•  

Ilmaolud enne kuumalainet ja äikeseraju Simunas (11.-20.08.2017) (21.08.2017 10:50)

Autor: Kairo Kiitsak

19. augusti hommikul oli Simunas ilm poolpilves. Taevas võis näha rohkelt kõrgkihipilvi. Pärastlõunaks taevas selgines. Õhutemperatuur tõusis +27 kraadist natuke kõrgemale. Kella 16:35 paiku jõudis lääne poolt Simunasse võimas äikesesüsteem. See oli seotud külma frondiga. Äikesega kaasnes tugev allapuhe. Sadas paduvihma ja õues puhusid väga tugevad tuuled. Väike-Maarja ilmajaamas fikseeriti üheks puhanguliseks tuuleks 25 m/s. Rohkem mõõtmisi sealt ei tulnud, kuna tugev tuul ühes vihamaga ilmselt lõi vaatlusajaama rivist välja. Meil siin Simunas võisid täiesti vabalt puhangud üle 25 m/s ulatuda. Puud olid juurtega kohati maast välja rebitud. Paljudel hoonetel esines väiksemaid kahjustusi, eriti katustel. Mõnes aias olid ka kasvuhooned pärast äikeseraju kahjustada saanud. Meil murdis torm kuuseladva ära. See kukkus täpselt aeda. Lisaks põhjustas torm kahjustusi taimedele ja kasvuhoonele. Isegi üksikud raskemad katuseplaadid olid tuulte poolt lahti kistud meie kuuril. Kõige suurema tabamuse saigi Simuna alevik ja Avanduse piirkond. Simunas sadas kõigest poole tunniga 35 millimeetrit vihma. Rohkem fotosid näeb tormikahjustustest siit: albumist

 
Tugev allapuhe Simunas 19.08.2017

19. augusti õhtul jõudis Lääne-Virumaale Simunasse lääne poolt suur külma frondi äikesesüsteem. Sellega kaasnesid isegi väga tugevad tuulepuhangud ja paduvihm. Esines kahjustusi. Kõigest poole tunniga sadas 35 millimeetrit vihma. Käesoleva video jäädvustas: Kairo Kiitsak.

Posted by Ohtlikud ilmanähtused Eestis on 20. august 2017. a.

18. augusti hommikul oli Simunas tihe udu. See hajus umbes kella 9 paiku. Päeval oli taevas pilvine. Õhtul võis näha põneva välimusega lainelis-kaootilisi kihtrünkpilvi. Ilm püsis soojana. Pärastlõunal tõusis õhutemperatuur 22 soojakraadini. Õhtul sadas natukene hoovihma.

17. augusti hommikul kella 9 ajal oli õhusooja juba lausa 19 kraadi. Taevas võis näha kõrgrünkpilvi. Päike paistis ja tuult eriti ei olnud. Pärastlõunal oli aga pilves selgimistega ilm. Õhutemperatuur tõusis enne vihma 23 soojakraadini. Õhtul oli taevas hulgaliselt kiudkihtpilvi, kiudpilvi ja rünkpilvi. Jõgevamaa kohal arenes äikesekolle, mis hakkas liikuma Simuna poole. Esimest äikesemürinat kuulsin Simunast lõunas kella 17:32 ajal. Pilv liikus aegamisi põhja. Külm front põhjustas aga kiiresit uute lokaalsete äikeste arengut. Lõpuks oligi olukord selline, et Simunas müristas sisuliselt neljas ilmakaares: kagus, lõunas, edelas ja isegi läänes. Jälgisin huviga, kust poolt äike saabub ja lõpuks olin veendunud, et see saabub ikka lõunast. Äikesega kaasnes mõõdukas pagi ja tugev vihmasadu. Pilved liikusid rohkem põhja poole. Äike muutus tugevamaks Rakverest edelas ja läänes. Hiljem moodustus Simunast lõunas uus rünksajupilv, mis liikus täpselt siia poole. Sellega kaasnes nõrk äike, kuid taas tugev vihm. Õhtul oli ilm poolpilves, kuid ebatavaliselt soe. Lisaks tekkis udu. Enne keskööd sadas korraks mõõdukat vihma. Selle päeva jooksul sadas kokku 17 millimeetrit vihma.

16. augusti hommikul oli taevas pilves. Pärastlõunal hakkas pilvisus natukene hõrenema. Aeg-ajalt võis pilvede vahelt ka päikesepaistet näha. Taevas olid peamiselt kihtrünkpilved. Õhusooja oli pärastlõunal kuni 23 kraadi. Õhtul käisin ka õues ja nägin taevas üksikuid selgemaid laike. Paraku täitusid need suhteliselt kiiresti uute pilvedega. Sademeid ei esinenud ka selle päeva jooksul.

15. augusti varahommikul oli Simunas sooja kõiges 5 kraadi ja öösel tekkinud udu püsis. Ennelõunaks oli udu juba hajunud. Päev tuli päikesepaisteline ja taevas võis näha hulgaliselt hea ilma rünkpilvi. Kogu päeva vältel oli tuul väga nõrk ja sademeid ka ei esinenud. Õhutemperatuuri tõusis kuni 21 kraadini. Õhtul nägin veel taevas rohkelt kiudkihtpilvi ja kiudpilvi. Päikeseloojang oli üsna kaunis. 

14. augusti hommik algas Simunas ilusa ilmaga. Päeval paistis päike ja taevas võis näha natukene kihtrünkpilvi. Õhtul käisime koos teiste ilmahuvilistega Järvamaal Miliste talus ja Kaanjärve piirkonnas suuri tormikahjustusi vaatamas. Lisaks vestlesime ka kohalikega, kes jagasid meile väga huvitavaid kirjeldusi sellest äikeserajust. Sealsed metsad olid rohkelt kahjustada saanud tugevate tuuleiilide poolt. Sealsed kahjustused viitasid pigem allapuhkele. Taevas püsis õhtul selgena ja õhk oli ebatavaliselt jahe. Lisaks tekkis udu paljudes kohtades.

13. augusti hommikul oli ilm pilves. Möödunud ööpäeva jooksul sadas Simunas 21 mm vihma. Öösel kella 1 ringis oli äike juba väga nõrk. Õues sadas ka vihma. Mul õnnestus vaadelda läbi akna ka ühte pilv-maa välku, millega kaasnes tugev mürin. Pärast seda oli juba täielik vaikus.  Päeva jooksul midagi erilist ei toimunud, ilm oli pilvine ja suhteliselt rahulik.

12. augusti hommik algas ebatavaliselt sooja ilmaga, kuid võrdlemisi päikeseliselt. Eesti kohal valitses kuum ja niiske õhumass, mis oli kohale jõudnud Lõuna-Euroopast. Ennelõunal tekkisid Lääne-Eestis ja Edela-Eestis esimesed lokaalsed äikesed, mis hakkasid liikuma kirde poole. Üks suurem rünksajupilv ühes mõõduka äikesega jõudis ka Simunasse. Sellega kaasnens peamiselt vihmasadu. Kui see oli üle läinud, siis oli kuulda juba uusi müristamisi edela poolt. Kui satelliidiandmeid, radariandmeid ja välgudetetkorite andmeid uurisin, siis selgus, et väga lühikese aja jooksul oli Järvamaal arenenud uus äikesekolle. Hiljem jõudis see ka Simunasse. Pilvega kaasnes mõõdukas vihm. Suurem osa pilv-maa välkudest jäid aga läände ja loodesse. Pärast teist äikeselainet pilvisus hõrenes kiiresti ja päike hakkas koheselt kuumutuma.

Õhtul näitas termomeeter sooja pisut üle 27 kraadi. Tuul oli puhanguline. Samal ajal liikus aga Lääne-Eesti poolt aeglaselt idasse tugev külmast frondist tingitud äikesevöönd. Selle äikesesüsteemi serv paistis ära ka Simunasse. Pilvesüsteem ulatus Lõuna-Eestist Põhja-Eestini. Mida lähemale see jõudis, seda paremini võis näha hulgaliselt pilvesiseseid välke. Õhtu jooksul pilvisus tihenes lääne poolt. Taevasse ilmusid kõigepealt kõrgkihipilved. Hiljem oli näha isegi mammatus pilvi. Natukene enne kella 21.00 jõudis lõpuks suur riiulpilv ka Simunasse. Sellega kaasnes mõõdukas pagituul ja tugev vihmasadu Vihmahood tulid ka selliste lainetena. Kord oli sadu nõrk, siis jälle mõõdukas või tugev. Rahet meil ei sadanud. Äikese vaatemäng oli erakordselt võimas, see kestis lausa 4 tundi. Kõige rohkem esines pilvesiseseid välke ja mõnevõrra vähem pilv-maa välke. Kui aus olla, siis sellist äikest ei olnud mina juba aastaid näinud. Jälgisin kohe põnevusega kõike seda pealt. Lisaks jäädvustasin õues fotosid ja videoid.

11. augusti hommikul kella 8 paiku oli sooja 14 kraadi ja esines tihe udu. Suurem osa pilvi hajus alles peale kella 10.00. Pärast seda tuli päike pilvede tagant välja ja õhk hakkas soojenema. Maapinnal oli ka üsna korralik kaste. Õhtul kella 18 ringis oli sooja ligi 25 kraadi. Tuul püsis kogu päeva jooksul nõrgana ja sademeid ei esinenud.

Eelmised artiklid:

Ilmapäevik: äikeseline nädalavahetus 19.-20. augustil (19.08.2017) Taaskord tungib Eestisse niiske troopiline õhumass, mis muudab äikeseohu väga suureks, võib esineda ohtlikke nähtuseid. Kairo Kiitsak. Ilmaolud enne suurt äikesestormi Simunas 12.08.2017

Ilmapäevik: kuum ja äikeseline nädalavahetus 12.–13.08.2017 (12.08.2017) Laupäeval on tulemas kõrgrõhkkonna servas tänavuse suve kõige kuumem päev, kuid merelt lähenev madalrõhkkond muudab olukorra ebastabiilseks ja toob kaasa äikeseohu. Hoiamegi siin päevikus ilmaarengutel silma peal!

Tartu ja Holsta vaatlused (mai lõpp-juuni 2017) (22.06.2017) Suvi on alanud.

Ülevaade juunikuu esimese poole ilmadest Tartumaal Alatskivi (7.-14. juuni) (14.06.2017) Ülevaade juunikuu esimese poole ilmadest Tartumaal Alatskivil, ajavahemikus 7.-14. juuni. Üks juunipäev Alatskivil

Jüri ilmapäevik juuni 2017 (09.06.2017) 23. nädala ilm (5.–11.06.2017): Aeglaselt liikuv sajuala andis tuleohu kustumiseks viimaks piisava sajuhulga (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/).  

Juuni vaatlused Alatskivilt (06.06.2017) Peipsi järv 4. juunil 2017.a. Ülevaade juunikuu alguse ilmadest Alatskivil.

Vaatlused Alatskivilt (mai 2017) (03.06.2017) Ülevaade maikuu ilmadest Alatskivil. Maikuu lõpp toomingaõites

Kairo ilmavaatlused (mai 2017) (31.05.2017) Ülevaated sellest, millised on ilmaolud peamiselt Simuna või Jõgeva piirkonnas. 

Jüri ilmapäevik 23.–30.05.2017 (30.05.2017) Ilma ülevaade 23...30. mail 2017. Keskpäeval oli ilm Tartus veel päikeseline, kuid rohked joonpilved andsid ilmamuutusest märku. Juba mõne tunni pärast läks pilve.

Ilmapäevik. Mustad või valged jõulud? Tormised! (25.12.2016) 25.12.2012 Nõmmel Foto: Lea Marmor Igal aastal oodatakse ilusaid valgeid jõule, kuid viimasel ajal on nendega kitsas käes. Mullu olid näiteks rohelised jõulud. Kuidas tänavu? Pühad paistavad tulema küll tuulised ja soojad, aga eriti just ida pool on õhkõrn lootus ka veidi rohkem valget värvi näha. Hoiame siin päevikus ilmal silma peal!

Novembrilõpu tormipäevik (27.11.2016) Foto: Triinu Sarv Novembri viimased päevad on jälle talvisema näoga, pühapäev-esmaspäev ka tormised ja ehk isegi tuisused. Sooja mere tõttu võib rannikule lund tuua järve-efekt (meie puhul oleks ilmselt õigem öelda mereefekt), aga lumekoguseid on veel raske ette ennustada. Hoiame siis ilmaoludel jooksvalt silma peal!

Sulapäevik (18.11.2016) Foto: Elviira Vehh "Kui mardipäeval külmetab,  on jõuluks sula" ja "Kui Mart külmetab, siis Kadri sulatab", ütleb vanarahvatarkus. Elame-näeme ja täpsemalt kirjutame ilmapäevikus, mis sellest talvest saab ja saama hakkab.

Ilmapäevik: Talve saabumine (07.11.2016) Talv süveneb kiiresti ja tuisk toob külma. Loodus on oma arengus jõudnud peaaegu kaks kuud ette ehk detsembri lõppu.

Ilmapäevik: 28. nädala ilm (11.–17.07.2016) (13.07.2016) Tuleb mõõdukalt soe, kuid sagedaste sadudega ilm, sest määravaks on läänetsüklonid. Selgematel hetkedel võib olla sooja üle 20 kraadi, kuid saju ajal ikka vähem; samas ööd on soojad – enamasti üle 10 kraadi, aeg-ajalt võib ette tulla koguni 15-kraadiseid öid. Jarmo Arusoo. 9.07.2016 Lähte

Ilmapäevik: 27. nädala ilm (4–10.07.2016) (11.07.2016) Tuleb varasematest jahedam ja tuulisem nädal, sageli sajab hoovihma. Äike 3. juulil Iisakus. Aigar Tellingu foto

Ilmapäevik: 26. nädala ilm (27.06–3.07.2016) (04.07.2016)

Ilmapäevik: 25. nädala ilm (20.–26.06.2016) (26.06.2016) Prognoos näitab erilist niiskuse koondumist Eesti kohale 26. juunil, kui kohati võib kastepunkti temperatuur tõusta üle 25 °C. Kunagi küsisin magistritöö tarbeks Ilmateenistuselt äärmusnäitajaid erinevate ilmaelementide kohta ja kastepunkti kohta selgus, et kõik usaldusväärsed seni mõõdetud kastepunkti temperatuurid on jäänud alla 25 °C (nt mõõdeti 7.08.2010 kella 13 ja 14 vahel Kihnus maksimaalseks kastepunkti temperatuuriks 24,5 °C). Kas siis võib tulla uus usaldusväärne kastepunkti temperatuuri teadaolev rekord, eks paistab, aga võimalus on küll olemas.  

Ilmapäevik: 24. nädala ilm (13.–19.06.2016) (19.06.2016) Tormine 18. juuni. Päevakorras tulised jaanid (!?) 19. juunil hakkab tugevnema Lõuna-Venemaa kuum antitsüklon, mis muudab ilma kuivemaks ja soojemaks. Samas jääb Eesti kuuma õhumassi äärealadele, nii et 21. juunil võib Ida-Eestis olla suhteliselt suur äikesevõimalus. Ilm on suviselt soe. Vihmaraju Jõgeval. Autori foto

Ilmapäevik: 23. nädala ilm (6.–12.06.2016) (12.06.2016) Tuleb varasematest märksa jahedam ja sajusem nädal. On nii arktilise kui märksa soojemate-niiskemate õhumasside sissetunge.

Ilmapäevik: 22. nädala ilm (30.05.–5.06.2016) (05.06.2016) 5. juunil on Läänemere kohal kõrgrõhkkonna idaserv. Selles kandus Eesti kohale niiskem õhumass, mistõttu pilvisus tihenes ja siin-seal sajab hoovihma, on pisike äikesevõimalus. Arktilises õhumassis püsib õhutemperatuur valdavalt 15 °C madalamal.

Ilmapäevik: 21. nädala ilm (23.–29.05.2016) (29.05.2016) Sademete ja äikese osas on 29.–31. mai endiselt väga segane: Euroopa mudel näitab südasuvise kuumuse saabumist, rohkelt sademeid ja äikest, aga GFS eriti mitte. Paistab, et kindel on ainult see, et läheb tunduvalt soojemaks.

Ilmapäevik: 20. nädala ilm (16.–22.05.2016) (22.05.2016) Oli varasemast jahedam ja sajusem nädal. Ida-Eestis on paiku, kus 15. mai seisuga pole 17 päeva sadanud, sest lõunatsükloni sajud ei ulatunud sinna.    

Ilmapäevik: 19. nädala ilm (9.–15.05.2016) (14.05.2016) Tuleb soe ja päikeseline nädal. Nädala lõpus suureneb lõunatsüklonite mõju: kuumas niiskes õhumassis on oodata sademeid ja äikest.

Ilmapäevik: 18. nädala ilm (08.05.2016) Antitsüklon püsib mõne päeva veel, siis laguneb: asemele tuleb põhjatsüklon, mis viib sooja õhumassi, aga sademeid tõenäoliselt ei anna, seejärel lõunatsüklon, mis toob kuuma ja niiske õhumassi ning võib anda palju sademeid ja äikest.

Ilmapäevik: 17. nädala ilm (28.04.2016) Purtse jõgi 27.04.16 Lüganuse lähedal Foto: Merle Poll

Ilmapäevik: 16. nädala ilm (24.04.2016) Ilmamuutus Hommik oli külm, kuid õhtuks peaks vihm ka Põhja-Eesti kanti saabuma. 24.04.2016.Kuusalu Foto: Jüri Voit .24. aprillil tekkis Kaliningradi lähedal lõunatsüklon. See liigub üle Eesti põhja ja t kaasa tugeva laussaju. Sajab vihma ja lörtsi, aga võib ka lund tulla

Ilmapäevik: 15. nädala ilm (17.04.2016) Foto: Kalmer Saar Soe õhumass asendub külma ja niiske õhumassiga, kus sooja tuleb tõenäoliselt kõikjal alla 10 °C. Sagedased on sajuhood, võib olla äikest.

Ilmapäevik: 14. nädala ilm (09.04.2016) 9. aprillil jäi Eesti rõhkkondade vahele, kus ilm oli muutlik. Päeval arenesid mitmel pool rünksajupilved, mis tõid jääkruupe ja rahet (>0,5 cm läbimõõdus). Seda põhjustas ilmselt madal tropopaus ja sellega seotud dünaamilised tegurid troposfääris. Juhtum on märkimisväärselt sarnane 17. juuliga möödunud aastast – rahepuhang kattus tropopausi miinimumi ja madalrõhulohu / jugavooluga.

Ilmapäevik: 13. nädala ilm (03.04.2016) Virmalised Järvamaal 02.04.2016 Foto: Ain Paloson Eesti kohal on kõrgrõhuhari, aga öösel saabus soe front laussajuga (vihm), kuid õhumass pole eriti soe. Enne pilvisuse tihenemist võis öösel näha eredaid virmalisi.  

Ilmapäevik: 12. nädala ilm (27.03.2016) Selle viimase lume nokime kambaga lihtsalt ära 26.03.2016 Põlvamaal Foto: Evelin Nummert Täna ehk 27. märtsil on esimene nn absoluutne kevadpäev (kevad nii kalendri, ilma kui looduse poolest). Sooja on täna-homme oodata 7-12 kraadi, saartel, kus kohati udune, on kõledam.

Ilmapäevik: 11. nädala ilm (20.03.2016) 20.03.2016 Järvamaa Foto: Ain Paloson Polaarfrondil tekkinud lained ja osatsüklonid kihutavad üle Läänemere kagusse. 21. märtsil saab Eesti ühest sellisest koos lumesajuga osa. Pakaseline õhumass küll soojeneb päev-päevalt, aga jääb ikka talviseks. Selge ilmaga on öösiti mõnel pool -10...-15 °C, kuid päeviti tõuseb 0 °C lähedale, saju ajal on külmem.

Ilmapäevik: 10. nädal (13.03.2016) Hommikune udu ja miinuskraadid lõid talvemeeleolu. 13.03.2016, Raplamaa Foto: Riina Mändel Täna, 13. märtsil jätkus antitsükloni mõjul rahulik ja sademeteta ilm. Alates Loode-Eestist tekkis udu, mis levis pea kõikjale ja tekkis härmatis, ainult saartel ja Kagu-Eestis jäi uduvabaks. Päeval selgines peamiselt Ida-Eestis, mujal oli pilvine või päris pilves, Loode-Eestis udune.

Üheksas, talvisevõitu ilmaga nädal (06.03.2016) Täna, 6. märtsil hakkas ilma määrama Kesk-Euroopast lähenev lõunatsüklon. Kuna rõhuväli on väikesegradiendiline, siis ilm püsis rahulik ja esialgu pilves, kohati udune. Lõunast saabus selgema taevaga ala, mistõttu ilm selgines ja muutus päikeseliseks. Selge taevaga ala liigub üle Eesti lõunast põhja, hiljem läheb uuesti pilve.

8. nädal. Sajune ja suhteliselt talvine nädal (28.02.2016) Foto: Ingrid Tiitre 28. veebruaril jäi Eesti sadulasse (rõhkkondade vaheline väikesegradiendiline baariline väli), samal ajal tugevnes antitsüklonite mõju. Türreeni merele jõudis tohutu lõunatsüklon, mille põhjaserv ulatus Kesk-Euroopani. Sadul  muutis ilma vaikseks, samas enamasti püsis pilves, selgines vaid mõnedes kohtades, nt Tartumaal ja sealt kagu pool.

Seitsmes nädal - kargem, aga siiski mitte päris talvine nädal (21.02.2016) Pühapäev lumesajus 21.02.16 Puhja, Kavilda Foto: Ülle Loog Täna asendus lõunavool läänevooluga, sest Venemaa antitsüklon triivis üha kaugemale itta ja võimaldas läänetsüklonite pääsu Läänemerele. Sellega seoses läks tuulisemaks, kohati tuiskas veidi. Sadas enamasti lund, Lääne-Eesti kohati ka lörtsi ja saartel vihma.

Kuues, soe ja niiske nädal (14.02.2016) Saunapäev 13.02.2016 Tuhala Foto: Ilme Parik 14. veebruaril määrab ilma lõunatsüklon oma lõunalohkudega – need liiguvad Venemaa kuuma ja tugeva antitsükloni lääneservas lõunast põhja.

Ilmapäevik. Viienda nädala ilm (07.02.2016) Jäine 07.02.2016 Türil Foto: Maret Karu 7. veebruaril oli ilm tsükloni soojas sektoris udune, kohati oli vihmahooge ja õhutemperatuur jäi 1...4 °C vahemikku. Järgmistel päevadel määrab ilma sama madalrõhusüsteemi idaserv, kus on soe ja niiske ilm, aeg-ajalt liigub üle maa vihmasadu.

Neljas nädal. Soe, sajune ja tuuline nädal (30.01.2016) Eesti ilma määrab järgneval paaril päeval endiselt Norra mere tsüklon, milles õhumass jahtub (suureneb lörtsi ja märja lume võimalus). Sellega peaks uus tsüklon liituma 2. veebruariks. See toob sooja ja niiske õhumassi koos vihma ja tugeva tuulega. Tekkiv ühistsüklon jääb ilma kujundama samuti mitmeks päevaks ja õhumassi jahtumisel suureneb lörtsi ja lume võimalus.

Kolmas nädal. Talviselt külm ja lumine nädal. (24.01.2016) Täna tõi Läänemerele jõudnud madalrõhulohk lumesaju, kohati on sadu intensiivne, sh ka Tallinnas, sest tugeva frontaalse mõjutuse korral ei määra aluspind ega orograafia kuigi palju. Viimast asjaolu tuleb arvestada ka järgmiste sadude korral. Õhutemperatuur tõusis keskpäevaks kõikjal üle -10 °C, saarte rannikualadel püsis kohati jätkuvalt 0...2 °C.

2. nädal. Parajalt külm ja lumesadude ning tuiskudega nädal (17.01.2016) Haikala Tugev loodetuul tõstis õhutemperatuuri -1 kraadini.15.01.2016.Andineeme Foto: Jüri Voit 17. jaanuaril määras ilma jätkuvalt madalrõhuvöönd, millega liitus lõunatsüklon ja sukelduja loodest. Nende mõjul tihenes pilvisus ja alates Põhja-Eestist hakkas hooti lund sadama.


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam