•  

Äikesepäevad: mahapõlenud laut, keravälgukahtlustus, trummipauku meenutav müristamine... (09.07.2010 15:15)

Haruldased äikese-eelsed mammatus-pilved 8. juulil Põltsamaa lähedal
Foto: Jüri Kamenik

Eile ja täna oli mitmel pool tugevat äikest, ilm.ee-le saabunud äikeseteadete kohaselt oli rängeim kahju Laekvere vallas Vassivere külas, kus lauta sisse löönud välk selle maani maha põletas.

"Ida pool muutus taevas mustaks ja äikest ning kõuemürinat kostus pea iga poole minuti tagant ja ka sagedamini. Tagus kuiva äikest ca 1,5 tundi järjepanu", kirjeldab Vinni vallas päästetöid juhtiv Valter Allika.

 "Vihma meie juures sadas väga vähe ja hookaupa, piisad muidugi olid suured. Äiksepilv, mis oli üsna laialdane liikus idast lääne suunas ja mustem osa vajus hiljem lõuna poole. Äikest tagus hästi sagedasti ja oli kuulda, et kusagile lõi sisse, mis tundus mulle  lähedal olevat.

Sain kella 21.30 paiku teada, et äike oli sisse löönud Laekvere vallas Vassivere külas asetsevasse eralauta, mis põles praktiliselt maha, meie juurest on sinna linnulennult ca 16 km lõuna suunas.

Mingil ajal peale seda sündmust lõi äike Vinni vallas Saara külas asuvas talus pärnapuusse, meist ca 5 km kagu suunas, mille juurest jooksis läbi elektrikaabel, mille lõi põlema ja sealt juhtmeidpidi kandus tuli edasi suvemajakesse, mis ka pooleldi maha põles, edasi peale kella 22.00-te lõi äike sisse Vinni vallas Lepiku külas, mis asub meilt ca 5 km kaugusel edela suunas, ridaelamu ühte elamu osa elektrikilpi,mille tagajärel süttis elektrijuhtmestik.

09.07.2010 hommikul kella 07.30 paiku oli jällegi äike platsis,  sadas ka tugevat äiksevihma. Äike lõpetas kella 9. paiku."

Väga dramaatiline äikesekirjeldus Villu Käolt Viljandimaalt Viiratsi vallast:

"Olime koertega värava juures, kui ootamatult kesk üldist vaikust suure kase ladvas oli tugev senitundmatu mürin, nagu oleks suur puu maha kukkunud, lehtede sahin,aga puu mahakukkumise häält ei olnud kuulda, peale seda oli lehtedes niisugune hääl, nagu ilmatu suur lind puu okste vahelt välja rabeleks. Samal ajal olin telefoni ühenduses abikaasa Marjuga, kes kuulis ka 20 sekundi vältel telefonis mürinat.
See mürin oli nii ootamatu, et minul oli jalutusrihma otsas koer, koer hüppas ehmunult kõrvale, mina tagantärgi, oli niisugune tunne, et nüüd kohe kukub puu maha. Peale seda oli keskmine kõuekõmin, enne seda ei olnud kuulda kaugeltki äikest. Valgust ma ei näinud, puu jäi selja taha. Kohe hakkas sadama herneterasuurust tihedat rahet 2 min. jooksul, mis läks üle tihedaks vihmaks, mis kestis 10 minutit.

Kokku oli kaks kõuemürinat, enne äikest oli hästi palav ja tuulevaikene, isegi ükski leht ei liikunud. Suurt kaske käisin hiljem vaatamas, seal ei näinud mingit kahjustust. Kas võis olla tegemist keravälguga?

Huvitav, põhjalik ja sisukas äikesesisestus Soomaalt Tõnis Tammelt:

Äike algas 8. juulil kell 15.45 ja lõppes natuke enne kuut (ehk siis umbes kaks tundi), õigemini taandus läände. Näha oli nii pilv-pilve vastu välku ja pilv-maa välku. Kõige lähemal oli ligikaudu 1.5 km, pärast välku (välk oli nagu täpp, millest jooksid jooned välja) 5 sekundi pärasttuli müristamine ja natuke hiljem sellised kummalised mega-megatrummi paugud. Nägin ka trepikujulist välku ja sellist halli pilve heledamate pilvede ees, mis paistis nagu mingi vähk või Jumal, kes ähvardab
äikesega. Äike iseenesest oli kena, läks ümbert meist mööda.
Kellaaeg: 15.45 - 18.45
Välgud: Välkusid oli palju, ilusaid ja roosasid
Müristamine: Pole enne kuulnud sellist trummipauku, kuid nagu tavaliselt, ei oska kirjeldada
Pilved: Enne äikest oli ümberringi näha kõik rünksajupilved väga ilusti ja nad olid kohevad ja paksud, olid ka rünkpilved
Õhutemperatuur: Enne äikest 24 kraadi, pärast 20 kraadi
Tuul: Nõrk kirdetuul, vahel oli vaiksem ja siis jälle kõvem
Kahjud: Ma usun, et kahjustusi polnud, vähemalt meil mitte, kuskil kaugemal võib-olla
Lisainfo: Kestis kaks tundi, oli natuke kõvem äike, kui eile. Ilm oli
enne äikest täiesti õhuta, hingata oli raske, nähtustest tõusis hiljem udu ja kahjustusi ei olnud.

 Muidu oli üks vinge äike!

Äikeseteateid saatsid neil päevil veel Tartumaalt Alatskivilt Andrei Butkevit, Vill Mario Jõgevalt, Tõnis Tamme Suure-Jaani vallast ja Evelin Siitmaa Kullamaa vallast.

Täname kõiki äikeseteadete saatjaid huvitavate sissekannete eest! Äikesenädalast teeb põhjalikuma kokkuvõtte Jüri Kamenik.

Eelmised artiklid:

Kuumalõks: aga sellist suve ju kõik ootasid! (08.07.2010) Krõbekuiv metsaalune 7. juulil 2010 NõmmelFoto: Lea Marmor Pole midagi uut siin päikese all: Kuumalõks. Kirjutatud 6.juuli 2006.a., laiali saadetud 7.07.2006.a.

G4S Rannavalve lahendas juunis 913 korrarikkumist (05.07.2010) Stroomi ranna veebikaamera Tallinnas viies rannas rannakülastajate turvalisust tagav G4S Rannavalve teatab, et nad lahendasid juunis 913 avaliku ja heakorra rikkumist.

Pärnu rannas on vesi 19 kraadi soe (29.06.2010) Pärnu rannas on 29. juunil vesi 19 kraadi soe, õhusooja on 22 kraadi, lehvib ujumist lubav roheline lipp. GSS rannavalvurite hinnangul viibib rannas umbes 3500 inimest ja rahvast aina lisandub.

Käes on helkivate ööpilvede aeg (28.06.2010) Helkivad ööpilved 28. juunil Foto: Jüri Kamenik Nii nagu mullu, on ka tänavu alates juuni keskpaigast olnud selgetel öödel näha helkivaid ööpilvi. Tõsi küll, möödunudaastast erksust pole nad veel savutanud. Aga aega on - ööd veel valged.

Jaaniöö tõi helkivad ööpilved (24.06.2010) Foto: Jüri Kamenik Jaaniöö tõi kaasa tänavused esimesed selgemad helkivad ööpilved. Päris esimest korda oli neid näha juba 13. juuni öösel, kuid siis olid nad vaevuaimatavad.

Tallinnas on jaanilõkke tegemiseks omad reeglid (22.06.2010) Jaanituli Stroomi rannas 2009.a.Foto: Inna Tross Tallinnas tohib  jaanilõket teha üksnes kooskõlastatult linna keskkonnaametiga ning jaanitule tegemise kohast ja vastutava isiku kontaktandmetest tuleb teada anda numbril 1345, teatab Raepress.

Homne ilm tuleb keeruline (20.06.2010) Mustamäel, 18.juuni õhtulFoto: Peeter Rokk Lõuna poolt Kagu-Eesti kohale jõudev vihmapilvedega madalrõhulohk liigub edasi põhja-loode suunas, kuid jätab suure tõenäosusega vihmast puutumata Eesti loodeosa. Eesti kagunurgas võib lohu järel homme pärastlõunal päike välja tulla ning õhk 24°C-ni soojeneda.

Jaaniilm piltidel (19.06.2010) Tavaline Eesti jaanipäevAutori kommentaar: Tegemist on fotolavastusega. Jaanitule asukoht Seljamäe talu - pärapõrgus, 4km tsivilisatsioonistFoto möödunud aasta jaaniilma fotokonkursiltAutor: Mart Sepp Ilm.ee jaaniaja ilmaoludele pühendatud fotokonkursi galeriides on pildilised meenutused jaanilaupäevast ja jaanipäevast alates 2005. aastast.

Vesine päike (13.06.2010) Täpp taevas 07-06-10 Mustamäel (kell 19:50), ei saa aru, kas tegemist on päikese või mõne muu täpiga pilvede vahel Foto: Alla Saul 7. juunil võis näha Eesti mitmetes paikades taevas segadusttekitavat valguslaiku - on see päike või midagi muud? Selgitab Jüri Kamenik.

Erakordsed pilved kevadtaevas. III osa (11.06.2010) Mustamäe taevas 8.juuni õhtul Foto: Peeter Rokk Tänavusel kevadel on märgatud, pildistatud ja ilm.ee-le saadetud ohtralt erilisi pilvepilte. Tänud kõigile! Veel mõned huvitavamad pilved mai- ja juunikuu galeriist leiduvate eriliste pilvede hulgast. Kommenteerib Jüri Kamenik.

Erakordsed pilved kevadtaevas! II osa (10.06.2010) Lained 25.05.10 Raplamaal Foto: Kersti Kaiv Tänavusel kevadel on märgatud, pildistatud ja ilm.ee-le saadetud ohtralt erilisi pilvepilte. Tänud kõigile! Veel mõned huvitavamad pilved mai- ja juunikuu galeriist leiduvate eriliste pilvede hulgast. Kommenteerib Jüri Kamenik.

Viinamäeteod elavad Tallinnas? (10.06.2010) Tigu Oma üllatuseks kohtasin täna kahte sellist suurt tigu Tallinnas, Haaberstis. Pildistatud 19.05.10 Foto: Peep Loorits Paistab nii, et Peep Looritsal õnnestus Tallinnas, Haaberstis, pildistada viinamäetigu. Foto maikuu galeriist.

Erakordsed pilved kevadtaevas! I osa (10.06.2010) Hõljuv laine Pildistatud 03.05.10 Foto: Peep Loorits Tänavusel kevadel on märgatud, pildistatud ja ilm.ee-le saadetud ohtralt erilisi pilvepilte. Tänud kõigile! Mõned huvitavamad pilved mai- ja juunikuu galeriist, kommenteerib Jüri Kamenik:

Eilne vihmasadu oli kohati väga tugev (09.06.2010) Pilved mere kohalFoto: Koidula Kliimann Aktiivne madalrõhkkond, mis eile Läänemerelt üle Eesti-Läti piiri Venemaale liikus, tõi meile vihma päris korralikult ning suures osas Eestis registreeriti sadu üle 10 mm.

Ametlik rannahooaeg on alanud, ootame rannapilte! (01.06.2010) Kaader Võsu veebikaamerast 1. juunil Täna sai alguse ametlik rannahooaeg tänu mitmete veekogude ääres tööd alustanud vetelpäästjatele ja nüüdsest on rannailma lehekülgedel näha ka vee- ja õhutemperatuurid, inimeste arv rannas ja muu rannainfo. Ootame fotosid randadest, kus puudub veebikaamera!

Homme alustavad tööd Tallinna randade vetelpäästjad (31.05.2010) Pilt Stroomi ranna veebikaamerast 31. mai hommikul 1. juunist kuni 31. augustini teostab rannapääste teenust Tallinna haldusterritooriumil asuvates supluskohtades AS G4S Eesti, teatab Raepress. Samast ajast on rannailma lehekülgedel saadaval ka veetemperatuurid ja muu rannainfo.

Fotod varesest, kes kajaka kombel kala püüab (28.05.2010) Avo Soidla kirjutab: Täna Pärnu rannas olin huvitava tegevuse tunnistajaks. Ma ei ole kunagi varem näinud, et vares püüab kajaka kombel kala. Ja nüüd, palun väga, õnnestus see toiming ka jäädvustada. Pildistatud Pärnus 28.05.2010 kell 16:01-16:02

Tallinna randade vetelpäästjad alustavad tööd 1. juunil (28.05.2010)

Rannahooaeg Pirital avatakse 1. juunil, ettevalmistavad tööd on tehtud (26.05.2010)

Veetemperatuurid on kohati üle 20 kraadi! (19.05.2010) Hooaja algusKärmemad on juba paadid vette lasknud. Pärnus 18.05.2010Foto: Avo Soidla Nädalajagu kestnud soe ilm on mõjunud äärmiselt positiivselt ka veetemperatuuridele, vaatamata sellele, et jää kadus Eesti vetelt vaevalt kuu tagasi. Igal juhul on Ida-Eesti jõgedes ja järvedes mõõdetud kohati juba veesooja veidi üle 20 °C, samas on paiku, kus vesi on soojenenud vaid 11 °C-ni. Üldine sisevete temperatuur jääb siiski 14 ja 17 °C vahele.

„ÜHEKSAVÄGISED“ (18.05.2010) Uue loodusfilmi esilinastus 20. mail: Vanarahva uskumustes teati, et vägisest taimest saab abi paljude haiguste vastu. Film ”Üheksavägised” keskendub taimedele, mida inimesed on iidsetest aegadest oma ihu- ja hingehädade ravis kasutanud.

14. mai päevarekordid. Pärnu juhib (15.05.2010) Foto: kelly Läänepoolne niiske jahedus ja idapoolne kuiv kuumus põhjustasid eile pärastlõunal Eestis paljudes kohtades äikese tekke. Kuupäeva rekordeid mõõdeti õige mitmes kohas.

Soe ilm toob järjest soojarekordeid (14.05.2010) Küpsetab!13. 05 Järvamaa, LaupaFoto: Maret Saareleht

Ilm.ee avalehel on nüüd kaks ilmakaarti (14.05.2010)

Pilvede rünnak (13.05.2010) Lisatud: 12.05.2010 Autori kasutajanimi Tammekas Maikuu galeriisse saabus vägagi atraktiivne pilvefoto, kommenteerib Jüri Kamenik:

Taevas võib näha halosid, oravaid ning nelja Kuud korraga (12.05.2010)

Läänemaal saab linde määrata ja pilvi tundma õppida (11.05.2010) Lindude kevadrände õppelaager 22. mai  - 23. mail Puhtu-Laelatu looduskaitsealal.

Linnulaulu hommikud Tallinnas (05.05.2010) Pasknäär, pasknärakas, paskraat, metsnäär, pajuharakas, rahvasuus muidugi laialt tuntud ka kui Garrulus glandariusFoto: Rene Jakobson Esmaspäevast, 10. maist - reede, 14. maini 2010: Linnulaulu hommikud Tallinnas.

Klaver tuleb külla: 2ÜHEL (05.05.2010) Ühise kontserttuuri - 2ÜHEL - kuulutavad täna välja RR & MM – ehk siis pianistid Rein Rannap ja Mihkel Mattisen.

Lätis ja Soomes nähti eile virmalisi (04.05.2010) Loojanguvärvid 3. aprillil Tallinnas ilm.ee foto Eile öösel nähti ja pildistati virmalisi meile lähimates paikades Soome kaguosas Lappeenrantas ja Läti põhjaosas asuvas Burtniekis

Tänane ilm: lörts ja magnettormid (04.05.2010) Rapla veebikaamerapildi salvestus kell 9.43 Täna hommikul sadas ja sajab mitmel pool Eestis lörtsi, puhub tugev kirdetuul (kohati puhangud kuni 15 m/s). USA  kosmoseilma ennustuskeskuse andmetel on täna ja homme keskmistel laiuskraadidel nõrgad magnettormid.

Eesti hoiatused on nüüdsest ka Meteoalarmi kodulehel (03.05.2010) Aprillis esitles www.meteoalarm.eu, Euroopa avalike ilmateenistuste ametlik ilmahoiatuste veebisait, oma uut kodulehekülge Euroopa piirkonna kaardiga. Uus kaart annab ülevaate kõikidest aktuaalsetest ilmahoiatustest ligikaudu 650 piirkonnas 30 riigis. Rahvuslikud ilmateenistused edastavad hoiatusi 10 parameetri kohta ulatusega 24 kuni 48 tunnini. Neid hoiatusi on võimalik tellida ka uudisvoona (RSS) ning seega on need lihsalt integreeritavad erinevatesse meediakanalitesse. Möödunud nädalal tehti avalikuks ka Eesti hoiatused Meteoalarmi lehel.

Eluohtliku Iru paisu juurde pandi hoiatustahvlid (30.04.2010)

Eile oli selle aasta kõige soojem päev (28.04.2010) 27.04.2010Foto: Peep Loorits Eile oli selle aasta kõige soojem päev, kui Lõuna- ja Kesk-Eestis tõusis termomeetri näit mitmel pool 18..19 °C-ni. Kõige kõrgem õhutemperatuur mõõdeti Türil: 19,2 °C. Midagi erakordset selles soojas päevas polnud, varasemalt on 27.04. mõõdetud sooja ka 25 °C.

Tänane suhteline õhuniiskus on haruldaselt madal! (27.04.2010) 27.04 RaplamaalFoto: Kersti Kaiv Täna, 27. aprillil on senise kevade kõige soojem, aga suhteliselt ka kõige kuivem õhk: suhteline õhuniiskus on mõnel pool koguni alla 20 protsendi, Võrus kl 14 EMHI andmetel vaid 17 protsenti. Eesti ilmastik on üldiselt niiske ja harva kui on suhteline niiskus alla 30 protsendi. Eestis on aasta keskmine õhuniiskus 80-83 %, kõige madalam on see keskmiselt mais (70 %) ja kõige kõrgem hilissügisel ja talvel esimesel poolel, keskmiselt kuni 90 protsenti.

Uhke vikerkaar selge ilmaga! (27.04.2010) Vikerkaare all Vikerkaart võib näha ka selge ilmaga, selleks on vajalik ainult veepiiskade olemasolu. Eriti uhke selge-ilma vikerkaare foto saatis aprillikuu galeriisse Jane Faizullin.

Aprill üllatas taas lumega (24.04.2010) 24.04. Põlvamaal Foto: Christine Jõesaar Tänane hommik üllatas peamiselt Lõuna-Eestis lumega, lund sadas paljudes kohtades ka eile.

Keskkonnaamet ootab infot hukkunud kalade kohta (23.04.2010)

Kevadel on kõigil askeldamist palju (22.04.2010) 20.04 Järvamaal, Laupal. Kassidel on kiired tööpäevad. Jahitav ja jahtija puhkavad pisut. Kevadel on kõigil askeldamist palju - Maret Saareleht saatis fotod kassist ja hiirest puhkehetkel ning tööhoos tihasest.

Kauneid päikeseloojanguid võib jätkuda kauemaks (21.04.2010) Tuhaga toonitud loojang 20. aprill 2010. Kakumäe laht, pool tundi peale päikeseloojangut Foto: Rene Jakobson Ekspertide väitel võivad stratosfääri jõudnud tuhaosakesed seal püsida kuid, madalamal troposfääris hajuvad need kiiremini. Järelikult saab ka värvilisi päikeseloojanguid kauem nautida.


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam