uudisvoos inimesi toimuvaga kursis hoida. Kindlasti aitavad ka lugejate kommentaarid sellele kaasa!

Talve tagasitulek märtsi alguses. Pidevalt täienevad uudised (03.03.2013)   EMHI lumekaart 03.03.2013

Keerulised ilmaolud jaanuari lõpupäevadel. Pidevalt täienev info (30.01.2013)   Kell 20.43: EMHI hoiatus Eesti   30.01.2013 20:37 Ida-Eestis sajab lund ja tuiskab. Puhub lõuna- ja kagutuul puhanguti 14-17 m/s.

Talve tulek novembri lõpus. Täienes pidevalt (30.11.2012) EMHI: Laupäeval (1.12.) muutub põhjapoolne külm kõrgrõhuala võimsamaks ja lõuna poolt tulnud madalrõhkkond nõrgeneb. Eesti jääb selle põhjaserva. Öösel sajab aeg-ajalt lund, võib veel nõrka tuisku olla. Ida- ja kirdetuule puhangud ulatuvad öö hakul 15 m/s, hiljem tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on -5..-9°C, Kesk- ja Ida-Eestis võib kohati veidi alla -10°C langeda. Päeva jooksul jäävad sajuhood harvaks. Üksnes põhjarannikule võib lahelt tihedamaid lumepilvi jõuda. Ida- ja kirdetuul on võrdlemisi nõrk. Õhutemperatuur on -3..-8°C, õhtu poole langeb.

Tormi-ilm 25.-26. oktoobril. Jooksvad uudised (27.10.2012) Keerulised ilmaolud. Pidevalt täienenud uudisvoog.

Äike 6-7. augustil. Täienes jooksvalt! (07.08.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud.

Äikesetormi-info juuli lõpus.Täienes pidevalt! (30.07.2012) Jooksvalt täienevad udised ja tähelepanekud juuli vimaste päevade ilma kohta.

12. juuli kapriisne ilm - täienes pidevalt! (12.07.2012) Kasutame taas pidevalt täienevat tähelepanekute ja uudiste voogu, sest 12. juuli ilm tuleb praeguse seisuga märkimisväärsete ilmaoludega. 

Ilmainfo 7.- 8. juuli 2012. Täienes pidevalt! (09.07.2012) Palav ja äikeseline nädalavahetus. Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud. Lõpetuseks üks võimas pilvepilt.

Pakase-eri. Täieneb pidevalt! (06.02.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 13.01-14.01. Täieneb pidevalt! (14.01.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.  

Ilmainfo 03.01-04.01. täieneb pidevalt! (04.01.2012) Saksamaa meteoroloogid on tormi ristinud ULLI-ks, Norra meteoroloogid EMIL-iks Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo. LIVE! (29.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 27.12.2011. LIVE! (27.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 26.12.2011. LIVE! (26.12.2011) Värsked, pidevalt täienevad ilmauudised.  


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam