•  

Aasta lõpu ilm (31.12.2014 18:33)

Autor: Jüri Kamenik

 

Huvitaval kombel kattus seekord astronoomilise ja klimatoloogilise talve algus: kui esimene on alati kellaajalise täpsusega kindlaks määratud ja seda saab täpselt arvutada, siis teise saabumine oleneb ilmastikust, see aga sõltub tsirkulatsioonist, mis on looduse muutlik komponent. Nii saabuvad klimatoloogilised aastaajad igal aastal ise ajal. Seekordne kattumine astronoomiliise talve algusega on vaid juhuslik. Kas talveilm jääb püsima?


Kui ühel pool olid virmalised,siis teisel pool kerkis taevasse valgussammas. Pildistatud Tartus 22.12.2014 kell 00:43. Ain Vindi foto

Järgmist suuremat lumesadu on oodata ilmselt 27. detsembril, kui Eestini ulatub kirdest lohk ja siinkandis võib areneda pisike osatsüklon. Sellega seoses läheb korraks ka pisut soojemaks, ent siis külmeneb uuesti.
Suuremat ilma soojenemist on praeguse seisuga oodata uueks aastaks. Selle teeb võimalikuks antitsükloni lõunasse liikumine ja põhjatsüklonite seeria. Seega võib vähemalt mandril püsida miinuskraadidega ja kindlalt talvine ilm veel nädal aega, aga saartel on lund vähe ja talveilmgi märksa ebastabiilsem - sula võimalus juba 27. detsembril.


01.01.2015 16:48

1. jaanuar 2015 – öö oli suhteliselt rahulik, sademeteta, mitmel pool tiheda uduga, sest ilma kujundas üle Läänemere itta liikuv kõrgrõhuhari. Päeva jooksul on oodata tuule tugevnemist, aga olulisi sademeid veel mitte.

Ootame tormi, edaspidi: https://ilm.ee/?513153


31.12.2014 18:00

31. detsembri öösel liikus üle Eesti soe front, millega seotud tugev sadu algas Loode-Eestis vihmana, aga muutus lõuna ja kagu poole liikudes lörtsiks ja lumeks. Hommikuks saabus sula kõikjale. Päeval ilm küll selgines mõnel pool, peamiselt Lääne- ja Põhja-Eestis, kus oli näha päikest, kuid samal ajal arenes sügavamal sisemaal advektsiooniudu. Sooja oli 2...7 kraadi.

Muutust ei too ka uus aasta: 1.-2. jaanuaril püsib väga soe ilm, jätkub lume kiire sulamine, kui sajab, siis vihma. 2.-3. jaanuaril jääb Eesti põhjapoolse ülitsükloni tormisesse lõunaserva. Esmalt sajab vihma, hiljem ka lörtsi ja lund. Torm hakkab alles 4. jaanuaril vaibuma ja siis on oodata põhjast saabuva küma õhumassi mõjul ka ilma märkimisväärset kümenemist.

TOREDAT AASTAVAHETUST!


27.12.14 kell 15:46 Võrumaal. Foto: iks3000


30.12.2014 15:33

30. detsembril hakkas sadama lund ja tuiskama, läks tunduvalt soojemaks. Plusskraadid jõudsid päeva jooksul vaid saartele ja kohati rannikualadele.
Hommikuse ja päevase lumesaju toonud madalrõhulohk ei toonud veel päris sula igale poole. Õhtul ja öösel saabub loodest vägevam kogus soojust ja niiskust, nii et hommikuks läheb siiski kõikjal sulale.


Sula toovat madalrõhulohku tähistab valge ja läbipaistmatu võimas pilvemass loodest saabub suurem kogus soojust ja niiskust. Liikumist ja arengut vt http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/satelliidipildid/infrapunane-pilt/

Eesti hoiatused. 30.12. päeval sajab Lääne- ja Kesk-Eestis tihedat lund ja lörtsi, kohati tuiskab. Alates saartest läheb sadu järk-järgult üle vihmaks ja tekib jäidet. 30.12. õhtuks levib lume- ja lörtsisadu Ida-Eestisse ning 31.12. öösel sadu jätkub, tuiskab, on jäidet. 31.12. hommikul sajuala taandub. Puhub edelatuul rannikul puhanguti kuni 20 m/s, sisemaal tugevneb puhanguti kuni 15 m/s (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/hoiatused/). 


29.12.2014 17:20

Seekord avaldub eriti hästi selginemisefekt, mis on üsna tavaline enne suuremaid ilmamuutusi ja äikest. Praegusel juhul põhjustas selle antitsükloni harja telje jõudmine Eesti kohale. Telje üleminekul muutub õhu liikumise suund ja kiirus: enam ei transpordita merelt niiskust maismaal kohale ja pilved hajuvad. Üpris tõenäoline, et vähemalt kohati võib õhutemperatuur langeda -20°C-ni. Kuumalaine voogab üle maa 30. detsembri õhtul ja sellele järgneval ööl.


Pilvede hajudes ja tuulevaikuses hakkas ka Tallinnas õhutemperatuur kiiresti langema (http://www.elin.ttu.ee/~meas/tshp.htm ja vajutada simple www-page).


29.12.2014 15:32

29. detsembri öö oli enamasti pilves ja seetõttu jäi õhutemperatuur suhteliselt kõrgeks (kuni -13°C). Kuna pilvekiht jahtus aegamööda, siis tekkis sinna rohkem jääkristalle ja sademetetekkeprotsessid intensiivistusid ning lumesadu tugevnes. Pilvekiht on pärit enamasti Soome lahelt. Tuul jäi päris vaikseks, sest Eesti kohale saabus harja telg (vt graafikut).


Suislepa 29.12.2014. Kristjan Kalda foto

Palav ja niiske õhumass jõuab kohale juba 30. detsembri õhtuks. Seega aasta viimane päev on ilmselt kõikjal plusskraadides. Intensiivne kuumalaine talve kohta kestab umbes kaks päeva, siis hakkab tasapisi järele andma: juba 3. jaanuaril on oodata õhutemperatuuri langemist nullilähedaseks ja vihma asendumist rohkem lörtsiga. Päris talvise ilme võib loodus võtta veel kaks-kolm päeva hiljem.


Soome lahele saabus harja telje saabumise tõttu tuulevaikus (http://on-line.msi.ttu.ee/uus_/det.php?n=tuul&periood=86400).


28.12.2014 14:21

28. detsembril läks ilm pilve, sademeid oli siin-seal (nõrgast tugeva lumeni). Olulisi muutusi pole ka ülejäänud päeva jooksul oodata: on enamasti pilves ja mõõdukalt külm (selge ilmaga oleks ka päeval  -10°C-st madalam, rääkimata öösel). Kui õhumass külmeneb, siis võib olla tugevneb põhjarannikul ka mereefekt, mis senimaani on olnud nõrk.


27. detsembri lumeuputuse tagajärg Suure-Jaanis. Triin Kangro foto

Talveilm ei jää püsima
Kõige külmem on 29. detsembril, kui isegi pilves ilmaga võib  -10°C olla. Seejärel saabub lauslumi ja ilm soojeneb. Aastavahetus on ilmselt kõikjal plusskraadides, kuid suuremat vihmasadu pole näha. Ülitugev sula kestab umbes kaks päeva, siis annab see talvine kuumalaine pisut järele. Stabiilset ja pikaajalist talveilma pole endiselt näha.


27.12.2014 21:23

27. detsembril jõudis aktiivne frontaallaine Eesti kohale, tuues kaasa mõnele poole mõõduka kuni tugeva lauslume. Eriti palju lund sadas Pärnumaal ja Viljandimaal. Ühe inimese kirjeldus: Suure-Jaanis sadas siis 12 h järjest tihedat lund. Kella poole 6 paiku mõõtsin lumepaksuseks 38cm! Siin pildid oma auto väljakaevamisest
Kui 26. detsembril oli äikest mõnel pool põhjarannikul, siis täna hommikul kella 9 ajal oli äike Saaremaal Salmel. Vaatleja kirjeldas seda nii: paar sähvatust oli, müristas üsna kõvasti ja peale seda hakkas laia lund sadama.


Muhu. 27. dets 10:24. Lumi on jõudnud ka meie saarele! Margareta Kolki foto

Kaheks päevaks jääb Eesti kohale arktiline õhumass. Selle südamik jõuab kohale 29. detsembril, kui päevane maksimaalne õhutemperatuur võib jääda -10...-15°C piiresse, aga öösel langeda -20°C-st madalamale, kui on vähegi selgem ja vaiksem ilm. Suur sula jõuab Suurbritannia antitsükloni ja põhjatsüklonite koosmõjul kohale 31. detsembriks. See võib viia suurema osa või isegi kogu praeguse lume.

 


27.12.2014 02:30

26. detsembril ilm selgines ja soojenes, sest Eesti sattus põhjatsükloni pisikesse sooja sektorisse. Nii märgiti keskpäeval plusskraade saartel ja mitmel pool rannikualadel (Tallinn-Harkus samuti, ent nt Laagris polnud sulast märkigi). Samal ajal arenesid Põhja-Eestis külma frondi läheduses konvektsioonipilved.
Külm front liikus õhtu jooksul Põhja-Eesti kohale, kus arenesid rünksajupilved, oli äikest (nii Harjumaal kui Virumaal), lumepagisid, sadas nii tugevat hooglund, lumekruupe kui jääkruupe. Pärast keskööd sajud nõrgenesid.

Stabiilne talveilm ei jää püsima. Kuigi 27. detsembril sajab paljudes kohtades lund ja lörtsi, mille järel läheb kaheks päevaks ilm päris külmaks, on juba 30. detsembril oodata soojenemist. Ilmselt tuleb uusaasta vastu võtta plusskraadides ja kohati ehk vihmaski. Nii suurt vihmasadu nagu 2012/2013. aastavahetusel, sel korral tõenäoliselt ei tule.


Nõmmel 25.12.2014 kell 02:01. Foto: Triinu Sarv


25.12.2014 16:10

25. detsembril ilm külmenes ja selgines. Öösel oli Põhja-Eestis lumetuisku ja minilumetorm, nagu mõni seda nimetas. Kohati sadas lund päevalgi: tegu paistab olevat merelt pärit niiskuse sadenemisega.

Kui mõelda aastale 2001, siis oli jõululaupäeva ilm tunduvalt külmem: mäletatavasti langes tollal õhutemperatuur kuni -33,5°C-ni, mis on ka teadaolev rekord, vt http://www.ilmateenistus.ee/wp-content/uploads/2013/08/24.dets_rekordid.png.

Praegu on jätkuvalt aasta lühimad päevad ja pikimad ööd: Tallinnas on päikeseketas üle horisondi vaid 6 h ja 4 min ja Tartus 6 h ja 23 min. Hämarikuaega lisandub paar tundi. Tegu on päikeseseisakuga: see on aeg, kui valge aja pikkus muutub väga vähe, vaid mõnikümmend sekundit ööpäeva kohta (Tallinnas pikeneb päev näiteks 41 sekundit). Päevad hakkavad kiiremini pikenema alles uuel aastal.


24.12.2014.Kuusalu. Jüri Voit


Eelmised artiklid:

Pühadeeelne ilm (22.12.2014)   Läheb talvisemaks!

Tormipäevik (16.12.2014) Foto: Reet Sepp   13.12. päeval eemaldus tsüklon Soome kagurannikule ja selle järel registreeriti Eesti mandriosas tugevaid lääne- ja loodetuule iile, saartel aga hakkas tuul juba nõrgenema.

Ilmapäevik. Detsember jätkub soojalt ja tormiselt (10.12.2014) Talvist ilma pole oodata ka lähinädalatel. Valdavalt jätkub tuuline ja plusskraadega ilm. Tsüklonid tulevad juba pisut lähemale, nii et erakordselt põuane sügis saab ehk sademetena pisut leevendust.

Ilmapäevik. Detsembri algus (07.12.2014) Mitmeid päevi on ilm püsinud talvine, kuid nüüd oleme suure ilmamuutuse lävel.

Ilmapäevik. Novembri lõpp (27.11.2014) Praeguse seisuga võib eeltalve alguseks pidada 15.-18. novembrit, kui ilm selgines ja külmenes

Ilmapäevik. Novembri keskpaik (25.11.2014)   Üha rohkem aega on õhutemperatuur miinuspoolel ja juba näib, et algamas on eeltalv. Viimane on määratletud nii: eeltalv algab koos esimese ajutise lumikatte moodustumisega ja esimeste külmailmadega. Ööpäeva keskmine temperatuur langeb eeltalve saabudes tavaliselt alla nulli. Algab ebamäärane periood, kui soojemad (sula)ilmad ja külmad lumised ilmad vahelduvad.

Ilmapäevik. Novembri esimesel nädal (09.11.2014)   Niipea veel talve pole oodata.

Ilmapäevik. Oktoobri viimane dekaad (27.10.2014) Foto: Riina Mändel Ilmateenistus prognoosis kuu alguses, et oktoobri viimasel kümnendil vahelduvad kõrg- ja madalrõhkkonnad ning ilm on muutlik. Paistab, et nii lähebki.

Ilmapäevik. Oktoobri keskpaik (19.10.2014) Foto: Leili Valdmets Käes on oktoobri keskpaik, mil väga sageli on maha sadanud esimesed ajutised valged sademed. Ilm läheb külmemaks ja lumekruupe on oodata ka tänavu.

Ilmapäevik. Oktoobri esimene nädal (01.10.2014) USA ilmateenistuse oktoobrikuu prognoos. Skaalal vasakule poole jäävad sinised toonid näitavad keskmisest madalamaid ja paremale poole jäävad toonid näitavad keskmisest kõrgemaid temperatuure.

Meie igapäevane ilm. Sügis käes! (27.09.2014) Foto: Peep Loorits Astronoomilise sügise algus on 23. septembril kell 05.29 Eesti aja järgi. Jälgime siin igapäevaselt sügisese ilma käiku.

Meie igapäevane ilm (21.09.2014) Foto: Leili Roosalk Hilissuvi hakkab vaikselt sügiseks minema - hoiame igapäevastel ilma-arengutel silma peal!

Äike 13.07-15-07. Uudis täieneb (15.07.2014) Foto: Knut Nuudi Äike ja hoovihm 13. ja 14. juulil võivad tugevad olla. Ilmateenistuse prognoos 13. juuliks ütleb, et Päeva jooksul pilvisus tiheneb. Pärastlõunal suureneb hoovihma ja äikese võimalus. Õhtul sajab paljudes kohtades hoovihma, on äikest ja sadu võib kohati tugev olla. Puhub ida- ja kagutuul 5-11, rannikul puhanguti 14 m/s, äikese ajal on tugevaid puhanguid. Õhutemperatuur on 23..29°C.

Jaanilaupäeva ilmaprognoos (täieneb igapäevaselt) (14.06.2014) Klassikaline Eesti jaanipäev. 23.06.2012 Hiiumaal. Foto: Maria Raig Jaanilaupäevani on veel aega enam kui nädal ja täpset ilmaprognoosi võimatu avaldada. Ilmataadi käitumine on küll tihtipeale spontaanne ja arvamatu, kuid tema tegemistel on siiski võimalik silma peal hoida ja juba uue nädala keskpaiku saab juba üsna täpselt öelda, mida ta jaanialaupäeval teeb. Täna ongi paras aeg hakata jälgima, kuidas ilmateade ajas muutub ja päev-päevalt täpsustub. Võtame prognooside aluseks populaarsed ilmaleheküljed ja paigaks Eesti keskpaigas asuva Paide.

Täienev äikeseuudis (21.05.2014) Äike Kuusalu taga mere kohal.18.05.2013 Foto: Jüri Voit Täpselt aasta tagasi, 18.05.2013 mõõdeti Võrus maksimaalseks õhutemperatuuriks 30,8 °C ja oli ka äikest. Kuidas tänavu?  Kui kaugel on vihmapilved ja kus parasjagu äike, saab vaadata aadressilt ilm.ee/pikne ja ka siinses uudisvoos anname teada ilma arengutest.

Üle pika aja on suuremat sadu oodata. Aeg-ajalt täienev uudisvoog (02.02.2014)   Eestis algas veebruar suure ilmamuutusega, millega kaasneb tuisk, lumesajud, jäävihm ja keerulised teeolud. Tugeva inversiooni tõttu püsib ilm pikka aega pilves. Sula tuleb Eestisse üldiselt 7.-8. veebruari paiku, ainult saartel on võimalik, et juba varem.

Tormiuudised. Ivar 12.-13. detsembril (13.12.2013) Eesti   13.12.2013 12:27 13.12. püsib tormine ilm. Puhub loodetuul 14-17, puhanguti 20, põhjarannikul 25 m/s. Päeva jooksul lääne poolt alates tuul nõrgeneb.

Tormiuudised 4.-7. detsember (07.12.2013) Kui Saksamaal oli tsükloni nimi juba varakult teada - Xavier, siis Taanis sai torm nimeks Bodil ja Rootsis Sven. Norras polnud torm piisavalt tugev, et sellele nime anda.  

Detsember algas tormiga. Uudisvoog (02.12.2013) Detsember algab tormiselt ja püüame siinses uudisvoos edastada uudiseid tormi arengust. Kommentaaridesse ootame endiselt teateid ilmaoludest Eesti erinevates paikades. Oodatud on ka fotod.

Uudistevoog muutlikust ilmast novembri lõpus (29.11.2013) Ilm on praegu väga muutlik - hoiame siis selle arengutel silma peal.  Kommentaaridesse ootame aga  tähelepanekuid ilmaolude kohta Eesti erinevatest paikadest.

Torm 28.-30. oktoobril. Täienesid pidevalt. Lisatud Ilmateenistuse tormi järelkaja (30.10.2013)   Veetase Pärnus Pärnus 29.10.2013 kell 07:54 Foto: Avo Soidla Eesti Ilmateenistus: 28.-29. oktoobri tormi järelkaja 30.10.2013 Esmaspäeval (28.10) jõudis Atlandilt väga äge tsüklon Briti saartele ja tõstis tuule puhanguti kuni 44 m/s. Jätkas väga kiiresti teed üle Põhjamere. Taanit räsisid läbi aegade tugevaimad tuuleiilid 53,5 m/s. Teisipäeva öösel üle Rootsi kiirustanud tsükloni servas mõõdeti puhanguid kuni 42 m/s.  

Esimene sügistorm 17.-20. oktoobril. Täienes pidevalt (19.10.2013) Tänavune suvi oli pikk ja helde, sügis on olnud suhteliselt soe ja erakordselt värvikirev,  ühtegi sügistormi pole veel olnudki. Ka 17. oktoobril saabuv torm on siiski leebemate killast.

Pidevalt täienevad ilmauudised (28.08.2013)

Äike 8. ja 9. augustil. Pidevalt täienevad uudised (10.08.2013) 10.08.2013 Äike 8. augusti hilisõhtul oli väga aktiivne ja ilm.ee augustikuu galeriisse ja Pilvejahile on saabunud mitmeid suurepäraseid fotosid sellest erakordsest vaatemängust. 

Äike 23. ja 24. juulil. Pidevalt täienevad uudised (23.07.2013)   Venemaa põhjaosas on  väga palav ja sealne suur soe liigub tsükloni serva pidi meie poole. Õhumassi vahetus toob kaasa hoovihma ja äikese. Reaalajas andmed ja prognoosid äikese kohta on koondatud leheküljele ilm.ee/pikne

Äikesed 17-20. mail. Pidevalt täienevad uudised (20.05.2013) Eestisse saabus kagust väga soe ja niiske õhumass, mis loob soodsad tingimused äikeste tekkeks. Tõsisematele äikesehuvilistele on abiks   "Äikeste jälgimise ja seletuste lehekülg" , kuid püüame ka siinses uudisvoos inimesi toimuvaga kursis hoida. Kindlasti aitavad ka lugejate kommentaarid sellele kaasa!

Talve tagasitulek märtsi alguses. Pidevalt täienevad uudised (03.03.2013)   EMHI lumekaart 03.03.2013

Keerulised ilmaolud jaanuari lõpupäevadel. Pidevalt täienev info (30.01.2013)   Kell 20.43: EMHI hoiatus Eesti   30.01.2013 20:37 Ida-Eestis sajab lund ja tuiskab. Puhub lõuna- ja kagutuul puhanguti 14-17 m/s.

Talve tulek novembri lõpus. Täienes pidevalt (30.11.2012) EMHI: Laupäeval (1.12.) muutub põhjapoolne külm kõrgrõhuala võimsamaks ja lõuna poolt tulnud madalrõhkkond nõrgeneb. Eesti jääb selle põhjaserva. Öösel sajab aeg-ajalt lund, võib veel nõrka tuisku olla. Ida- ja kirdetuule puhangud ulatuvad öö hakul 15 m/s, hiljem tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on -5..-9°C, Kesk- ja Ida-Eestis võib kohati veidi alla -10°C langeda. Päeva jooksul jäävad sajuhood harvaks. Üksnes põhjarannikule võib lahelt tihedamaid lumepilvi jõuda. Ida- ja kirdetuul on võrdlemisi nõrk. Õhutemperatuur on -3..-8°C, õhtu poole langeb.

Tormi-ilm 25.-26. oktoobril. Jooksvad uudised (27.10.2012) Keerulised ilmaolud. Pidevalt täienenud uudisvoog.

Äike 6-7. augustil. Täienes jooksvalt! (07.08.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud.

Äikesetormi-info juuli lõpus.Täienes pidevalt! (30.07.2012) Jooksvalt täienevad udised ja tähelepanekud juuli vimaste päevade ilma kohta.

12. juuli kapriisne ilm - täienes pidevalt! (12.07.2012) Kasutame taas pidevalt täienevat tähelepanekute ja uudiste voogu, sest 12. juuli ilm tuleb praeguse seisuga märkimisväärsete ilmaoludega. 

Ilmainfo 7.- 8. juuli 2012. Täienes pidevalt! (09.07.2012) Palav ja äikeseline nädalavahetus. Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud. Lõpetuseks üks võimas pilvepilt.

Pakase-eri. Täieneb pidevalt! (06.02.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 13.01-14.01. Täieneb pidevalt! (14.01.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.  

Ilmainfo 03.01-04.01. täieneb pidevalt! (04.01.2012) Saksamaa meteoroloogid on tormi ristinud ULLI-ks, Norra meteoroloogid EMIL-iks Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo. LIVE! (29.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 27.12.2011. LIVE! (27.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 26.12.2011. LIVE! (26.12.2011) Värsked, pidevalt täienevad ilmauudised.  


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam