Foto: Rene Jakobson
Külma kõrgrõhkkonna serva jääb Eesti pea nädala lõpuni, mis tähendab vähemalt Ida-Eestis öösiti 20 ºC külma püsimist.
Kolmapäeval Läänemerel arenev madalrõhkkond peaks veidi lund tooma Lääne- ja Lõuna-Eestisse.
Nädala lõpus paistab aga Skandinaaviast üle Läänemere ägedam tsüklon itta liikuvat ja see peaks koondama enda ümber tihedamaid sajupilvi. Siis peaks jaguma lund üle terve Eesti.
Nädalavahetusel Skandinaavia põhjatipust üle Põhja-Venemaa kagusse liikuv madalrõhkkond puistas oma servas kerget lund ka Eestisse, nii et maa sai kaetud õhukese valge vaibaga (lumikatte paksuseks mõõdeti täna hommikul 1 kuni 6 cm).
Tsükloni järel pöördus tuul põhja, tugevnes ning põhjapooluselt pääses kärekülm õhk lõuna poole liikuma.
Külmas õhumassis arenes Põhja-Soome kohal kõrgrõhuala, mis pilved hajutas ja õhutemperatuuri maapinnal 30 miinuskraadini langetas.
Eile laskus pakaseline kõrgrõhuala vähehaaval lõuna poole ning täna hommikul lähenes Lõuna-Soomele.
Eestis langes õhutemperatuur hommikuks Virumaal 16 külmakraadini, mujal mandril oli külma 10 kuni 14 ºC, saarte rannikul jäi termomeetri näit 2 kuni 8 külmakraadi vahele.
Lõunasse laskuva madalrõhulohu järel sadas täna hommikul kella 10 ajal veel kerget lund, tugevneva ida- ja kirdetuule tõttu esines ka kerget tuisku. Põhja- ja Kesk-Eestis oli lähenev kõrgrõhuala taeva juba pilvedest vabastanud.
Vaatamata kõrgrõhkkonna poolt pakutavale päikesele ei ole täna päeval erilist õhutemperatuuri tõusu näha (heal juhul vaid kraad).
Põhjuseks kõrgemates õhukihtides jätkuv külma õhu juurdevool.
Homseks nihutab kõrgrõhuala oma keskme Loode-Venemaale ning Eesti idaosas tuleb eeloleval ööl külma 19 ºC.
Ettevaatust liikluses! (14.12.2009) Foto: Leili Valdmets Maanteeinfokeskus hoiatab: Järsult langenud temperatuurid vähendavad kloriidide mõju ning libeduse oht teedel püsib. Ettevaatlik tuleks olla viaduktidel, ristmikel ning möödasõitudel, kus kerge lendlev lumi nähtavust piirab!
Teeolud muutuvad talvisemaks (13.12.2009) Metsavaheteed olid täna päeval Virumaal lumised, kuid väiksemad maanteed libedad. Õhtul hakkas tuiskama! ilm.ee foto. Maanteeinfokeskus hoiatab: õhtu- ja öötundidel hakkab õhutemperatuur järsult langema ning võib tekkida jäite ja härmatise oht teedel!
Kas jõulud tulevad valged? (09.12.2009) Arktikast pärit karget õhku voolab Kesk-Siberisse Põhja-Venemaal tekkinud kõrgrõhkkonna serva mööda Kara merelt. Sama kõrgrõhuala on ka põhjuseks, miks nii meil Eestis kui terves Euroopas algab paari päeva pärast ilma külmenemine. Üksi ei tee muidugi midagi ära ja abiväge on loota, üllatus küll, Lääne-Euroopast.
Tartus saab kolmapäeval kuulata loengut lumest ja lumikeskkonnast (07.12.2009) Foto: Eve Kõrts Kolmapäeval, 9. detsembril toimub Tartus, Tähe 4-170 Jüri Kameniku loeng laiale kuulajaskonnale. Teemaks on "Lumi ja lumikeskkond". Loengu algus kell 18.00.
Mõnel pool on poole kuu jagu sademeid juba maha tulnud (04.12.2009) Detsember 2009Foto: Taavi Nagel Eesti ilmateenistuse teatel oli 3. detsembri hommikuks viies vaatlusjaamas maha sadanud poole kuu jagu vihma. Suurimad ööpäevased sajuhulgad mõõdeti Tartu-Tõraveres ja Viljandis vastavalt 26,3 ja 22,2 mm.
Ida-Virumaale saabus talv (03.12.2009) Foto: Maia Smirnova Kui Lõuna-Eestis sadas eile kõvasti vihma, siis Virumaal on täna ilm talve näoga.
Jäätalv võib tulla leebe (01.12.2009) Haapsalu laht novembri viimasel nädalavahetuselFoto: Aivo Anton Soome jääteenistuse prognooside kohaselt võib tänavune jäätalv tulla tavapärasest tagasihoidlikum, teatab Soome ilmateenistus FMI. Läänemere temperatuur on normist kõrgem ning isegi Botnia laht on hetkel jäävaba.
Eile võis äikest olla (30.11.2009) Pilved 28. novembrilFoto: Lea Marmor Eile kella kuue paiku õhtul registreeris ilmavaatleja Kohtla-Järvel äikest - lõi välku ja korraks ka müristas.
In memoriam Krista Odakivi (26.11.2009) Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) pere avaldas täna järelehüüde noorele kolleegile Krista Odakivile (8.03.1975 – 25.11.2009), kes hukkus jõhkra kuriteo tagajärjel.
Solunar-kalendri järgi võtab kala detsembri alguses hästi, kalapüügiloa saab elektrooniliselt (26.11.2009) Kalapüügihuvilistele mõeldud Solunari kalendri ilm.ee/kala järgi võtab kala alates 1. detsembrist väga hästi. Samal ajal algab ka järgmiseks kalapüügihooajaks lubade väljastamine. Keskkonnaamet soovitab seda taotleda elektrooniliselt.
Eesti ilmateenistuse kodulehel on nüüdsest meteoroloogilised satelliidipildid (25.11.2009) Nüüdsest on tavakasutajatel võimalik vaadata EMHI kodulehelt satelliitpilte, mis on saadud Euroopa meteoroloogiliselt satelliidilt Meteosat. Satelliit kuulub Euroopa meteoroloogiliste satelliitide organisatsioonile EUMETSAT, mille koopereerunud liige on ka Eesti. Meteosat satelliit tiirleb geostatsionaarsel orbiidil, mis tähendab, et ta ripub kogu aeg ekvaatori ja nullmeridiaani lõikepunkti kohal, umbes 36000 km kõrgusel.
Põhja-Siberis oli külma enam kui 50 ºC, Eestis püsib keskmisest 5 ºC soojem ilm (23.11.2009) Foto: Lea Marmor Samal ajal, kui meie Eestis võtame vastu Atlandilt saabuvat ja hakkab juba tunduma, et lõputut sooja niiskust, siis Põhja-Siberis on aasta-ajad rohkem kui paigas.
Tänu soojale ilmale saab metsa seenele minna (22.11.2009) Foto: Maret Saareleht Viimastel aastatel on talve tulek kõvasti hilinenud ning kadripäeva paiku on võimalik olnud metsast lausa korvitäie seentega välja tulla. Nii ka tänavu.
Ilma- ja kliimateemaline loengusari laiale kuulajaskonnale (20.11.2009) Foto: Mariot Ilma- ja kliimateemaline loengusari 23., 24. ja 26. novembril 2009.a. Tartus kell 18.00, Tähe 4 õppehoones.
Suusahooaeg on alanud (12.11.2009) Foto: Lea Marmor Kuigi õhutemperatuur on nullilähedane, on mitmed suusarajad juba avatud.
EL toel paraneb ülevaade Eesti keskkonnaseisundist (12.11.2009) Vabariigi Valitsus kinnitas Keskkonnaministeeriumis ettevalmistatud keskkonnaseire tõhustamiseks loodud investeeringute kava, mille alusel saab Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERF) toetust Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) projekt, teatab Keskkonnaministeerium.
Tallinn toetab Hamburgi kliimakonverentsi seisukohti (11.11.2009) Foto: Roland Langemets Tallinna Linnavalitsuse korraldusega anti heakskiit 2009. aasta Hamburgi kliimakonverentsi deklaratsioonile ja volitati abilinnapea Deniss Boroditši deklaratsiooni allkirjastama, teatab Raepress.
Maanteedel püsib libeduse tekke oht (11.11.2009) Foto: Leili Valdmets
Maanteeinfokeskus manitseb ettevaatusele (10.11.2009) Foto: Leili Valdmets Teepinna miinuskraadid Põhja-, Lääne- ja Kesk-Eestis ning jätkuvad sajuhood loovad soodsad tingimused libeduse tekkeks, teatab maanteeinfokeskus. Ettevaatust liikluses!
Ilmateemaline loengusari laiale kuulajaskonnale (10.11.2009) Foto: Helen Karu Ilma- ja kliimateemaline loengusari Tartus Tähe 4 õppehoones 23., 24. ja 26. novembril kell 18.00
Põhja-Eestis sajab tihedat lumelörtsi ja Väinamerel on madal veetase (10.11.2009) Foto: Rene JakobsonPäeva jooksul tuleb lõuna poolt niiskust juurde, põhja poolt toob aga kirdetuul külma õhku. Seetõttu on sadu Põhja-Eestis kohati tugev ning jäiteoht suur.
Homme jälle lumi (pigem küll lörts) (09.11.2009) Foto: Lea Marmor Poolast üle Leedu ja Läti ulatuv madalrõhulohk, mida ümbritsevad tihedad sajupilved, kerkib täna (9.11) õhtul Lõuna-Eesti kohale, kust eeloleval ööl kiiresti edasi põhja suunas levib. Hommikuks peaks sadu katma juba tervet vabariiki.
Ilmaolud teevad liiklemise keeruliseks (08.11.2009) Foto: Leili Valdmets Eesti ilmateenistuse teatel langeb veetase Väinameres ja Pärnu lahes 9. novembril ohtlikult madalale, mandril toovad aga öised miinuskraadid teedele libeduse.
Maanteeamet kutsub ettevaatusele (06.11.2009) Teepinna miinuskraadid ja jätkuvad sademed loovad soodsad tingimused libeduse tekkeks, teatab maanteeamet. Ettevaatust liikluses!
Teeolud püsivad ebamugavad (06.11.2009) Kellel öine krabin akna magada ei lasknud, siis teadku, et tegemist ei olnud lume ega vihmaga, vaid pigem jäätunud vihmaga.
Teedel - tänavatel peab libedaga eriti ettevaatlik olema (05.11.2009) Foto: Maia Smirnova Hommikutundidel Lääne- ja Lõuna-Eestist alguse saanud õrn lumesadu oli keskpäevaks laienenud pea kogu Eestis, teatab maanteeinfokeskus. Prognoositavalt hootised sajuhood jätkuvad ning arvestada tuleks libeduse tekke ohuga. Valigem siis mõistlik sõidukiirus ja pikivahe.
Ettevaatust, teeolud halvenevad lähipäevil! (04.11.2009) Foto: Leili Valdmets Venemaal laiuv kõrgrõhuala hakkab väsima ning laseb paari päeva jooksul läänepoolsel madalrõhkkonnal enda üle võimust võtta.
Oktoober oli sademeterohke (02.11.2009) Eesti ilmateenistuse andmetel oli oktoober sademeterohke, kõige suurem sajuhulk mõõdeti Pärnu-Sauga jaamas - 158,4 mm. See vastab 2,2 kordsele sajunormile.
Eeloleval ööpäeval tuleb ilmamuutus (27.10.2009) Foto: Meida Mõttus Kui tänane päev möödub Eestis vaikselt ja sombuselt, siis juba eeloleval ööpäeval annab ilmamuutus endast märku.
Eeloleval ööl tuleb kella tagasi keerata (24.10.2009) Foto: Aivo Anton Eeloleval ööl tuleb kella tunni võrra tagasi keerata - läheme üle talveajale.
Uus ilmaradar võimaldab täpsemalt ilma olukorda hinnata (22.10.2009) Vihmapilvede liikumist saab hetkel jälgida Sürgavere radaripildi abil. Eile paigaldati Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi Harku vaatlusjaama uus ilmaradar, mis võimaldab tulevikus täpsemalt ilma olukorda hinnata.
Algamas on Galileo ööd (21.10.2009) Foto: Liina Laurikainen Neljapäevast laupäevani, 22.-24. oktoobrini leiavad aset Galileo Ööd, teatab Eesti Astronoomia Selts.
"Langevate tähtede" vaatlemist võib takistada udu (20.10.2009) Foto: Kaie Avistu Öösel on võimalik taevas näha "langevaid tähti"- tänavuse orioniidide meteoorivoolu tippajaks on 20-22. oktoober.
Kõik kakupärimust koguma! (19.10.2009) Noor kodukakk Valgu pargis autor Andrus Jair
Eesti ilm: iga päev uus (18.10.2009) Foto: Lea Marmor Vihmast nädalavahetust pakkunud madalrõhkkond näitab täna väsimuse märke.
Tallinnas kohtuvad keskulatusega ilmaennustamisega tegelevad riigid (16.10.2009) Esmaspäeval, 19. oktoobril toimub Tallinnas Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis Euroopa Keskulatusega Ilmaennustuse Keskusega (ECMWF) koopereerunud riikide komitee iga-aastane koosolek, kus antakse ülevaade ilmaennustuse plaanidest, teatab Keskkonnaministeerium.
Maksimaalne tuule kiirus oli eile 25 m/s (15.10.2009) 14.10.09Foto: Leili Valdmets Eesti ilmateenistuse teatel mõõdeti eile maksimaalseks tuulepuhanguks 25,0 m/s Pakris eile õhtul kell 18.00. Paar tundi varem mõõdeti Roomassaares tuule kiiruseks 24,6 m/s.
Päästjatel tuli reageerida 134 tormist tingitud väljakutsele (15.10.2009) Foto: Leili Valdmets Alates eilsest on päästjad saanud 134 väljakutset loodusjõududest põhjustatud sündmusele, teatab Päästeamet. Peamiselt on tegemist olnud teele langenud puudega, inimesed vigastada ei saanud.
LaevaLiiklus hakkab taastuma (15.10.2009) Foto: Peep Loorits Täna, 15.10 hommikupoolikul puhub kirdetuul puhanguti 15 m/s, saartel ja rannikul kuni 19 m/s.
Täna on laevaliiklus häiritud (14.10.2009) Foto: Leili Valdmets Tänased tormituuled on katkestanud liikluse mitmetel laevaliinidel.