•  

Pühadeeelne ilm (22.12.2014 21:06)

Autor: Jüri Kamenik

 

Mis värvi on jõulud, kas valged, mustad või rohelised? See küsimus on igal aastal väga aktuaalne. Eelmisel aastal samal ajal ei olnud lumest jälgegi, vaid Suurbritannia kohal oleva ülitsükloni idaservas oli väga soe, tuuline ja vihmane ilm. Sel aastal on olukord teine, nii et võib tulla lumine jõuluaeg. 


19.12 Muhumaal. Foto: Leili Valdmets

Sünoptiline olukord sobib Ilmateenistuse kuuprognoosiga: Kuu teisel poolel võib üldine frontaaltsoon langeda ja tsüklonite trajektoor lõunapoolsemalt kulgeda. Kui Eesti jääb tsüklonite külmemasse põhjaserva, siis temperatuurifoon langeb alla 0°C ja sademed tulevad enamasti lumena. Langemise all on siin ilmselt mõeldud, et muutub lõunapoolsemaks, liigub lõuna poole. Praegu näitavad mudelid endiselt seda varianti.
22.-24 detsembril liiguvad tsüklonid ilmselt üle Eesti. Seega kiiret külmenemist veel ei tule, kuid talvisemaks läheb küll, eriti kuna lumi tuleb maha. Siiski ei pruugi see kõikjal ühtmoodi olla, sest osa Eestist võib jääda sooja sektorisse ja seal siis ajutiselt plusskraadid, vihm ja lörts 
Aga edasi? Viimaste andmete järgi 75-80% tõenäosusega on lumi maas, aga kas õhus on miinus- või plusskraadid, on lahtine. Sünoptik M. Meius: "Kes pakub juba uue võimsa madalrõhkkonna idaserva koos sooja ja tuulise ilmaga, kes vaikset ja karget kõrgrõhuharja kerkimist Läänemeremaade kohale. Hetkeseisuga ei suuda ilmataat igatahes veel otsust vastu võtta, mida meile jõuludeks kinkida."
Hoiame olukorral silma peal!


24.12.2014 23:27

24. detsember möödus loodest saabuva tsükloni mõjul valdavalt pilvise ja vaiksena (tsükloni kese). Siiski, saartel läks ilm ennelõunaks selgemaks, mõnel pool oli koguni päikeseline, kuid samal ajal hakkas põhjarannikul lund sadama.
Kohati tugev sadu jõudis viimaks Ida- ja Lõuna-Eestisse, kus kogunes kuni 10 cm värske lumekiht. Samal ajal arenes Lääne- ja Põhja-Eestis tugev udu, mis hajus alles südaööks.
Järgmised päevad kuni uue aastani on talvised ja üsna külmad. 


Tugev udu 24. detsembri õhtul Laagris


24.12.2014 00:54

23. detsembri hommikuks jäi ilm rahulikumaks ja mandril langes õhutemperatuur miinuspoolele, ainult saartel püsisid veel plusskraadid. Lund oli 1-15 cm,  ainult saartelt ja Edela-Eestis ei ole tekkinud või jõudis see sulada, vt http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/.
Päeva jooksul hakkas alates Lääne- ja Loode-Eestist uuesti lund sadama, mille põhjuseks on Skandinaaviast saabunud madalrõhulohk ühes sooja frondiga. Õhtul suurem sadu lakkas ja ilm külmenes.


Kuusalus tulevad tänavu igal juhul valged Jõulud.23.12.2014. Jüri Voit


22.12.2014 20:47

22. detsembril`öised lumepagid tõid hommikuks kohati kuni 10 cm valge kihi maha. Hommikul ilm rahunes ja selgines, paiguti tekkis tihe udu ja õhutemperatuur langes kuni -8 kraadini.
Päeva jooksul hakkas saartest ja Loode-Eestis lund ja lörtsi sadama, saartel ja Edela-Eestis sadas ka vihma, Põhja-Eestis oli lumesadu ajuti tugev ja lõpuks moodustus 10-15 cm lumekiht. Õhtul kiilus Loode-Eestis pilvedesse ka õhuke plusskraadides õhukiht, nii et ajutiselt sadas jäätuvat ehk allajahtunud uduvihma, hiljem jälle lund.


22. detsember oli Tallinnas jm Põhja-Eestis tõeline padulume päev: mõnel hetkel ei näinud üldse õues midagi, sest õhk oli niivõrd helvestega täidetud.


Samal ajal oli 22. detsember Pärnus ja Edela-Eestis tõeliselt sügisene ja vihmane päev: ei mingit lund ega miinuskraade. Targo Taggo foto


22.12.2014 00:15

21. detsembril jõudis täituv tsüklon juba Loode-Venemaa kohale. Selle tagalas algas külmema õhumassi juurdevool (advektsioon), kuid õhutemperatuur jäi valdavalt plusspoolele, alles õhtul langes kohati alla 0°C. Mitmel pool sadas hooglörtsi ja hooglund läbisegi teralume ja lumekruupidega, kohati oli lumepagisid ja äikest.

Kätte on jõudnud aasta lühimad päevad ja pikimad ööd. Tegu on päikeseseisakuga, mille jooksul on päeva pikkus peaaegu muutumatu. Huvitava asjaoluna võib klimaatilise ja astronoomilise talve saabumisaeg kattuda.


21. detsember oli lumekruupide päev. Simuna. Kairo Kiitsaku foto


20.12.2014 16:43

20. detsembril jätkus sajuhoogudega ilm, kuid vihm asendus üha enam lumekruupide, hooglume ja hooglörtsiga. Tekkinud rünksajupilved annavad märku ilma jahenemisest. Saaremaal oli hommikul ja Lõuna-Eestis pärastlõunal äikest.
Järgneva ööpäeva vältel on õhutemperatuur siiski veel plusspoolel ja lumikatet ilmselt ei teki. Olukord muutub 22. detsembril, kui üle Eesti liigub tsüklon, mis toob kaasa märkimisväärsel hulgal lund ja lörtsi. Nullilähedase õhutemperatuuri tõttu võib tekkida ka lumikate. Järgmistel päevadel jätkub aeglane külmenemine, nii et pühade ajal valitsevad ilmselt miinuskraadid.

Päeva pikkuse poolest on kätte jõudnud aasta kõige pimedam aeg: Tallinnas on päikeseketas üle horisondi vaid 6 h ja 3 min ja Tartus 6 h ja 22 min. Hämarikuaega lisandub paar tundi, ent pilves ja sombuste ilmade tõttu on pidevalt hämar.


20.12.2014 01:11

18.-19. detsembril läks ilm Norra merele jõudnud tsükloni idaservas sajuseks ja soojemaks: lumi ja lörts asendus kõikjal vihmaga ja õhutemperatuur tõusis 2...7°C (saarte rannikul).
Tsüklon liigub üle Skandinaavia ja Soome itta. Esialgu on selle lõunaservas väga soe ja sajuhoogudega ilm (rünksajupilved), kuid hiljem hakkab selle lääneservas õhumass jahenema ja vihmas asemel tuleb taas lund ja lörtsi (ilmselt 21. detsembril).


Vihmane ja soe 19. detsember Laagris


Eelmised artiklid:

Tormipäevik (16.12.2014) Foto: Reet Sepp   13.12. päeval eemaldus tsüklon Soome kagurannikule ja selle järel registreeriti Eesti mandriosas tugevaid lääne- ja loodetuule iile, saartel aga hakkas tuul juba nõrgenema.

Ilmapäevik. Detsember jätkub soojalt ja tormiselt (10.12.2014) Talvist ilma pole oodata ka lähinädalatel. Valdavalt jätkub tuuline ja plusskraadega ilm. Tsüklonid tulevad juba pisut lähemale, nii et erakordselt põuane sügis saab ehk sademetena pisut leevendust.

Ilmapäevik. Detsembri algus (07.12.2014) Mitmeid päevi on ilm püsinud talvine, kuid nüüd oleme suure ilmamuutuse lävel.

Ilmapäevik. Novembri lõpp (27.11.2014) Praeguse seisuga võib eeltalve alguseks pidada 15.-18. novembrit, kui ilm selgines ja külmenes

Ilmapäevik. Novembri keskpaik (25.11.2014)   Üha rohkem aega on õhutemperatuur miinuspoolel ja juba näib, et algamas on eeltalv. Viimane on määratletud nii: eeltalv algab koos esimese ajutise lumikatte moodustumisega ja esimeste külmailmadega. Ööpäeva keskmine temperatuur langeb eeltalve saabudes tavaliselt alla nulli. Algab ebamäärane periood, kui soojemad (sula)ilmad ja külmad lumised ilmad vahelduvad.

Ilmapäevik. Novembri esimesel nädal (09.11.2014)   Niipea veel talve pole oodata.

Ilmapäevik. Oktoobri viimane dekaad (27.10.2014) Foto: Riina Mändel Ilmateenistus prognoosis kuu alguses, et oktoobri viimasel kümnendil vahelduvad kõrg- ja madalrõhkkonnad ning ilm on muutlik. Paistab, et nii lähebki.

Ilmapäevik. Oktoobri keskpaik (19.10.2014) Foto: Leili Valdmets Käes on oktoobri keskpaik, mil väga sageli on maha sadanud esimesed ajutised valged sademed. Ilm läheb külmemaks ja lumekruupe on oodata ka tänavu.

Ilmapäevik. Oktoobri esimene nädal (01.10.2014) USA ilmateenistuse oktoobrikuu prognoos. Skaalal vasakule poole jäävad sinised toonid näitavad keskmisest madalamaid ja paremale poole jäävad toonid näitavad keskmisest kõrgemaid temperatuure.

Meie igapäevane ilm. Sügis käes! (27.09.2014) Foto: Peep Loorits Astronoomilise sügise algus on 23. septembril kell 05.29 Eesti aja järgi. Jälgime siin igapäevaselt sügisese ilma käiku.

Meie igapäevane ilm (21.09.2014) Foto: Leili Roosalk Hilissuvi hakkab vaikselt sügiseks minema - hoiame igapäevastel ilma-arengutel silma peal!

Äike 13.07-15-07. Uudis täieneb (15.07.2014) Foto: Knut Nuudi Äike ja hoovihm 13. ja 14. juulil võivad tugevad olla. Ilmateenistuse prognoos 13. juuliks ütleb, et Päeva jooksul pilvisus tiheneb. Pärastlõunal suureneb hoovihma ja äikese võimalus. Õhtul sajab paljudes kohtades hoovihma, on äikest ja sadu võib kohati tugev olla. Puhub ida- ja kagutuul 5-11, rannikul puhanguti 14 m/s, äikese ajal on tugevaid puhanguid. Õhutemperatuur on 23..29°C.

Jaanilaupäeva ilmaprognoos (täieneb igapäevaselt) (14.06.2014) Klassikaline Eesti jaanipäev. 23.06.2012 Hiiumaal. Foto: Maria Raig Jaanilaupäevani on veel aega enam kui nädal ja täpset ilmaprognoosi võimatu avaldada. Ilmataadi käitumine on küll tihtipeale spontaanne ja arvamatu, kuid tema tegemistel on siiski võimalik silma peal hoida ja juba uue nädala keskpaiku saab juba üsna täpselt öelda, mida ta jaanialaupäeval teeb. Täna ongi paras aeg hakata jälgima, kuidas ilmateade ajas muutub ja päev-päevalt täpsustub. Võtame prognooside aluseks populaarsed ilmaleheküljed ja paigaks Eesti keskpaigas asuva Paide.

Täienev äikeseuudis (21.05.2014) Äike Kuusalu taga mere kohal.18.05.2013 Foto: Jüri Voit Täpselt aasta tagasi, 18.05.2013 mõõdeti Võrus maksimaalseks õhutemperatuuriks 30,8 °C ja oli ka äikest. Kuidas tänavu?  Kui kaugel on vihmapilved ja kus parasjagu äike, saab vaadata aadressilt ilm.ee/pikne ja ka siinses uudisvoos anname teada ilma arengutest.

Üle pika aja on suuremat sadu oodata. Aeg-ajalt täienev uudisvoog (02.02.2014)   Eestis algas veebruar suure ilmamuutusega, millega kaasneb tuisk, lumesajud, jäävihm ja keerulised teeolud. Tugeva inversiooni tõttu püsib ilm pikka aega pilves. Sula tuleb Eestisse üldiselt 7.-8. veebruari paiku, ainult saartel on võimalik, et juba varem.

Tormiuudised. Ivar 12.-13. detsembril (13.12.2013) Eesti   13.12.2013 12:27 13.12. püsib tormine ilm. Puhub loodetuul 14-17, puhanguti 20, põhjarannikul 25 m/s. Päeva jooksul lääne poolt alates tuul nõrgeneb.

Tormiuudised 4.-7. detsember (07.12.2013) Kui Saksamaal oli tsükloni nimi juba varakult teada - Xavier, siis Taanis sai torm nimeks Bodil ja Rootsis Sven. Norras polnud torm piisavalt tugev, et sellele nime anda.  

Detsember algas tormiga. Uudisvoog (02.12.2013) Detsember algab tormiselt ja püüame siinses uudisvoos edastada uudiseid tormi arengust. Kommentaaridesse ootame endiselt teateid ilmaoludest Eesti erinevates paikades. Oodatud on ka fotod.

Uudistevoog muutlikust ilmast novembri lõpus (29.11.2013) Ilm on praegu väga muutlik - hoiame siis selle arengutel silma peal.  Kommentaaridesse ootame aga  tähelepanekuid ilmaolude kohta Eesti erinevatest paikadest.

Torm 28.-30. oktoobril. Täienesid pidevalt. Lisatud Ilmateenistuse tormi järelkaja (30.10.2013)   Veetase Pärnus Pärnus 29.10.2013 kell 07:54 Foto: Avo Soidla Eesti Ilmateenistus: 28.-29. oktoobri tormi järelkaja 30.10.2013 Esmaspäeval (28.10) jõudis Atlandilt väga äge tsüklon Briti saartele ja tõstis tuule puhanguti kuni 44 m/s. Jätkas väga kiiresti teed üle Põhjamere. Taanit räsisid läbi aegade tugevaimad tuuleiilid 53,5 m/s. Teisipäeva öösel üle Rootsi kiirustanud tsükloni servas mõõdeti puhanguid kuni 42 m/s.  

Esimene sügistorm 17.-20. oktoobril. Täienes pidevalt (19.10.2013) Tänavune suvi oli pikk ja helde, sügis on olnud suhteliselt soe ja erakordselt värvikirev,  ühtegi sügistormi pole veel olnudki. Ka 17. oktoobril saabuv torm on siiski leebemate killast.

Pidevalt täienevad ilmauudised (28.08.2013)

Äike 8. ja 9. augustil. Pidevalt täienevad uudised (10.08.2013) 10.08.2013 Äike 8. augusti hilisõhtul oli väga aktiivne ja ilm.ee augustikuu galeriisse ja Pilvejahile on saabunud mitmeid suurepäraseid fotosid sellest erakordsest vaatemängust. 

Äike 23. ja 24. juulil. Pidevalt täienevad uudised (23.07.2013)   Venemaa põhjaosas on  väga palav ja sealne suur soe liigub tsükloni serva pidi meie poole. Õhumassi vahetus toob kaasa hoovihma ja äikese. Reaalajas andmed ja prognoosid äikese kohta on koondatud leheküljele ilm.ee/pikne

Äikesed 17-20. mail. Pidevalt täienevad uudised (20.05.2013) Eestisse saabus kagust väga soe ja niiske õhumass, mis loob soodsad tingimused äikeste tekkeks. Tõsisematele äikesehuvilistele on abiks   "Äikeste jälgimise ja seletuste lehekülg" , kuid püüame ka siinses uudisvoos inimesi toimuvaga kursis hoida. Kindlasti aitavad ka lugejate kommentaarid sellele kaasa!

Talve tagasitulek märtsi alguses. Pidevalt täienevad uudised (03.03.2013)   EMHI lumekaart 03.03.2013

Keerulised ilmaolud jaanuari lõpupäevadel. Pidevalt täienev info (30.01.2013)   Kell 20.43: EMHI hoiatus Eesti   30.01.2013 20:37 Ida-Eestis sajab lund ja tuiskab. Puhub lõuna- ja kagutuul puhanguti 14-17 m/s.

Talve tulek novembri lõpus. Täienes pidevalt (30.11.2012) EMHI: Laupäeval (1.12.) muutub põhjapoolne külm kõrgrõhuala võimsamaks ja lõuna poolt tulnud madalrõhkkond nõrgeneb. Eesti jääb selle põhjaserva. Öösel sajab aeg-ajalt lund, võib veel nõrka tuisku olla. Ida- ja kirdetuule puhangud ulatuvad öö hakul 15 m/s, hiljem tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on -5..-9°C, Kesk- ja Ida-Eestis võib kohati veidi alla -10°C langeda. Päeva jooksul jäävad sajuhood harvaks. Üksnes põhjarannikule võib lahelt tihedamaid lumepilvi jõuda. Ida- ja kirdetuul on võrdlemisi nõrk. Õhutemperatuur on -3..-8°C, õhtu poole langeb.

Tormi-ilm 25.-26. oktoobril. Jooksvad uudised (27.10.2012) Keerulised ilmaolud. Pidevalt täienenud uudisvoog.

Äike 6-7. augustil. Täienes jooksvalt! (07.08.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud.

Äikesetormi-info juuli lõpus.Täienes pidevalt! (30.07.2012) Jooksvalt täienevad udised ja tähelepanekud juuli vimaste päevade ilma kohta.

12. juuli kapriisne ilm - täienes pidevalt! (12.07.2012) Kasutame taas pidevalt täienevat tähelepanekute ja uudiste voogu, sest 12. juuli ilm tuleb praeguse seisuga märkimisväärsete ilmaoludega. 

Ilmainfo 7.- 8. juuli 2012. Täienes pidevalt! (09.07.2012) Palav ja äikeseline nädalavahetus. Pidevalt täienevad ilmateemalised uudised ja tähelepanekud. Lõpetuseks üks võimas pilvepilt.

Pakase-eri. Täieneb pidevalt! (06.02.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 13.01-14.01. Täieneb pidevalt! (14.01.2012) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.  

Ilmainfo 03.01-04.01. täieneb pidevalt! (04.01.2012) Saksamaa meteoroloogid on tormi ristinud ULLI-ks, Norra meteoroloogid EMIL-iks Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo. LIVE! (29.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 27.12.2011. LIVE! (27.12.2011) Pidevalt täienevad ilmateemalised tähelepanekud ja uudised.

Ilmainfo 26.12.2011. LIVE! (26.12.2011) Värsked, pidevalt täienevad ilmauudised.  


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam