•  

Roheliste rattaretk „Kuidas elad, Vooremaa 2010?” (18.04.2010 00:00)

Autor: Korraldaja Helen Arusoo, loodusesõbra peatoimetaja

Kui seisad Raigastvere vaatetorni viimasel platvormil, lastes silmadel libiseda üle sinetavate metsade, ei saa muud, kui õhata: ilus oled, isamaa, selleks sa tulid siia roheliste rattaretkele, et seda tunda ja seda öelda. Aastaid oled Vooremaale tahtnud minna, Arno ja Teele radadele, ja kuidagi pole aega leidnud, aga näed, nüüd on sind seltsi kutsutud. 

Raigastvere järve kaldal, kuhu istud kindlasti maha pruukosti võtma, pakkides seljakotist lahti toidumoona ja teetermose, ei saa sa mõtisklemata olla, miks sellel järvel on nii imelikult piklik kuju. Tegelikult märkasid ratta seljast vasakule ja paremale kõõritades terve tee „venitatud” pinnavorme. Kohe saad ka teada, miks: oleme Vooremaal geoloog Kalle Suuroja seltsis, kes selgitab otse asitõendite – voorte ja orgude –  veerel, kuidas jääaja mandriliustik hiiglaslikud kraapejooned maastikku tekitas. Kui kunagi hiljem omal käel siin matkad, võid sõpradele ja lastele jutu edasi rääkida.

Raigastvere torni juures on läbitud alles 21 kilomeetrit eesolevast kevadisest XXI roheliste rattaretkest  „Kuidas elad, Vooremaa?” ning paus on esimene omasuguste seas. Ees ootab veel 141 km sõitu mööda kevadist kodumaad.

Järgneva kahe ja poole päeva jooksul kuuleme kohajutte Vooremaast ja saame ekspertide juhendusel keskkonnaalaseid teadmisi geoloogias, metsanduses, põllumajanduses, kalanduses ja looduskaitses. Kui geoloogi seletused annavad aimu voorte tekkest, siis selgitavad need meile kaude ka igivanu muistendeid: miks on nii palju Kalevipoja lugusid koondunud just Vooremaale? Küll on Kalevipoeg siin kündnud ja hunte kimbutanud, kivisõda pidanud. Tema tegutsemisjäljed looduses on kõikjal näha voorte ja suurte rändkividena. Alalõpmata on meie eeposekangelane voodeid vahetanud: näeme mitut Kalevipoja sängi ehk linnamäge.
Imepärased paigad looduses on mõjutanud meid loodust hoidma ja loodushoid omakorda kaitseb neid paiku nüüd liigse majandamise eest. Retkel läbi maastikukaitseala sõites süveneb arusaam, mis asi see looduskaitse on. Sellest kõneleme ka ühes kaunimas Vooremaa paigas Laiuse voorel retke viimasel päeval, kui on kätte jõudnud parasjagu Eesti looduskaitse 100. juubel.

Kui oled voorele jalgu puhkama istunud, on lahkudes iseenesestmõistetav vaadata, et see istumispaik korda jääks. Noored, kes muidu ehk jätakski papptaldriku vedelema, ei saa seda retkel teha väga lihtsal põhjusel: keegi siin nii ei tee. Ja hää käitumine on teadupärast nakkav. Prügi sorteerida aitavad uutel olijatel retkel meie vabatahtlikud, kes seisavad rajapunktidesse paigutatud konteinerite juures. Kui  keegi sõidaks esimese päeva marsruuti läbi päevake hiljem, oleks ta väga imestunud, sest ei leia maast tõenäoliselt ühtegi käkras paberit. Rattaretk on koht, kus näeme, et mitu tuhat inimest saavad looduses kulgeda kolm päeva nõnda, et prügirida pole järel.

Päev hiljem leiab järve kaldalt ainult tagumikujäljed rohul. Rohu kasvades kaovad needki.
Kui õhtul oled roninud laagripaigas rattalt maha ja telgi üles pannud, ootavad sind lisaks õhtusöögile Roheline telk dokfilmidega maailma keskkonnast ja loodusest ning suure lava jutud: esimesel õhtul arutame, kui eestimaine on toit meie laual, uurime kui head on Eesti mahepõllunduse tooted ning kui palju GMOd sisaldavad meie külmkapid.

Kaugel mugavatest vooditest ja telekatest on meie päevased vajadused justkui peo peal, me saame neile otsa vaadata. Vajadusi on meil kulukaid küll: süüa, sooja saada, meelt lahutada… Kui palju võib aga üks inimene kulutada maakera ressursse nii, et ta tulevastele põlvedele ka jätab, see on küsimus, mille üle rattaretkel mõtiskleme. Laiuse linnuse laagris enne Vägilaste kontserdiõhtut räägime samast asjast veidi teise nurga alt: kliimasoojenemisest. Viimane teema on tänaseks arvamustest ja skandaalidest üsna suureks sasipuntraks kägardunud kera, mida aitavad lahti (h)arutada oma ala eksperdid Andres Tarand ja Ain Kallis.
Rattaretke lõppedes, kui istume Arno-Teele koolimaja trepil ja suuname viimase pilgu ümbritsevale vooremaastikule, mõtleme, mis jälje see matk meisse jättis. Kas saime rohelisemaks? Usun, et see, mis oli kollane, muutus roheliseks, ja mis oli punane, vähemasti kollaseks. Sellest juba piisab, et retke õnnestunuks lugeda.

Loe lähemalt>>>

Eelmised artiklid:

Kalameeste kevad (16.04.2010)

Tuhapilved värvivad taevast (16.04.2010)

Iga päev toob uusi imesid - ootame pilte! (15.04.2010) Kevad on imeline aeg, iga päev toob uusi, väiksemaid ja suuremaid  imesid! Lähipäevil võib näiteks päikese tõus ning -loojang olla tavapärasest eredam - selle põhjuseks on Islandilt saabuv vulkaaniline tuhk. Ootame värviküllaseid loojangupilte!

Kodukaku veebikaamera töötab taas (15.04.2010) Kodukakk pesalEOÜ foto Eesti Ornitoloogiaühing teatab, et eelmisel aastal kuulsust kogunud aasta linnu,  kodukaku, esipaari pesaõõs on taas veebikaamera abil jälgitav.

Kulu põletamine on keelatud (14.04.2010) ilm.ee foto 2007. aasta 1. aprillist jõustunud keskkonnaministri määruse „Metsa ja muu taimestikuga kaetud alade tuleohutusnõuete kinnitamine” muudatusega keelustati kulu põletamine peale lume sulamist, teatab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut.

Tuleohtlik aeg on käes (13.04.2010) EMHI tuleohu kaart Ilusatel kuivadel kevadilmadel on ka oma pahupool - kätte on jõudnud tuleohtlik aeg. Päästeameti kodulehekülje andmetel oli täna Eestis kella 15. seisuga juba neli väljasõitu metsa/maastiku põlengutele. Kulu põletamine on keelatud!

Uudis kell 11.00 (09.04.2010)

Emajõgi jätkab tõusu (08.04.2010) Fotod: Jüri Kamenik 8.aprillil kell 8:00  Emajõgi veetase Tartu hüdromeetriajaamas võrdus 308 cm ja Praagal - 264 cm.

Ilmapäev Rõuges 17. aprillil (08.04.2010) Foto: Priit Soots2009.a. pilvefotokonkursi galeriist Ilmapäev Rõuges17. aprill 2010 kell 11.00-15.00

Kevadise suurvee kõrgaeg on käes (05.04.2010) Keila-Joa 02.04.2010Foto: Lüüli Suuk-Aasmäe Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) hinnangul on praegu käes kevadise suurvee kõrgaeg, mida näitavad ka viimased veetaseme mõõtmised, teatab Keskkonnaministeerium.

Niisked ja märjad teelõigud võivad muutuda libedaks (04.04.2010) UputusFoto: Signe Nõmmik Õhtu- ja öötundidel võivad teetemperatuurid langeda miinuskraadidesse ning niisked ja märjemad teelõigud muutuda ootamatult libedaks, hoiatab maanteeinfokeskus.

Tihe udu takistas eile teetöid (04.04.2010) Udu Tallinn-Narva maanteel 3. aprillililm.ee foto Tihedast udust, saabuvast pimedusest ja äärmiselt piiratud nähtavusest tingituna lükati liiklusohutuse tagamiseks Tallinn - Narva maantee ehitatava Loo - Maardu lõigu Tallinn-Narva suuna teepoole sulgemine  eilselt pärastlõunalt  täna hommikule, teatab maanteeinfokeskus.

Üleujutuste tõttu suleti veel teid (03.04.2010) Udune 3. aprillFoto: Riin Mandel Täna suleti üleujutuste ja nendest põhjustatud kahjustuste tõttu veel mitmed teed, teatab maanteeinfokeskus.

Mitmed teed on üleujutuste tõttu suletud (03.04.2010) Üleujutus teelFoto: Eve Kõrts Täna suleti üleujutuste ja nendest põhjustatud kahjustuste tõttu  Valga maakonnas Vana=Otepää-Kintsli maantee  ümbersõiduvõimalusega Otepää kaudu ja  Pülme - Vanamõisa maantee km 1-4 ümbersõiduga  Sihva-Kääriku kaudu, teatab maanteeinfokeskus.

Soomaa maantee on vee all (video) (02.04.2010) 2. aprilli hommik, kell 7.30. Soomaa põhimaantee Jõesuu - Kõpu on üheksandal kilomeetril üleujutatud, teatab Aivar Ruukel Soomaalt.Pärnu poolt Soomaa keskusesse pääs on raskendatud, parem on läheneda Kõpu poolt.

Lõunanaabrite juures oli eile rekordiliselt soe (01.04.2010)

Eile oli tänavuse aasta kõige soojem päev (01.04.2010)

Põhjarannik on juba suuremas osas jäävaba (31.03.2010)

Soomaa jääminekut ja üleujutust saab jälgida reaalajas (28.03.2010) Veebikaamera Soomaal Tundub olevat päris viimane aeg, et alustada Soomaa „viienda aastaaja“ jälgimisega, kirjutab Looduskalender.

Kõige paksem ja suurima veevaruga lumi on Ida-Virumaal (26.03.2010)

Ööl vastu pühapäeva tuleb kella edasi keerata (26.03.2010)

Sulavesi tekitab teedel libedust (25.03.2010) Foto: Christina Jõesaar Kohtades, kus lumesulavesi teele valgub, võib esineda jääd ja libedust, hoiatab maanteeamet.

Paisuomanikud peavad hoolitsema suurvee ohutu läbipääsu eest (24.03.2010)

Kui suur on üleujutuste oht? (24.03.2010) Foto: Raimo Jakson Kui suur on peale lumerohket talve, suure sula eel, üleujutuste oht?

Lumikatte veevarust Jõgeval (24.03.2010) Lumikate moodustus 10. detsembril. Tänavune talv on olnud tõeliselt põhjamaine — suladeta periood kestis Jõgeval 55 päeva 30. detsembrist 23. veebruarini. Tuisud paigutasid lund ümber ja seetõttu on põllu servades lumikate paksem.

Tänane Maailma Meteoroloogiapäev toob päriskevade (23.03.2010)  Suuremat sooja on oodata alates reedest, Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis tähistati aga täna Maailma Meteoroloogiapäeva traditsioonilise konverentsiga.

Sulaveed tõstavad veetaset ja ohustavad üleujutustega (23.03.2010)

Põhja-Eesti maanteedel esineb libedust (23.03.2010) Foto: Christina Jõesaar Maanteeinfokeskuse andmetel olid varahommikul enne kella kuut teekatted suurematel riigimaantedel peamiselt kuivad, paiguti soolaniisked. Põhja-Eestis esines lagedatel, eilsetel pinnatuisu lõikudel libedust.

Tartu Ülikoolis kõneldakse Euroopa ilmamustritest (23.03.2010) Foto: Christina Jõesaar 22.-24. märtsini 2010 toimuvad Tartu Ülikooli Raamatukogu konverentsikeskuses COST 733 (COST: European Cooperation in Science and Technology) juhtgrupi ja töörühmade koosolekud. Teisipäevasel (23.03) koosolekul kõneldakse kõige värskematest tulemustest Euroopa ilmamustrite uuringutes, mis võib huvi pakkuda ka laiemale huviliste ringile.

Eesti ilmateenistus hakkab edastama põhjalikke andmeid kevadise sulalume kohta (22.03.2010) Foto: Alla Saul Alates tänasest on Eesti ilmateenistuse EMHI kodulehel võimalik jälgida andmeid põhiliste lund iseloomustavate näitajate kohta: lume paksus, lume tihedus, jääkooriku paksus ning lume veevaru.

Teedel püsib libeduseoht (22.03.2010) Foto: Maret Saareleht Libeduse tekke oht maanteedel püsib, hoiatab maanteeinfokeskus. Varahommikul kella kuueks oli lume- ja lörtsisadu levinud üle kogu Eesti ning põhi- ja suuremad tugimaanteed olid peamiselt soolalumesegused ja libedad. Põhja- ja Kesk-Eestis oli tugevat pinnatuisku ning teedel ka tuisuvaalusid. Lõuna-Eestis sadas lörtsi ning teekatted olid valdavalt märjad.

Viitina Loodushariduskeskus kutsub ilmapäevale (21.03.2010) Foto: Janno Loide Ilmapäev Rõuges17. aprill 2010 kell 11.00-15.00

Teed on mitmel pool libedad (21.03.2010) Foto: zaix_man Öösel õhu- ja teepinna temperatuurid langesid ja mitmel pool muutusid teed libedaks, teatab maanteeinfokeskus.

Kevad! Kevad! Kevad! (20.03.2010) 20. märtsil kell 19.37 algab kevad! Nagu juba traditsiooniks kujunenud, tähistab ilm.ee kevadist pööripäeva  fotokonkursiga, kuhu on oodatud sel päeval tehtud fotod. Tagasivaade eriilmelistele kevadistele pööripäevadele alates 2004. aastast!

Võimalike uputuste likvideerimiseks on mobiliseeritud kõik jõud (19.03.2010)

Sulailm suurendab katustel varitsevat ohtu (19.03.2010)

Teedel liikleminene on ohtlik libeduse ja lobjakavallide tõttu (19.03.2010) Jätkuvalt miinuspoolel olevad teepinna temperatuurid võivad põhjustada jää ja libeduse teket, samuti on ohtlikud märja lume ja lobjakavallid sõidujälgede vahel, hoiatab maanteeinfokeskus.

Algav lume- ja lörtsisadu teeb liiklemise raskendatuks (18.03.2010) Foto: Eve Kõrts Päeval algab Lääne-Eesti saartest uus lumesadu, mis levib üle Eesti. Sadu läheb hiljem üle lörtsiks. Tuul tugevneb. Teedel on suur jäiteoht, hoiatab maanteeinfokeskus.

Homme, 18.03. Bullfrog Brown & Aapo Ilves Rock Cafes ning bluusisaade Risttee (17.03.2010)

Tänaöine temperatuuride vahe Eestis oli 20 kraadi (17.03.2010)


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam