•  

Ilmapäevik: 14. nädala ilm (09.04.2016 20:19)

Autor: Jüri Kamenik

9. aprillil jäi Eesti rõhkkondade vahele, kus ilm oli muutlik. Päeval arenesid mitmel pool rünksajupilved, mis tõid jääkruupe ja rahet (>0,5 cm läbimõõdus). Seda põhjustas ilmselt madal tropopaus ja sellega seotud dünaamilised tegurid troposfääris. Juhtum on märkimisväärselt sarnane 17. juuliga möödunud aastast – rahepuhang kattus tropopausi miinimumi ja madalrõhulohu / jugavooluga.

Õhutemperatuur oli 5...10 °C, ainult Valga- ja Võrumaal oli veidi soojem, sajuhoogude ajal vähem. Õhtul ilm selgines ja merel arenenud udu levis Saare- ja Pärnumaale.


09.04.2016 20:17

8. aprillil sünoptiline olukord ei muutunud: tsüklon nihkus küll pisut kirde poole, aga Eesti jäi endiselt selle kaguserva, kus oli muutliku pilvisuse ja kohatiste sajuhoogudega ilm (rohkem sadas kagunurgas, sest seda mõjutas front). Sooja jäi eelmistest päevadest vähemaks: õhutemperatuur tõusis valdavalt 10...13 °C-ni.

Krookused murus
08.04.2016 Järvamaa
Foto: Ain Paloson


Tsüklon eemaldub kirdesse ja täitub. See toob tuule nõrgenemise kaasa, aga soojemaks ei lähe, vaid praegune temperatuurifoon püsib.

Kuum õhumass jääb pisut kagu poole, mistõttu kagunurgas on saju võimalus ilmselt kõige suurem, aga välistada ei saa hoogsadude teket ka mujal Eestis. Tundub, et õhumassi paigutus jääb pikemaks ajaks üsna muutumatuks (Euroopa mudel näitab siiski soojuse aeglast lähenemist).


07.04.2016 16:41

7. aprillil määras ilma tsükloni kaguosa. Selles oli enamasti päikeseline ilm, kuid päeva jooksul liikus üle Eesti kitsas sajuala, seejärel selgines uuesti. Kuna õhumass oli soe ja päikest jätkus, tõusis õhutemperatuur enamasti 12...15 °C-ni, ainult saartel jäi jahedamaks. Ilm püsis tuuline.
Erilisi muutusi õhumassis ei toimu. Päikeselise ilmaga on sooja oodata üle 10 °C. Kuna tsüklon kaob, siis jääb tuul nõrgemaks.

Kuumateravikus arenesid frondi ees suure vertikaalse ulatusega pilved. Tartus.


06.04.2016 14:07

6. aprillil saabus ebatavaliselt soe õhumass Eesti kohale. Tsükloni soojas sektoris avaldus päikeselise ilmaga õhumassi kogu potentsiaal, mis seisnes kuni 20-kraadise õhutemperatuuri tekitamises: mandril oli sooja enamasti 15...20 °C.
Saartele jõudis juba keskpäevaks külma frondiga seotud lausvihm, mistõttu õhutemperatuur jäi alla 10 °C. Pärastlõunal arenesid Pärnumaal rünksajupilved, mis levisid üle maa ja põhjustasid kergeid vihmahooge. Õhtuks tõrjuti suur kuumus idapiiri taha.


Töö on täies hoos. Tallinn 04.04.2016. Foto: AetA


05.04.2016 14:19

5. aprillil saabus Eesti kohale soe front, mis tõi kerge saju, aga ka soojema õhumassi: pilvise ilmaga tõusis õhutemperatuur 10...15 °C-ni. 

Kirju
04.04.2016 Turba, Harjumaa'
Foto: Ülle Kütsen

Kõige soojem on õhumass eeloleva ööpäeva jooksul. Sellel on endiselt potentsiaal tekitada kuni 19 °C-st õhutemperatuuri, kui on päikeseline, aga problemaatiliseks võib osutuda sooja sektori sulgumine. Suurele soojale järgneb sadu, kusjuures see võib olla tugev, sest sooja sektori sulgumise ja frontide liitumisega peaks kondenseerumine olema üsna võimas.

Esialgu jääb õhumass üsna soojaks, kuid see jahtub aegamisi ja seetõttu väheneb tõenäosus, et õhutemperatuur võiks tõusta üle 10 °C. Aeg-ajalt sajab vihma.
Lõpuks pääsevad mõjule lõunatsüklonid või lõunalohud, mis võivad siia vedada troopilise õhumass. See tähendab sooja ja niisket ilma, sajud võivad olla tugevad, välistada ei saa ka äikest. Siiski võib minna ka teisiti, kui põhjapoolne antitsüklon osutub piisavalt tugevaks.
Midagi väga huvitavat on toimumas Gröönimaal – paistab, et sinna jõuab soodsa sünoptilise olukorra tõttu Atlandi ookeani keskosast troopiline õhumass. See toob Gröönimaale kaasa erakordse kuumalaine, mõnes kohas võib õhutemperatuur tõusta enam kui 15 °C ja paistab, et selline soojus jääb pikemaks ajaks püsima.

 


04.04.2016 16:41

NASA Terra satelliidipilt 4.04.2016

4. aprillil on Eesti kohal kõrgrõhuvöönd. Öösel tekkis mitmel pool udu, aga päeva jooksul ilm selgines, ainult merel, eriti Soome lahel, ja Peipsi järvel püsib kogu päeva tihe udu.
Päikeselise ilmaga tõusis õhutemperatuur valdavalt 5...10 °C-ni, aga udustel rannikualadel püsis 0 °C lähedal, näiteks Kundas oli kell 14 õhutemperatuur -0,4 °C.Tugevad kihtpilved 4.04.2016 pärastlõunal Keri saarel

Kõrgrõhuhari nihkub tasapisi lõuna poole. Norra merele jõuab tsüklon, mille sooja sektori täiteks saab eriti soe õhumass. See lükatakse Baltikumi kohale. Seega on 6. aprillil kuumateravik suunatud Eesti kohale. Päikeselise ilmaga on oodata ebatavaliselt kõrget õhutemperatuuri: 14...19 °C ja kastepunkti (üle 10 °C), aga pilves ilmaga ei avaldu õhumassi potentsiaal täielikult täielikult ja üle 15 °C ei maksa loota. Kuuma õhumassi väljatõrjumisel on oodata tugevat vihmasadu, mis võib alles õhtuks kohale jõuda.

Siiski jääb Eesti kohale üsna soe õhumass, nii et päikeselise ilmaga on üle 10 °C tõenäoline, kuid oodata on üha uusi sadusid. Nädala lõpus võib lõunatsüklonite toodud troopiline õhumass siia laotuda, ent see võib ka sajuse ilmana väljenduda.

 


04.04.2016 16:20

Tuleb üsna kevadiselt soe, aga sajune nädal.
Nädala alguses on Eesti kohal kõrgrõhuhari, aga ilm võib olla pilves ja kohati sadada; merel on võimalik udu teke, mis võib liikuda rannikualadele, kuid ilma selginedes võib udu tekkida ka sisemaal. Õhutemperatuur on valdavalt plusspoolel (päeval enamasti kuni 10 °C ent päikeselise ilmaga võib ka rohkem olla, selgetel öödel on miinuskraadide võimalus).


 

2.04.2016 Riisa raba
Foto: Peeter Rokk

6. aprilliks on oodata tsükloni saabumist Norra merele. Selle soe sektor laotub Baltimaade kohale. Kuna õhumass on väga soe, siis on sel potentsiaal tekitada päikeselise ilmaga koguni 14...19 °C-st õhutemperatuuri. Pilves ja sajuse ilmaga, mis on tõenäoline, jääb õhutemperatuur siiski ilmselt alla 15 °C. Siiski on enne suurt sadu loota, et päevane ilm on vähemalt osaliselt päikeseline.

7. aprillil tõrjutakse suurem soojus ja sadu kirdesse, Karjala kohale. Asemel tuleb küll jahedam ja kuivem õhumass, aga võib olla päikeseline ja sel juhul on sooja ilmselt ikkagi üle 10 °C.
Nädala teisel poolel suureneb lõunatsüklonite mõju, need võivad tuua nii sooja kui ka muuta ilma väga sajuseks ja jahedaks.


Eelmised artiklid:

Ilmapäevik: 13. nädala ilm (03.04.2016) Virmalised Järvamaal 02.04.2016 Foto: Ain Paloson Eesti kohal on kõrgrõhuhari, aga öösel saabus soe front laussajuga (vihm), kuid õhumass pole eriti soe. Enne pilvisuse tihenemist võis öösel näha eredaid virmalisi.  

Ilmapäevik: 12. nädala ilm (27.03.2016) Selle viimase lume nokime kambaga lihtsalt ära 26.03.2016 Põlvamaal Foto: Evelin Nummert Täna ehk 27. märtsil on esimene nn absoluutne kevadpäev (kevad nii kalendri, ilma kui looduse poolest). Sooja on täna-homme oodata 7-12 kraadi, saartel, kus kohati udune, on kõledam.

Ilmapäevik: 11. nädala ilm (20.03.2016) 20.03.2016 Järvamaa Foto: Ain Paloson Polaarfrondil tekkinud lained ja osatsüklonid kihutavad üle Läänemere kagusse. 21. märtsil saab Eesti ühest sellisest koos lumesajuga osa. Pakaseline õhumass küll soojeneb päev-päevalt, aga jääb ikka talviseks. Selge ilmaga on öösiti mõnel pool -10...-15 °C, kuid päeviti tõuseb 0 °C lähedale, saju ajal on külmem.

Ilmapäevik: 10. nädal (13.03.2016) Hommikune udu ja miinuskraadid lõid talvemeeleolu. 13.03.2016, Raplamaa Foto: Riina Mändel Täna, 13. märtsil jätkus antitsükloni mõjul rahulik ja sademeteta ilm. Alates Loode-Eestist tekkis udu, mis levis pea kõikjale ja tekkis härmatis, ainult saartel ja Kagu-Eestis jäi uduvabaks. Päeval selgines peamiselt Ida-Eestis, mujal oli pilvine või päris pilves, Loode-Eestis udune.

Üheksas, talvisevõitu ilmaga nädal (06.03.2016) Täna, 6. märtsil hakkas ilma määrama Kesk-Euroopast lähenev lõunatsüklon. Kuna rõhuväli on väikesegradiendiline, siis ilm püsis rahulik ja esialgu pilves, kohati udune. Lõunast saabus selgema taevaga ala, mistõttu ilm selgines ja muutus päikeseliseks. Selge taevaga ala liigub üle Eesti lõunast põhja, hiljem läheb uuesti pilve.

8. nädal. Sajune ja suhteliselt talvine nädal (28.02.2016) Foto: Ingrid Tiitre 28. veebruaril jäi Eesti sadulasse (rõhkkondade vaheline väikesegradiendiline baariline väli), samal ajal tugevnes antitsüklonite mõju. Türreeni merele jõudis tohutu lõunatsüklon, mille põhjaserv ulatus Kesk-Euroopani. Sadul  muutis ilma vaikseks, samas enamasti püsis pilves, selgines vaid mõnedes kohtades, nt Tartumaal ja sealt kagu pool.

Seitsmes nädal - kargem, aga siiski mitte päris talvine nädal (21.02.2016) Pühapäev lumesajus 21.02.16 Puhja, Kavilda Foto: Ülle Loog Täna asendus lõunavool läänevooluga, sest Venemaa antitsüklon triivis üha kaugemale itta ja võimaldas läänetsüklonite pääsu Läänemerele. Sellega seoses läks tuulisemaks, kohati tuiskas veidi. Sadas enamasti lund, Lääne-Eesti kohati ka lörtsi ja saartel vihma.

Kuues, soe ja niiske nädal (14.02.2016) Saunapäev 13.02.2016 Tuhala Foto: Ilme Parik 14. veebruaril määrab ilma lõunatsüklon oma lõunalohkudega – need liiguvad Venemaa kuuma ja tugeva antitsükloni lääneservas lõunast põhja.

Ilmapäevik. Viienda nädala ilm (07.02.2016) Jäine 07.02.2016 Türil Foto: Maret Karu 7. veebruaril oli ilm tsükloni soojas sektoris udune, kohati oli vihmahooge ja õhutemperatuur jäi 1...4 °C vahemikku. Järgmistel päevadel määrab ilma sama madalrõhusüsteemi idaserv, kus on soe ja niiske ilm, aeg-ajalt liigub üle maa vihmasadu.

Neljas nädal. Soe, sajune ja tuuline nädal (30.01.2016) Eesti ilma määrab järgneval paaril päeval endiselt Norra mere tsüklon, milles õhumass jahtub (suureneb lörtsi ja märja lume võimalus). Sellega peaks uus tsüklon liituma 2. veebruariks. See toob sooja ja niiske õhumassi koos vihma ja tugeva tuulega. Tekkiv ühistsüklon jääb ilma kujundama samuti mitmeks päevaks ja õhumassi jahtumisel suureneb lörtsi ja lume võimalus.

Kolmas nädal. Talviselt külm ja lumine nädal. (24.01.2016) Täna tõi Läänemerele jõudnud madalrõhulohk lumesaju, kohati on sadu intensiivne, sh ka Tallinnas, sest tugeva frontaalse mõjutuse korral ei määra aluspind ega orograafia kuigi palju. Viimast asjaolu tuleb arvestada ka järgmiste sadude korral. Õhutemperatuur tõusis keskpäevaks kõikjal üle -10 °C, saarte rannikualadel püsis kohati jätkuvalt 0...2 °C.

2. nädal. Parajalt külm ja lumesadude ning tuiskudega nädal (17.01.2016) Haikala Tugev loodetuul tõstis õhutemperatuuri -1 kraadini.15.01.2016.Andineeme Foto: Jüri Voit 17. jaanuaril määras ilma jätkuvalt madalrõhuvöönd, millega liitus lõunatsüklon ja sukelduja loodest. Nende mõjul tihenes pilvisus ja alates Põhja-Eestist hakkas hooti lund sadama.

1. nädal. Märkimisväärsemat sadu on oodata 12. jaanuariks (10.01.2016) Rebane hiirejahil 10.01.16 Puhja Foto: Ülle Loog Tänase ööpäeva jooksul peaks pilvisus tihenema ja hakkama lund sadama, tugeva tuule korral võib olla tuisku. Märkimisväärsemat sadu on oodata 12. jaanuariks, kui tsüklon tuleb Eesti kohale (või väga lähedale).

53. nädala ilm: uus idatsüklon tulekul (03.01.2016) Hommikune meri Foto: Peep Loorits Uus idatsüklon on tulekul. See on suurem ja külmema õhumassiga, mistõttu prognoositakse -25...30 °C – võib selge vaikse ilmaga tulla, aga rannikualadel võib tsükloni lähenedes jälle mereefekt tugevneda. 

Tormipäevik 4.-7. detsember (07.12.2015) Õhtu Haapsalus Foto: Valeri47 Üks torm tuleb, teine läheb. Hoiame neil siin tormipäevikus silma peal + tähtsamad lingid. Ilmateenistus: Eesti hoiatused 7.12. lääne- ja loodetuul sisemaal puhanguti 15-20, rannikul kuni 25, ennelõunal Hiiumaal ja looderannikul kuni 28 m/s. Õhtu poole annab tormituul tasapisi järele..

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Reede (04.12.2015) Tormine nädal. Tormine Tartu

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Neljapäev (03.12.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutliku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. Sombune Tõravere

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Kolmapäev (02.12.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutliku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. Foto: Keskpäev Tartus

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Teisipäev (01.12.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutliku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. Foto: 1.12.2015 kl 22.24 Laagris.

Ilmapäevik: 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) (30.11.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutlikku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. 28.11.2015 Tormine meri. Foto: Triinu Sarv

Tormipäevik (30.11.2015) Ilmateenistus: 30.11. hommikul püsib mandril lõuna- ja edelatuul puhanguti 16, Pärnu-, Lääne- ja Harjumaa sisealadel kuni 20 m/s,  rannikul 25, Saare- ja Hiiumaal 30 m/s.

Ilmapäevik. 48. nädala ilm (23.-29.11) Pühapäev (29.11.2015)

Ilmapäevik. 48. nädala ilm (23.-29.11) Laupäev (28.11.2015) Nädala ilma ülevaade. Külmem ja rahulikum aeg on saanud läbi ning asendunud sooja tormise ilmaga. 25.11.15 Puhja. Foto: Ülle Loog

Ilmapäevik: 48. nädala ilm (23.–29.11.2015) (23.11.2015) Foto: Triinu Sarv Tuleb rahulik ja väheste sademetega nädal. Varasemast on hulga külmem – ülekaalu võivad saavutada miinuskraadid ja 21. novembril maha sadanud lumi võib esialgu püsima jääda.

Ilmapäevik: 47. nädala ilm (16.–22.11.2015) (22.11.2015) Foto: Jana Kuusemäe.  22. novembri öösel oli Põhja-Eestis veel tormine ilm, hooti sadas lund ja tuiskas. Tuul tugevnes kuni 30 m/s (Loksal 29,7 m/s). Hommikuks jõudis tormi toonud ja tasapisi täituv tsüklon Karjala kohale, mistõttu ilm rahunes. Kaugemal sisemaal oli ilm rahulik ja kohati päris selge.

Ilmapäevik: 46. nädala ilm (9.–15.11.2015) (15.11.2015) Tuleb muutliku ilmaga, kuid soe nädal, sest Eestit mõjutab läänetsüklonite seeria – tugevate ja kestvate udude aeg on mõneks ajaks möödas. Vaade 7. novembril Munamäe vaatetornist. Ain Vindi foto

Ilmapäevik: 45. nädala ilm (2.–8.11.2015) (02.11.2015) Põuane oktoober (tolmukuu) on läbi, kuid nädal ei too olulisi muutusi: valitseb küll väga soe ja niiske õhumass, ent sajuvõimalus on vähemalt esialgu väike. Soe ja sombune 31. oktoober Meriväljal. Autori foto

Ilmapäevik: 44. nädala ilm (26.–32.10.2015) (26.10.2015) Tuleb üsna muutliku ilmaga nädal, kuid paistab, et ülekaalu saavutab lõpuks antitsüklon. Tänu Tarmole õnnestus 24. oktoobri päikeseloojangust jäädvustada vapustav kaader (Tallinna siluetiga).

Ilmapäevik: 43. nädala ilm (19.–25.10.2015) (20.10.2015) Tuleb muutliku ilmaga nädal, kuid esialgu on ülekaalus veel antitsüklonid, alles hiljem suureneb ka tsüklonite mõju ja võib üle pika aja märkimisväärne sadugi tulla. Nii see udu tekkis. See on pildistatud Tabasalus pärast loojangut 17.10.2015. Foto: Triinu Sarv.

Ilmapäevik: 42. nädala ilm (12.–18.10.2015) (12.10.2015) Tuleb valdavalt vaikne ja jahe nädal antitsüklonite ülekaaluga ja vähesed sademed on võimalikud alles nädala teises pooles. 8.10.2015.a. kell 21:30. Foto: Kalmer Saar

Ilmapäevik: 41. nädala ilm (5.–11.10.2015) (05.10.2015) Tuleb jahe ja valdavalt sademeteta nädalavahetus, sest valitseb antitsüklon, ainult rannikualad võivad mereefekti mõjul sajuhooge saada. Pilved olid veel pikalt punast tooni 02.10.2015 Merivälja muuli juures. Foto: Triinu Sarv

Ilmapäevik: 40. nädala ilm (28.09.–4.10.2015) (27.09.2015) Tuleb sügise alguse kohta üsna tavaline nädal nii õhutemperatuuri kui aktiviseeruva tsüklonaalse tegevuse poolest (eriti 70ndatel laiustel). Esialgu on tendents jahenemisele, kuni nädala teiseks pooleks kujuneb välja uus, senisest madalam temperatuurifoon. 27. septembri hommikune udu ja hall Lääne-Virumaal Simunas. Kairo Kiitsaku foto

Ilmapäevik: 39. nädala ilm (21.–27.09.2015) (20.09.2015) Tuleb soe septembrinädal, kuid ilma kujundavad vaheldumisi nii tsüklonid kui antitsüklonid. Vahel on pilvede alumine piir sile nagu lõigatud. 20.09.2015 Laagris. Autori foto

Ilmapäevik: 38. nädala ilm (14.–20.09.2015) (14.09.2015) Tuleb septembri keskpaiga kohta väga soe nädal, mõnel päeval võib olla suviselt soe. Kakumäe rand 10.09.2015. Foto: Triinu Sarv

Ilmapäevik: 37. nädala ilm (7.–13.09.2015) (07.09.2015) Nädala algul kujundab ilma veel Venemaale liikuv suur tsüklon, mis toob esialgu hoovihmu ja kohatist äikest, aga ka tuule tugevnemist, samas läheb jahedamaks. Nädala teisel poolel hakkab ilma määrama läänest saabuv soe antitsüklon. See võib tuua vananaistesuvele iseloomuliku ilma. 12 08 2015 öine äike meenutamas suve Eesti kagunurgas. Foto: Andres Kunnus

Ilmapäevik: 36. nädala ilm (31.08.–6.09.2015) (31.08.2015) Nädal on valdavalt sajune, kuid suhteliselt soe (ööpäeva keskmine vastab veel suve kriteeriumidele). Mitmesuguseid pilvi Vasalemmas. Andres Tuzbergi foto

Ilmapäevik: 34. nädala ilm (17.–23.08.2015) (17.08.2015) Jätkub esialgu jaheda antitsükloni liikumine lõuna poole, kuid aja jooksul see soojeneb. Seetõttu on oodata tuule nõrgenemist ja ööpäevase temperatuuriamplituudi suurenemist, sest ilm on valdavalt selge. Päikeseline ilm 16. augustil Kibunas

Ilmapäevik: 33. nädala ilm (10.–16.08.2015) (10.08.2015) Nädal toob südasuviselt soojad ilmad nagu oleks juuli. Nädal algas edelast saabunud sooja antitsükloniga, mis hoiab ilma päikeselise ja kuni 26 °C soojana. Kuna antitsüklon jõuab ida ja kagu poole, siis selle lääneservas läheb kuum õhumass taas liikvele. Nii läheneb õhutemperatuur 12. augustil taas 30 °C ja võib olla äikest, eriti Ida-Eestis. Inge Baikov. 6. augusti õhtu, Raplamaa, Kumma.

Ilmapäevik: 32. nädala ilm (3.–9.08.2015) (03.08.2015) Viimase kahe-kolme nädala augustiilmad (jahedad, sageli udused hommikud ja hoovihmadega päevad) lõppevad, sest muutus on ukse ees:  tagasi võib oodata juulit või õigemini juulile iseloomulikke südasuviselt sooje ilmu. Äikeseline 30. juuli õhtu Pärnus. Kairo Kiitsaku foto

Ilmapäevik: 31. nädala ilm (27.07–03.08.2015) (27.07.2015) 2004. a saabus augusti alguses mõneks päevaks südasuviselt soe ja vaikne ilm, st klassikaline rannailm. Mudelid näitavad hetkel küll sellist võimalust, kuid aeg näitab, mis sellest saab. Võimas rünk- ja kihtrünkpilvede segu Kibuna (Harjumaal) kohal


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam