•  

Ilmapäevik: 25. nädala ilm (20.–26.06.2016) (26.06.2016 22:01)

Autor: Jüri Kamenik

26.06.2016

26. juunil oli madalrõhkkonna idaserv Läänemere kohal, kuid ilma mõjutab ka kagusse nihkuv antitsüklon.
Öö oli esialgu rahulik ja vaikne, kohati tekkis udu, kuid saartele jõudsid juba esimesed äikesed, mis liikusid hommikuks mandrile. Need oli sooja frondi äikesed.
Päeva esimesel poolel oli Ida-Eestis ülekaalus veel antitsüklon, mille mõjul püsis seal esialgu olla üsna päikeseline ja vaikne ilm. Võrus tõusis õhutemperatuur üle 32 °C, mujal sisemaal oli 30...32 °C.
Pärastlõunal tekkisid mitmel pool uued äikesed, mis tõid kohati kaasa raju. Neist esimene äikeselaine liikus Pärnumaalt Virumaale, teine arenes Lõuna-Eestis ja jäi kogu õhtuks Ida-Eesti kohale (välgukaart: https://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20160626). Lääne-Eestis muutus ilm rahulikumaks ja õhutemperatuur langes koguni alla 20 °C.


Äikesejaht (Jäneda lähedal). Kairo kiitsaku foto

25.06.2016

25. juunil ulatub Venemaalt üle Baltimaade kõrgrõhuhari. Soome kohalt liigub madalrõhulohk Venemaale. Nende ilmategijate koosmõjul on Eesti vaikne ja kuum ilm, kuid öösel arenes mitmel pool udu, mis püsis veel keskpäevalgi Soome lahe rannikualadel. Ka kastepunkti temperatuur on ebatavaliselt kõrge (üle Eesti 15...20 °C), kuid see väärib eraldi tähelepanu, vt edasi.
Pärast udu hajumist jätkus päev valdavalt päikeseliselt, kuid saartel pilvisus tihenes ja Hiiumaale lähenesid keskpäevaks hoovihmad. Tihedam pilvisus ja üksikud hoovihmad mõjutavad eeskätt saari ja Põhja-Eestit. Võib olla areneb sisemaal mõni hoovihm ja äike õhtuks.
Juba eile (24. juunil), aga eriti täna kujunes juba keskpäevaks üle Eesti väga suur temperatuurikontrast: kui Paldiskis ja Kundas oli kell 14 sooja ligikaudu 14 °C, siis lõunapiiril juba 28 °C (kell 12 vastavalt 14,3 °C Kundas ja 29,3 °C Võrus, kagunurgas tõenäoliselt 30 °C). Tõenäoliselt see kontrast püsib või isegi suureneb päeva jooksul, sest sisemaal on oodata õhutemperatuuri tõusu üle 30 °C, aga udused rannikualad jäävad jahedaks, ka pärast udu hajumist on vähetõenäoline, et temperatuur palju üle 20 °C tõuseb, samas eks näis.
Eraldi arutelu väärib kastepunkt: juba 24. juunil seoses niiske troopilise õhumassi sissetungiga sooja frondi all tõusis kastepunkti temperatuur kohati 20 °C läveni, öösel veidi langes seoses veeauru väljakondenseerumisega, aga tõusis täna uuesti (auramine, transpiratsioon jms protsessid lisavad õhku veeauru). Prognoos näitab erilist niiskuse koondumist Eesti kohale 26. juunil, kui kohati võib kastepunkti temperatuur tõusta üle 25 °C. Kunagi küsisin magistritöö tarbeks Ilmateenistuselt äärmusnäitajaid erinevate ilmaelementide kohta ja kastepunkti kohta selgus, et kõik usaldusväärsed seni mõõdetud kastepunkti temperatuurid on jäänud alla 25 °C (nt mõõdeti 7.08.2010 kella 13 ja 14 vahel Kihnus maksimaalseks kastepunkti temperatuuriks 24,5 °C). Kas siis võib tulla uus usaldusväärne kastepunkti temperatuuri teadaolev rekord, eks paistab, aga võimalus on küll olemas.
Kuum antitsüklon nihkub tasapisi kagu poole, kuid troopiline õhumass jääb veel Eesti kohale püsima. Sellest õhumassist moodustub aja jooksul lääne- või lõunatsükloni soe sektor, Selles on ebatavaliselt lämbe õhk, milles suureneb äikeseoht. Prognoositavalt suureneb saju- ja äikesevõimalus 26. juunil soojas sektoris vähemalt 90%-ni (kuula ilmateadet).
Suur kuumus annab järele ja lämbe troopiline õhumass eemaldub 27. juunil idapiiri taha.


GFS mudel prognoosib 26. juunil kohati kastepunkti temperatuuri üle 25 °C (allikas).


Katri Lumi. 24.juuni 2016, udu enne südaööd, Rapla.

24.06.2016

24. juunil liigub väheaktiivne madalrõhulohk üle Läänemere ja Soome lahe itta, kuid öösel laieneb Venemaalt üle Baltimaade kõrgrõhuala. Päeval liigub üle Soome uus madalrõhulohk Venemaale.
Kuna see lohk kandis endaga ebatavaliselt sooja ja niisket õhku, siis tõi see juba keskpäevaks Harjumaale tugeva lausvihma, ka mujal sadas vähemal või rohkemal määral vihma (ainult lõunapiir ja Liivi laht jäi esialgu sajuta, kuid õhtuks jõudis vihm sinnagi). Päeva teisel poolel eemaldus suurem laussadu, kuid läänest itta liikusid hoovihmad, kohati oli äikest.
Saju all oli õhutemperatuur 16...19 °C, kuid selgemates kohtades tõuseb üle 25 °C (kagunurgas kuni 28 °C).
Kuna saabuv õhumass on labiilne, siis võib hoovihmu ja äikest olla ka öösel ja hommikul, päeval võivad tekkida uued kolded. Troopilises õhumassis on pilves kohtades oodata kuni 25 °C, aga päikeselistes vaiksetes kohtades kuni 32 °C.
Suurem on äikesevõimalus siiski 26. ja eriti 27. juunil, kui Eesti jääb troopilise õhumassiga täidetud tsükloni sooja sektorisse. Öösiti on sooja valdavalt üle 15 °C ja päeviti kuni 32 °C, pilvede ja saju all võib jääda 20...25 °C vahele.
28. juuniks eemaldub lämbe troopiline õhumass, asendudes mõõdukama suvesoojaga. Siiski võib kuumus lühiajaliselt taastuda veel enne juuni lõppu.


Älis Saadjärv. Minu esimesed mesokad, paljasilmaga olid palju ilusamad. 24.06.2016 kell 0:34:44 Häädemeeste


Lausvihm Harjumaal

23.06.2016

23. juunil nõrgenes kõrgrõhuhari Baltimaade kohal ja väheaktiivne madalrõhulohk liikus Skandinaavia lõunaosast kirdesse. Seetõttu alates Loode-Eestist pilvisus tihenes ja kohati sadas hoovihma, seevastu Lõuna-Eestis püsis päikeseline ja sademeteta.
Õhutemperatuur tõusis enamasti üle 20 °C, kohati kuni 25 °C-ni, kuid pilvistes kohtades ja paiguti rannikualadel jäi siiski madalamaks.

Suur kuumus on ukse ees ja trügib 24. juunil mürinaga sisse. Samas võib sellega kaasneda ka üsna suur sadu, sest edelast lähenev lohk kannab endaga tohutult niiskust, mistõttu võib päev mõnes kohas koguni laussajuseks kujuneda. Kuna õhumass on väga soe, siis peaks see vihm mõjuma sooja suvise vihmana (õhutemperatuur võib sajuga olla 16...20 °C), Ilmateenistus on ka äikest prognoosinud http://worldweather.wmo.int/en/city.html?cityId=149.
Troopiline õhumass valitseb vähemalt 27. juunini. Päikeselise ilmaga võib sooja olla üle 30 °C, kui on pilvisem, siis vähem, sajuse ilmaga 20 °C lähedal. Prognoositakse ka äikest – eks näis, kuidas sellega läheb.
Suur kuumus peaks 27. juunil järg-järgult järele andma, aga lõplikku taandumist ei pruugi tulla: kui sobivas kohas areneb uus antitsüklon, siis taastub kuumus juba 30. juuniks, kuid võimalik on ka mõõdukama soojusega stsenaarium.


Polaarmesokad vs. kiudpilved. 23. juuni 2016 öösel Kibunas (Harjumaal).

22.06.2016

22. juunil oli Läänemerel madalrõhkkonna kaguserv, kuid selle mõju nõrgenes. Edelast saabunud niiske õhumassi tõttu arenes merel udu, mis levis ka rannikualadele (hajus alles lõuna paiku). Mandril oli enamasti pilves ja sombune ilm, kuid alates Harjumaast muutus ilm kuivemaks ja päikeselisemaks, olulisi sademeid polnud.
Õhutemperatuur tõusis valdavalt 20 °C lähedale, pilvistes kohtades ja paiguti rannikualadel jäi madalamaks.
Antitsükloni tugevnedes muutub ilm üha kuivemaks ja soojemaks (samas prognoositakse vihma, vt http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/4-oopaeva-prognoos/). Troopiline õhumass peaks kohale jõudma 24. juuni jooksul. See tähendab piisavalt päikeselise ilmaga 25. ja 26. juunil kohati üle 30 °C õhutemperatuuri.


Äikeseline päev Lääne-Virumaal Simunas 21.06.2016. Kairo Kiitsaku kaader videost

21.06.2016

21. juunil oli Läänemerel madalrõhkkonna kaguserv, mis lähtus Islandi tsüklonist (seega lõunatsüklon sulandus lohuga).
Lõunalohu mõjul hakkas öösel alates Lõuna-Eestist hooti vihma sadama, kuid päevaks taandusid need sajud Eesti idaserva ja eemaldusid siis Venemaale. Äikest oli Pihkva järvel ja Peipsi taga. Mitmel pool sisemaal arenes hommikuks väga niiske õhu jahtumisel udu.
Läänepoolse lohu mõjul alates saartest pilvisus tihenes ja hakkas vihma sadama, teine sajuvöönd lähenes lõunast. Need sajud levisid tasapisi põhja ja kirde poole. Samal ajal arenes sisemaal tugev konvektsioon, mistõttu sadas hoovihma ja rahet, oli äikest, vaadeldi lehterpilvi (vt foto). Lätist lähenevas pilvemassis tekkis joonpagi tugeva äikesega, mis jõudis õhtul Viljandimaale ja levis põhja-kirde suunas. Tegu oli Valgevene kohale jõudnud ekstreemselt labiilse õhumassi mõjutusega. Äikesest jäänud tugev vihm jäi Lõuna-Eestisse veel mitmeks tunniks.
Õhutemperatuur oli 15...20 °C, päikeselisemates kohtades kuni 24 °C, õhk tundus paljudes kohtades väga lämbe, ainult kohati saartel mõjus kõledana.
Pärast lohu möödumist hakkab tugevnema Ukraina kohal kuum antitsüklon. Antitsükloni kese tuleb lähemale ja selle mõjul muutub ilm kuivemaks ja soojemaks. Suur kuumus jõuab kohale 24. juunil ja püsib vähemalt paar päeva.


Jarmo Arusoo 19.06.2016 22:53 Paide linn, rõdu

20.06.2016

20. juunil oli Läänemerel täituva madalrõhkkonna lõunaserv, kuid öösel liikus Liivi lahele lõuna poolt uus lõunatsüklon.
Niiske õhu tõttu arenes öö jooksul Lääne-Eestis madalpilvisus, mistõttu ülikuu erakordset loojumist näha ei saanud. Mujal oli ilm selge. Päeval püsis esialgu valdavalt päikeseline ilm, kuid pärastlõunal alates Lõuna-Eestist pilvisus tihenes ja hakkas sadama hoovihma, oli äikest (ulatus kuni Viljandi-Kunda mõttelise jooneni, loode pool oli sajuta ja selgem). Õhtul ilm paranes ja selgines uuesti.
Soojas õhumassis tõusis õhutemperatuur 20...25 °C-ni, kagunurgas kõrgemalegi, samas mõnel pool rannikualadel jäi alla 20 °C.
Lõunatsüklon tuleb 21. juuniks Eesti kohale. See toob kaasa tugevad vihmad ja ilmselt ka äikest. Sooja frondi tõttu on äike tõenäolisem öösel ja hommikul.
Pärast lõunatsüklonit hakkab tugevnema kuum antitsüklon, mis muudab ilma päev-päevalt soojemaks. Suur kuumus peaks kohale jõudma 24. juuniks, väljavõte ilmateenistuse nädalaprognoosist:
"Pühapäeval (26.06.) liigub Läänemerelt Eestisse madalrõhulohk. Öö on sajuta, päeval läheneb Läänemerelt sajuvöönd Lääne-Eestisse ja liigub edasi ida poole. Sajab vihma, on äikest. Puhub mõõdukas lõunakaare tuul. Õhutemperatuur on öösel 15...20, päeval 25...30, kohati tõuseb kuni 33°C, Hiiu- ja Saaremaal 20...25°C."


Polaarmesokate tipphetk Laagris.

Tuleb soe nädal. Aeg-ajalt sajab vihma, võib olla äikest. Öökülmaohtu pole.


Leili Roosalk. Taas sajab valget lund väljas… 17.06.2014 Järvamaal.

Tuleb soe nädal. Aeg-ajalt sajab vihma, võib olla äikest. Öökülmaohtu pole.
Nädala algab Lõuna-Venemaa kuuma antitsükloni üürikese tugevnemisega. See toob suviselt sooja päeva (kohati vähemalt 25 °C), kuid juba õhtul suureneb hoovihmavõimalus, sest läheneb järjekordne lõunatsüklon.
Balkanil tekkinud lõunatsüklon jõuab 21. juuni öösel Eestit mõjutama. See kannab endaga väga sooja ja niisket õhku. Äikeseoht on suurim öösel ja hommikul Ida-Eestis (tegu on ilmselt sooja frondiga).
Seejärel hakkab uuesti kuum antitsüklon tugevnema. Õhumass on Eesti kohal mõõdukalt soe ja ilmad suviselt soojad. Kuna viimaste päevade sajud on palju niiskust toonud ja vähemalt esialgu jääb antitsüklon üsna kaugele, on päevased hoovihmad võimalikud.
24. juunil on oodata antitsükloni olulist tugevnemist, misjärel tulevad väga soojad ja kuivad päevad.

Eelmised artiklid:

Ilmapäevik: 24. nädala ilm (13.–19.06.2016) (19.06.2016) Tormine 18. juuni. Päevakorras tulised jaanid (!?) 19. juunil hakkab tugevnema Lõuna-Venemaa kuum antitsüklon, mis muudab ilma kuivemaks ja soojemaks. Samas jääb Eesti kuuma õhumassi äärealadele, nii et 21. juunil võib Ida-Eestis olla suhteliselt suur äikesevõimalus. Ilm on suviselt soe. Vihmaraju Jõgeval. Autori foto

Ilmapäevik: 23. nädala ilm (6.–12.06.2016) (12.06.2016) Tuleb varasematest märksa jahedam ja sajusem nädal. On nii arktilise kui märksa soojemate-niiskemate õhumasside sissetunge.

Ilmapäevik: 22. nädala ilm (30.05.–5.06.2016) (05.06.2016) 5. juunil on Läänemere kohal kõrgrõhkkonna idaserv. Selles kandus Eesti kohale niiskem õhumass, mistõttu pilvisus tihenes ja siin-seal sajab hoovihma, on pisike äikesevõimalus. Arktilises õhumassis püsib õhutemperatuur valdavalt 15 °C madalamal.

Ilmapäevik: 21. nädala ilm (23.–29.05.2016) (29.05.2016) Sademete ja äikese osas on 29.–31. mai endiselt väga segane: Euroopa mudel näitab südasuvise kuumuse saabumist, rohkelt sademeid ja äikest, aga GFS eriti mitte. Paistab, et kindel on ainult see, et läheb tunduvalt soojemaks.

Ilmapäevik: 20. nädala ilm (16.–22.05.2016) (22.05.2016) Oli varasemast jahedam ja sajusem nädal. Ida-Eestis on paiku, kus 15. mai seisuga pole 17 päeva sadanud, sest lõunatsükloni sajud ei ulatunud sinna.    

Ilmapäevik: 19. nädala ilm (9.–15.05.2016) (14.05.2016) Tuleb soe ja päikeseline nädal. Nädala lõpus suureneb lõunatsüklonite mõju: kuumas niiskes õhumassis on oodata sademeid ja äikest.

Ilmapäevik: 18. nädala ilm (08.05.2016) Antitsüklon püsib mõne päeva veel, siis laguneb: asemele tuleb põhjatsüklon, mis viib sooja õhumassi, aga sademeid tõenäoliselt ei anna, seejärel lõunatsüklon, mis toob kuuma ja niiske õhumassi ning võib anda palju sademeid ja äikest.

Ilmapäevik: 17. nädala ilm (28.04.2016) Purtse jõgi 27.04.16 Lüganuse lähedal Foto: Merle Poll

Ilmapäevik: 16. nädala ilm (24.04.2016) Ilmamuutus Hommik oli külm, kuid õhtuks peaks vihm ka Põhja-Eesti kanti saabuma. 24.04.2016.Kuusalu Foto: Jüri Voit .24. aprillil tekkis Kaliningradi lähedal lõunatsüklon. See liigub üle Eesti põhja ja t kaasa tugeva laussaju. Sajab vihma ja lörtsi, aga võib ka lund tulla

Ilmapäevik: 15. nädala ilm (17.04.2016) Foto: Kalmer Saar Soe õhumass asendub külma ja niiske õhumassiga, kus sooja tuleb tõenäoliselt kõikjal alla 10 °C. Sagedased on sajuhood, võib olla äikest.

Ilmapäevik: 14. nädala ilm (09.04.2016) 9. aprillil jäi Eesti rõhkkondade vahele, kus ilm oli muutlik. Päeval arenesid mitmel pool rünksajupilved, mis tõid jääkruupe ja rahet (>0,5 cm läbimõõdus). Seda põhjustas ilmselt madal tropopaus ja sellega seotud dünaamilised tegurid troposfääris. Juhtum on märkimisväärselt sarnane 17. juuliga möödunud aastast – rahepuhang kattus tropopausi miinimumi ja madalrõhulohu / jugavooluga.

Ilmapäevik: 13. nädala ilm (03.04.2016) Virmalised Järvamaal 02.04.2016 Foto: Ain Paloson Eesti kohal on kõrgrõhuhari, aga öösel saabus soe front laussajuga (vihm), kuid õhumass pole eriti soe. Enne pilvisuse tihenemist võis öösel näha eredaid virmalisi.  

Ilmapäevik: 12. nädala ilm (27.03.2016) Selle viimase lume nokime kambaga lihtsalt ära 26.03.2016 Põlvamaal Foto: Evelin Nummert Täna ehk 27. märtsil on esimene nn absoluutne kevadpäev (kevad nii kalendri, ilma kui looduse poolest). Sooja on täna-homme oodata 7-12 kraadi, saartel, kus kohati udune, on kõledam.

Ilmapäevik: 11. nädala ilm (20.03.2016) 20.03.2016 Järvamaa Foto: Ain Paloson Polaarfrondil tekkinud lained ja osatsüklonid kihutavad üle Läänemere kagusse. 21. märtsil saab Eesti ühest sellisest koos lumesajuga osa. Pakaseline õhumass küll soojeneb päev-päevalt, aga jääb ikka talviseks. Selge ilmaga on öösiti mõnel pool -10...-15 °C, kuid päeviti tõuseb 0 °C lähedale, saju ajal on külmem.

Ilmapäevik: 10. nädal (13.03.2016) Hommikune udu ja miinuskraadid lõid talvemeeleolu. 13.03.2016, Raplamaa Foto: Riina Mändel Täna, 13. märtsil jätkus antitsükloni mõjul rahulik ja sademeteta ilm. Alates Loode-Eestist tekkis udu, mis levis pea kõikjale ja tekkis härmatis, ainult saartel ja Kagu-Eestis jäi uduvabaks. Päeval selgines peamiselt Ida-Eestis, mujal oli pilvine või päris pilves, Loode-Eestis udune.

Üheksas, talvisevõitu ilmaga nädal (06.03.2016) Täna, 6. märtsil hakkas ilma määrama Kesk-Euroopast lähenev lõunatsüklon. Kuna rõhuväli on väikesegradiendiline, siis ilm püsis rahulik ja esialgu pilves, kohati udune. Lõunast saabus selgema taevaga ala, mistõttu ilm selgines ja muutus päikeseliseks. Selge taevaga ala liigub üle Eesti lõunast põhja, hiljem läheb uuesti pilve.

8. nädal. Sajune ja suhteliselt talvine nädal (28.02.2016) Foto: Ingrid Tiitre 28. veebruaril jäi Eesti sadulasse (rõhkkondade vaheline väikesegradiendiline baariline väli), samal ajal tugevnes antitsüklonite mõju. Türreeni merele jõudis tohutu lõunatsüklon, mille põhjaserv ulatus Kesk-Euroopani. Sadul  muutis ilma vaikseks, samas enamasti püsis pilves, selgines vaid mõnedes kohtades, nt Tartumaal ja sealt kagu pool.

Seitsmes nädal - kargem, aga siiski mitte päris talvine nädal (21.02.2016) Pühapäev lumesajus 21.02.16 Puhja, Kavilda Foto: Ülle Loog Täna asendus lõunavool läänevooluga, sest Venemaa antitsüklon triivis üha kaugemale itta ja võimaldas läänetsüklonite pääsu Läänemerele. Sellega seoses läks tuulisemaks, kohati tuiskas veidi. Sadas enamasti lund, Lääne-Eesti kohati ka lörtsi ja saartel vihma.

Kuues, soe ja niiske nädal (14.02.2016) Saunapäev 13.02.2016 Tuhala Foto: Ilme Parik 14. veebruaril määrab ilma lõunatsüklon oma lõunalohkudega – need liiguvad Venemaa kuuma ja tugeva antitsükloni lääneservas lõunast põhja.

Ilmapäevik. Viienda nädala ilm (07.02.2016) Jäine 07.02.2016 Türil Foto: Maret Karu 7. veebruaril oli ilm tsükloni soojas sektoris udune, kohati oli vihmahooge ja õhutemperatuur jäi 1...4 °C vahemikku. Järgmistel päevadel määrab ilma sama madalrõhusüsteemi idaserv, kus on soe ja niiske ilm, aeg-ajalt liigub üle maa vihmasadu.

Neljas nädal. Soe, sajune ja tuuline nädal (30.01.2016) Eesti ilma määrab järgneval paaril päeval endiselt Norra mere tsüklon, milles õhumass jahtub (suureneb lörtsi ja märja lume võimalus). Sellega peaks uus tsüklon liituma 2. veebruariks. See toob sooja ja niiske õhumassi koos vihma ja tugeva tuulega. Tekkiv ühistsüklon jääb ilma kujundama samuti mitmeks päevaks ja õhumassi jahtumisel suureneb lörtsi ja lume võimalus.

Kolmas nädal. Talviselt külm ja lumine nädal. (24.01.2016) Täna tõi Läänemerele jõudnud madalrõhulohk lumesaju, kohati on sadu intensiivne, sh ka Tallinnas, sest tugeva frontaalse mõjutuse korral ei määra aluspind ega orograafia kuigi palju. Viimast asjaolu tuleb arvestada ka järgmiste sadude korral. Õhutemperatuur tõusis keskpäevaks kõikjal üle -10 °C, saarte rannikualadel püsis kohati jätkuvalt 0...2 °C.

2. nädal. Parajalt külm ja lumesadude ning tuiskudega nädal (17.01.2016) Haikala Tugev loodetuul tõstis õhutemperatuuri -1 kraadini.15.01.2016.Andineeme Foto: Jüri Voit 17. jaanuaril määras ilma jätkuvalt madalrõhuvöönd, millega liitus lõunatsüklon ja sukelduja loodest. Nende mõjul tihenes pilvisus ja alates Põhja-Eestist hakkas hooti lund sadama.

1. nädal. Märkimisväärsemat sadu on oodata 12. jaanuariks (10.01.2016) Rebane hiirejahil 10.01.16 Puhja Foto: Ülle Loog Tänase ööpäeva jooksul peaks pilvisus tihenema ja hakkama lund sadama, tugeva tuule korral võib olla tuisku. Märkimisväärsemat sadu on oodata 12. jaanuariks, kui tsüklon tuleb Eesti kohale (või väga lähedale).

53. nädala ilm: uus idatsüklon tulekul (03.01.2016) Hommikune meri Foto: Peep Loorits Uus idatsüklon on tulekul. See on suurem ja külmema õhumassiga, mistõttu prognoositakse -25...30 °C – võib selge vaikse ilmaga tulla, aga rannikualadel võib tsükloni lähenedes jälle mereefekt tugevneda. 

Tormipäevik 4.-7. detsember (07.12.2015) Õhtu Haapsalus Foto: Valeri47 Üks torm tuleb, teine läheb. Hoiame neil siin tormipäevikus silma peal + tähtsamad lingid. Ilmateenistus: Eesti hoiatused 7.12. lääne- ja loodetuul sisemaal puhanguti 15-20, rannikul kuni 25, ennelõunal Hiiumaal ja looderannikul kuni 28 m/s. Õhtu poole annab tormituul tasapisi järele..

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Reede (04.12.2015) Tormine nädal. Tormine Tartu

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Neljapäev (03.12.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutliku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. Sombune Tõravere

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Kolmapäev (02.12.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutliku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. Foto: Keskpäev Tartus

Ilmapäevik. 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) Teisipäev (01.12.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutliku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. Foto: 1.12.2015 kl 22.24 Laagris.

Ilmapäevik: 49. nädala ilm (30.11.–6.12.2015) (30.11.2015) Tuleb valdavalt tsüklonaalne nädal, kuhu mahub ka mõni kõrgrõhuhari. See tähendab muutlikku, sageli tuulist ja sajust ilma. Nädala lõpp võib olla kuivem. 28.11.2015 Tormine meri. Foto: Triinu Sarv

Tormipäevik (30.11.2015) Ilmateenistus: 30.11. hommikul püsib mandril lõuna- ja edelatuul puhanguti 16, Pärnu-, Lääne- ja Harjumaa sisealadel kuni 20 m/s,  rannikul 25, Saare- ja Hiiumaal 30 m/s.

Ilmapäevik. 48. nädala ilm (23.-29.11) Pühapäev (29.11.2015)

Ilmapäevik. 48. nädala ilm (23.-29.11) Laupäev (28.11.2015) Nädala ilma ülevaade. Külmem ja rahulikum aeg on saanud läbi ning asendunud sooja tormise ilmaga. 25.11.15 Puhja. Foto: Ülle Loog

Ilmapäevik: 48. nädala ilm (23.–29.11.2015) (23.11.2015) Foto: Triinu Sarv Tuleb rahulik ja väheste sademetega nädal. Varasemast on hulga külmem – ülekaalu võivad saavutada miinuskraadid ja 21. novembril maha sadanud lumi võib esialgu püsima jääda.

Ilmapäevik: 47. nädala ilm (16.–22.11.2015) (22.11.2015) Foto: Jana Kuusemäe.  22. novembri öösel oli Põhja-Eestis veel tormine ilm, hooti sadas lund ja tuiskas. Tuul tugevnes kuni 30 m/s (Loksal 29,7 m/s). Hommikuks jõudis tormi toonud ja tasapisi täituv tsüklon Karjala kohale, mistõttu ilm rahunes. Kaugemal sisemaal oli ilm rahulik ja kohati päris selge.

Ilmapäevik: 46. nädala ilm (9.–15.11.2015) (15.11.2015) Tuleb muutliku ilmaga, kuid soe nädal, sest Eestit mõjutab läänetsüklonite seeria – tugevate ja kestvate udude aeg on mõneks ajaks möödas. Vaade 7. novembril Munamäe vaatetornist. Ain Vindi foto

Ilmapäevik: 45. nädala ilm (2.–8.11.2015) (02.11.2015) Põuane oktoober (tolmukuu) on läbi, kuid nädal ei too olulisi muutusi: valitseb küll väga soe ja niiske õhumass, ent sajuvõimalus on vähemalt esialgu väike. Soe ja sombune 31. oktoober Meriväljal. Autori foto

Ilmapäevik: 44. nädala ilm (26.–32.10.2015) (26.10.2015) Tuleb üsna muutliku ilmaga nädal, kuid paistab, et ülekaalu saavutab lõpuks antitsüklon. Tänu Tarmole õnnestus 24. oktoobri päikeseloojangust jäädvustada vapustav kaader (Tallinna siluetiga).

Ilmapäevik: 43. nädala ilm (19.–25.10.2015) (20.10.2015) Tuleb muutliku ilmaga nädal, kuid esialgu on ülekaalus veel antitsüklonid, alles hiljem suureneb ka tsüklonite mõju ja võib üle pika aja märkimisväärne sadugi tulla. Nii see udu tekkis. See on pildistatud Tabasalus pärast loojangut 17.10.2015. Foto: Triinu Sarv.


Архив

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam