•  

Uueneneud kodulehega Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrk otsib uusi huvilisi (30.05.2017 11:58)

Autor: Sven-Erik Enno

Viljandi- ja Tartumaal 12. augustil 2015 sadanud hiidrahe vaatlused Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgu andmebaasis.

Alates 2005. aastast tegutseval Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgul on selleaastase äikesehooaja alguseks valminud uus interaktiivne internetilehekülg, mis asub aadressil eav.meteo.net.ee. Uus lehekülg pakub mitmeid uusi võimalusi ja funktsioone, mis muudavad nii vaatlejaks registreerumise, vaatluste saatmise kui ka saabunud andmete vaatamise kiiremaks ja mugavamaks.

Näiteks on võimalik päevade kaupa otsida ja kaardil kuvada alates 2015. aastast saabunud ohtlike nähtuste teateid ning alates 2011. aastast saabunud äikesevaatlusi. Edaspidi on interaktiivsesse andmebaasi plaanis lisada kõik alates 2005. aastast saabunud andmed äikeste ja ohtlike nähtuste kohta.

Mugavamaks on muudetud ka andmete saatmine. Uued veebivormid kohanduvad nii arvutite kui nutiseadmete ekraanidega. Lisaks on nüüdsest nutiseadmete kasutajatel võimalus vaatluskoha asukoht sisestada ühe nupuvajutusega kasutades nutitelefonide GPS mooduli või Wi-Fi võrgu põhist positsioneerimist.

Vaata ka: Osale vabatahtlikus ilmaseires

 

Eelmised artiklid:

Ilm läheb soojemaks ja loodus hakkab mahajäämust tagasi tegema (15.05.2017) Tõestuse sellest, kui palju on tänavune loodus arengus maha jäänud, pildistas Peeter Rokk Tallinnas Mustamäel. Fotojäädvustused tänavusest ja mullusest 14. maist.

Tiit Kändleri põneviku “Läbi musta augu” esitlusel õpetatakse kaduma (15.05.2017) Kirjutasin selle raamatu kõigile uudishimulikele algkoolilastele ja põhikoolilastele, aga siit leiavad uut teavet meie maailma kohta ka nende vanemad. Kuidas kaduda nii, et ära ei kao? See on  iga universumi uurija põhiküsimus. Meie kangelased reisivad paralleeluniversumisse, kus satuvad lapikule planeedile. Selgub, et just sinna on põgenenud neandertallased! Lugu edeneb, peaagu nagu “Nukitsamees”, ainult et lugeja leiab eraldi toodud värvikat ja tõetruud teavet meie universumi ehituse kohta.

Kas on linnukesel muret? (05.05.2017) Jäälind ja virmalised Foto: Janek Joab Eesti Ornitoloogiaühingu algatusel on valminud linnuhuvilise meelespea, mis annab juhised linnusõbralikuks käitumiseks. Meelespea tuletab meelde, kuidas linde vaadelda, pildistada ja rõngastada, et mitte seada ohtu nende heaolu. Samuti kirjeldatakse põhitõdesid lindude toitmise, pesakastide ja linnujahi kohta ning muid olukordi, kus igaüks meist võib lindudega kokku puutuda.

Tormimuljeid (29.04.2017) Ettevaatust teedel! 29.04.2017. Järvamaa Foto: Ain Paloson Laupäevase lumetormi toonud Tareki-nimeline tsüklon ei taha veel vaibuda. Tormipilte on aprillikuu galeriisse saabunud veel vähe, küll aga saime kirja:

Nädalavahetus vihase TAREKI seltsis. (28.04.2017) Täna (28.04) on Poola kohal arenemas madalrõhkkond TAREK, mis süveneb ja suuna Baltimaadele võtab. Pöörise põhjaservas jõuavad esimesed sajupilved (peamiselt vihmana) Mandri-Eesti lõunapiirile 29.04. vahetult peale keskööd. Sadu levib edasi põhja suunas ning läheb mitmel pool üle lörtsiks. Varahommikul võib olla sajuta veel Eesti loodenurk.

Tähelepanu! Tulemas on vihma, lörtsi ja tugevat tuult! (28.04.2017) Tähelepanu, LAUPÄEVAL (29.04.) on oodata tugeva tuulega ja sajust ilma. Vihmale lisaks sajab ka lörtsi, seejuures Põhja- ja Loode-Eestis ning ka Eesti lääneservas sajab päeval rohkelt märga lund ning seeläbi võivad liiklustingimused keerulised olla.

Nädalavahetuse linnuvaatluspäevadel pandi kirja üle 176 000 linnu 160 liigist (17.04.2017) Pöialpoiss Paljassaarel 16.04.2017 Foto: Ingrid Tiitre Möödunud nädalavahetusel Eesti Ornitoloogiaühingu (EOÜ) poolt korraldatud traditsioonilistel lihavõtte linnuvaatluspäevadel oli esialgse kiirkokkuvõtte tegemise ajaks sisestatud 147 nimekirja, mille koostamisel osales üle 300 vaatleja. Lisaks on osad vaatlejad oma andmed esitanud otse eElurikkuse andmebaasi. Esialgse kiirkokkuvõtte tegemise ajaks oli kirja pandud juba üle 176 000 linnu 160 liigist.

Nädalavahetusel on lihavõtte linnuvaatluspäevad (12.04.2017) Foto: Ingrid Tiitre Eeloleval nädalavahetusel, 15.-16. aprillil toimuvad traditsioonilised lihavõtte linnuvaatluspäevad. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub neil päevil kõiki õue saabunud kevadet tervitama ja linnuelu jälgima. Vaatluspäevadel osalemiseks ei pea tundma kõiki linde, oluline on vaid tähele panna enda ümber toimuvat.

Alanud on massiline kahepaiksete kevadränne (06.04.2017) Foto: Ilme Parik 2.04.2017 Tallinn Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub vabatahtlikke appi konni üle rändeteedega ristuvate maanteede aitama ning konnatalguid Hooandjas toetama. Autojuhtidel palutakse olla peamiselt hilisõhtusel ajal toimuva rände ajal tähelepanelikud nii kahepaiksete kui neid abistavate vabatahtlike suhtes, võimalusel vältida hilisõhtuseid sõite konfliktsetes teelõikudes.

Täna ilmub raamat „Eesti tornaadod“ (06.04.2017) Täna, 6. aprillil kell 16 esitleb kirjastus Varrak Solarise keskuse Apollo raamatupoes Andres Tarandi ja Ain Kallise raamatut „Eesti tornaadod“. Tornaadode näol on tegemist loodusnähtusega, mida hästi kätte ei saa ega kotti ei pane. Samas aga elame oma naabrite lätlastega koos maanurgas, kus keeristormide kirjeldamine ja uurimine on olnud maailmas võrdlemisi esirinnas. Raamat hõlmab ajavahemikku aastatel 1745-2015.

Pühapäeval sündisid mitmed 2. aprilli soojarekordid (03.04.2017) Pühapäeval, 2. aprillil tõusis maksimaalne õhutemperatuur Eestis 11 kuni 16 °C-ni, vaid meremõjuga rannikul jäi alla 10 °C. Selle päeva õhusoojus küll uusi kuu soojarekordeid ei toonud, kuid mitmes ilmajaamas sündisid 2. aprilli soojarekordid.

Täna on rahvusvaheline meteoroloogiapäev (23.03.2017) Igal aastal 23. märtsil tähistatakse üle maailma meteoroloogiapäeva, Riigi ilmateenistus tähistab seda täna Tallinnas  konverentsiga „Avastades pilvi“- tänavuse tähtpäeva teemaks on just nimelt pilved.

Tänavune talv oli keskmisest soojem, kuivem ja päikselisem (20.03.2017) Täna kell 12.29 algab astronoomiline kevad. Meteoroloogiline talv käib aga teise määratluse järgi – nii loetakse talvekuudeks perioodi 1. detsembrist kuni märtsini – seega kolm kuud. Seda selleks, et oleks parem teha aastaaegadest kokkuvõtteid.

Teletornis saab kolmapäeval kuulata Hendrik Relve pajatusi Eesti unikaalsest loodusest (13.03.2017) Vaade 11.02.2017 Tallinna Teletornist Foto: Ilme Parik Kolmapäeval, 15.03 kell 18.00 toimub Teletornis hooaja viimane LOODUSTEEMALINE LOENG! Viimasel loengul kohtume Hendrik Relvega, kes vestleb teemal : “Eesti looduse unikaalsus”.

Ohtlik tuisuilm (06.03.2017) Eeloleval ööpäeval on Eesti ilmast mõjutatud nii maal kui merel, kuna valmis tuleb olla tuisuilmaks. Täna (6.03) on Poola idaosa kohal süvenemas madalrõhkkond, millele on Saksamaal antud nimeks ZEUS. Homme (7.03) liigub vägevaks muutunud tsüklon Läänemerele ning selle idaservas levivad tihedad lumepilved lõunast põhja. Lõuna-Eestisse on oodata sajupilvi täna õhtul.

Kevadine kalade kudeaeg tähendab mitmeid püügipiiranguid (03.03.2017) Kevadhooajaks on kehtestatud mitmed ajutised püügikitsendused, millest kinnipidamine on iga kalastaja südameasi. „Kevade tulek on looduse jaoks murranguline, siis algab looduse jaoks uus aastaring. Paljude kalaliikide jaoks tähendab see kudeaja algust, mistõttu on eriti oluline anda neile paljunemisrahu. Lõppeks on see ju nii nende kui meie kõigi püügi- ja söögirõõmu huvides,“ ütles keskkonnaminister Marko Pomerants.

Värbkakud on juba laulu lahti löönud (03.03.2017) Keskkonnaagentuuri eluslooduseseire spetsialist Rein Nellis: „Eile õhtul vilistas Saaremaal Viidu röövlindude seireala kolmel kontrollitud pesitsusterritooriumil kokku viis värbkakku. Nad hakkavad praegu laulma u 17.30 ja lõpetavad pimeduse saabudes. Kakkude laulu kuulamiseks on praegu väga hea aeg. Emased saavad endale laulvate poissmeeste hulgast sobiva kaasa valida.“

Tallinn hakkab arendama linnaaedu (02.03.2017) Linnaaed Taanis Aarhuse mereäärses uuselamurajoonis Tallinna Keskkonnaamet soovib leida inimesi, korteriühistuid ja kogukondi, kes on huvitatud tegelema linnas aiandusega ja ootab ettepanekuid võimalikke aedade asukohtade osas. Samuti on oodatud endast märku andma inimesed, kes soovivad tegeleda aiandusega ja kellel on välja pakkuda ka aia võimalik asukoht.

Eestil on tänasest kliimamuutustega kohanemise arengukava (02.03.2017) Korstnapilv, inimtekkeline pilv Tartus Foto: Ain Vindi Valitsus kinnitas tänasel istungil kliimamuutustega kohanemise arengukava, mis seab suunised, kuidas muutuva kliimaga paremini toime tulla.

Ilm.ee küsimustele vastas 278 inimest (01.03.2017) Täname kõiki, kes vastasid küsimustikule "Teeme ilma paremaks". Vastajate vahel sai välja loositud Loverte kinkekaart 60€ väärtuses, selle võitis Merxz Läänemaalt. Võitjaga võetakse ühendust.

Lootus talvele! (19.02.2017) Foto: Evelin Pindmaa Täna on Eesti üle Soome itta liikuva aktiivse madalrõhkkonna soojenevas lõunaservas, kuid etteulatuvad ilmakaardid on juba mõnda aega andnud lootust talveilma tagasitulekuks. Tänasega on lootus kasvanud juba mäekõrguseks ning 25.-26.02. planeeritud Tartu Maratoni ära jätma küll ei pea. Tõsisemaid ettevalmistusi selleks saab teha alates kesknädalast. Talviste tingimustega tuleb arvestada ka Eesti Vabariigi aastapäeva paraadi ajal 24.02.

Paljassaarel kütitakse homme metssigu (16.02.2017) 22.02.2012 Paljassaare rannas Foto: Reet Sepp Tallinna Keskkonnaamet annab teada, et reedel, 17. veebruaril toimub Paljassaare poolsaarel metssigade arvukuse piiramine. Ligipääs Paljassaare hoiualale ning Katariina kaile on külastajatele suletud kella 6:00-st kuni kella 15:00-ni.

"Kuidas pildistada liikuvat loodust". Tasuta loeng Teletornis (15.02.2017) Tallinna Teletorn ootab täna kell 18  Ingmar Muusikus loengusse "Kuidas pildistada liikuvat loodust". Teemaõhtu toimubTeletorni kinosaalis ja on kõigile eelregistreerunud huvilistele tasuta. Loengus osalejatel on võimalus külastada kl 17-20 Teletorni 21. korrusel looduspiltide näitust sooduspileti hinnaga.

Teeme ilma paremaks! Vasta küsimustele ja võida Loverte kinkekaart 60€ väärtuses! (14.02.2017) Ilus ilm jooksmiseks 22.01.2017 Pirital Ilme Parik Teeme ilm.ee keskkonna paremaks! Selleks palume täita küsimustik. Vastajate vahel loosisime juba sõbrapäeval välja kilose paki kohviube Kohvisemult, aga see pole veel kõik - senised ja ka uued vastajad osalevad loosis, millega saab võita Loverte kinkekaardi väärtusega 60€!

Erika teeb ilma märgatavalt külmemaks (05.02.2017) Lähipäevil läheb Eesti ilm märgatavalt külmemaks. Põhjuseks Arktiliste merede kohal arenenud kõrgrõhuala ERIKA, mis oma valdusi Valge mere äärest lõuna-edela suunas laiendab ning arktilist külma õhku lõunapoolsete laiuste suunas kannab.

Talvise aialinnuvaatluse esmased tulemused (30.01.2017) Hallvares Foto: Koidula Kliimann Kõige arvukam liik oli taas rasvatihane, kes moodustas kolmandiku vaadeldud lindude koguarvust. Sarnaselt eelmistele aastatele mahtusid esiviisikusse veel põld- ja koduvarblane ning rohevint ja hallvares.

Talvine aialinnuvaatlus 2017 toimub juba eeloleval nädalavahetusel! (26.01.2017) Rohevint Foto: Ingrid Tiitre Eesti Ornitoloogiaühing kutsub osalema talvisel aialinnuvaatlusel 2017, mis toimub juba käesoleva nädala lõpus 27.-29. jaanuaril.

Uus põnev kursus fotograafiahuvilistele (23.01.2017) Minifiguuride fotograafia erikursus 15.02 – 1.03.2017 Minifiguuride fotograafia erikursus on mõeldud neile fotohuvilistele/fotograafidele, kellel on loomingulisi mõtteid ja soov neid fotograafias väljendada.

Kolmapäeval saab Tallinna Teletornis kuulata pilvejuttu (20.01.2017) Kolmapäeval, 25.01 kell 18.00  peab Jüri Kamenik Tallinna Teletornis loengu “Pilved – meie igapäevased kaaslased”. Loeng on kõigile eelregistreerunud osalejatele TASUTA.

Läänemerel kerkisid öösel rekordkõrged lained (12.01.2017) Laine kõrgus Tallinna madalal Soome ilmateenistuse teatel mõõdeti täna öösel Läänemerel lainete kõrguseks 8,2 meetrit, mis kordab 2004. aastal registreeritud lainekõrguse rekordit. Üksikute lainete kõrgus ulatus 15 meetrini.

Kesknädal tuleb tormine (10.01.2017) Homme (11.01) saab Eesti ilma kujundajaks ühelt poolt Venemaale koonduv kõrgrõhuala (nimeks ANGELIKA), mille lääneserva mööda saabub meile Lõuna-Euroopast külma õhku. Samal ajal laieneb Norra merelt üle Põhja-Euroopa väga aktiivne madalrõhkkond (nimeks DIETER), mis muudab ilma Läänemere ümbruses tormiseks. Kulminatsioon peaks saabuma homme õhtu poole: avamerel on oodata siis lõunatuule iile kuni 30 m/s ning laineid, mis võivad kerkida üle 6 m.

Aastavahetus oli rekordiliselt soe (02.01.2017) 2016. a. detsembri teisel poolel valitses Põhja-Euroopa kohal tugev läänevool, mis tagas soojale Atlandi ookeani kohalt vaba pääsu itta. Aastavahetuseks jõudis ookeani 40-ndate laiuste kohalt Läänemere ümbrusse täiendav soojalaine, mis tõstis Eestis 31. detsembril ja 1. jaanuaril maksimaalse õhutemperatuuri 5 kuni 7 °C-ni.

Algas turteltuvi aasta (02.01.2017) Eesti Ornitoloogiaühing valis 2017. aasta linnuks turteltuvid. Eestis pesitseb selle perekonna kaks liiki: turteltuvi ja kaelus-turteltuvi. „Need kaks liiki on ühed kõige vähem uuritud linnuliigid Eestis. Pealegi on nende arvukus viimastel kümnenditel kõvasti kahanenud nii meil kui ka mujal Euroopas. Seepärast soovime neid liike inimestele tuttavamaks teha ja loodusvaatlejate abiga neist ka rohkem teada saada,“ selgitas tuviaasta eestvedaja Jaanus Elts.

Eesti saab kaks kliimaeesmärkidega dokumenti (29.12.2016) Foto: Peep Loorits Valitsus kiitis heaks kliimapoliitika põhialuste dokumendi ja kliimamuutustega kohanemise arengukava, mis aitavad Eestil liikuda üleilmsete kliimaeesmärkide täitmise suunas ja samal ajal toime tulla muutuva kliimaga.

Aasta lind 2018 on metsis (12.12.2016) Foto: Peeter Rokk Novembris välja kuulutatud konkursi tulemusel valis EestiOrnitoloogiaühing 2018. aasta linnuks metsise. Seoses samal aastal toimuva Eesti sajanda sünnipäevaga otsiti kandidaati meie põlislooduse sümbolite  seast.

Ilm vaheldub kiirelt (03.12.2016) Foto: Reet Sepp Ulatuslik põhja-lõuna suunaline madalrõhuvöönd eemaldub eeloleval ööpäeval Eesti kohalt itta ning viib ka lumepilved. Seejärel libiseb üle Eesti loodest kagu suunas kõrgrõhuhari: tuul nõrgeneb ja õhk külmeneb kiiresti.

Selgusid avamerel talvituvate veelindude loendusandmed (22.11.2016) Lindude loendus lennukist. Foto: Leho Luigujõe Eesti Maaülikool andis Keskkonnaametile lennuloenduste lõpparuande, mis esmakordselt kirjeldab kogu Eesti merealal talvituvate veelindude arvukust ja levikut.

Soomaal on tänavu juba neljandat korda üleujutused (21.11.2016) Soomaal algas tänavu juba neljandat korda viies aastaaeg ehk üleujutused. Kui tavapäraselt on tulvaveed kevadel peale lume sulamist  ja vahel harva ka muul ajal peale suuri sadusid, siis tänavu on  olnud need igal aastaajal.

Mupo hoiatus autoomanikele: ärge parkige sõidukit lumega kaetud või jääpurikaid täis katuste vahetusse lähedusse (15.11.2016) Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet hoiatab sõidukiomanikke - olge ettevaatlikud, ärge parkige sõidukit lumega kaetud või jääpurikaid täis katuste vahetusse lähedusse. Ohtliku räästa all parkides võivad alla kukkuvad jääpurikad või jääkamakad ja paakunud lumi autot tõsiselt kahjustada.

Suure sula toob aktiivne madalrõhkkond Laura (14.11.2016) Kellele hea, kellele halb uudis, aga ilm läheb soojemaks ning nädala lõpuks on sügisilm tagasi. Nädala lõpu poole soojenemine jätkub, sageli sajab vihma ning lumikate hävib. Samas: päristalveni on ju ka veel aega!


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam